Opozice v čele s Piráty jedná o auditu k Babišovi, Hamáček nedorazil

Ve Sněmovně se dnes ráno sešli na schůzce svolané kvůli evropskému auditu střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) zástupci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, hnutí STAN a TOP 09. O postoji premiéra k výsledkům auditu a jeho dopadech na Českou republiku chtějí jednat i na plénu Sněmovny.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ivan Bartoš
doporučujeme

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše, který schůzku svolal, ale není po pondělních vyjádřeních šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka pravděpodobné, že se poslanci dnes k záležitosti na plénu dostanou.

Bartoš novinářům řekl, že zástupci opozice se chtějí obrátit i na vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), který účast na schůzce odmítl.

V pondělí Hamáček sdělil, že dokud nebude znát obsah zprávy a návrh postupu od ministerstva pro místní rozvoj, nebude se žádných jednání mimo vládu účastnit. Podle Bartoše je třeba, aby se Sněmovna vyjádřila k tomu, jak na výsledek auditu zareagovaly české úřady v čele s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO). "Nejdřív tvrdila, že zpráva není konečná, pak večer pod tlakem pravdy se vyjádřila, že konečná je. Ale máme tady dva měsíce na odpovědi a ten čas běží," uvedl. Podle něj je možné, aby si audit vyžádal kontrolní výbor Sněmovny nebo senátní komise.

Pozvání předsedy Pirátů nevyslyšeli ani komunisté a SPD, obě strany chtějí nejdříve své stanovisko formulovat ve svých grémiích. Ráno se sešel také poslanecký klub hnutí ANO, jehož se účastnila i ministryně Dostálová.

Obsah auditní zprávy, kterou Evropská komise zaslala do Prahy v pátek, nebyl dosud zveřejněn. V jarní předběžné zprávě, která unikla do médií, EK konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na Agrofert. Babiš to odmítá. Podle informací týdeníku Respekt konečná zpráva premiérův střet zájmů potvrzuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak dlouho bude trvat nouzový stav? Premiér Babiš prozradil víc

02.04.2020 20:07 Premiér Andrej Babiš (ANO) souhlasí s prodloužením současného nouzového stavu do 30. dubna. Řekl to…

Žádný výhružný dopis jsem si od Číny neobjednal, tvrdí Mynář

02.04.2020 17:54 Kancléř prezidenta Vratislav Mynář odmítl, že by si Kancelář prezidenta republiky jeho…

Piráti se kloní k prodloužení nouzového stavu jen do konce dubna

02.04.2020 17:11 Piráti se kloní k prodloužení nouzového stavu do konce dubna. Po vládě budou ale chtít slyšet, za…

Babiš reaguje na verdikt soudu EU: Hlavní je, že Česko nemusí přijímat…

02.04.2020 15:50 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za důležité, že Česká republika nebude přijímat žádné migranty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy