Opozice v reakci na nové nařízení navrhuje, aby stát dával respirátory zdarma

Stát by podle některých opozičních politiků měl dávat občanům respirátory zdarma, pokud bude vyžadovat jejich nošení. Ministerstvo zdravotnictví od úterý nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou chirurgických roušek na vybraných veřejných místech s větší koncentrací lidí.

Lidé v rouškách cestují MHD v Praze, ilustrační foto
doporučujeme

Kabinet dnes rovněž rozhodl, že s ohledem na stav epidemie nepovolí provoz všech obchodů, jak navrhoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Opozice žádá jasná kritéria pro jejich otevření.

Respirátory by měly být povinné například v obchodech, veřejné dopravě či nemocnicích. "Pakliže vláda uloží povinnost nosit respirátory, tak by měla zajistit, aby je občané dostávali zdarma. Peníze na to ve státním rozpočtu jsou," řekl šéf SPD Tomio Okamura. Podle něj by se měly přesměrovat peníze z nákupů techniky pro armádu. Respirátory by se mohly vydávat v lékárnách či před supermarkety.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek řekl, že jako lékař nošení respirátorů či dvou roušek považuje za správné. "Jako politik říkám: Jak to chce vláda kontrolovat? Pokud vydám nějaké opatřením, musím říct, jak ho budu dodržovat," uvedl. Také podle něj by měly být kvalitní roušky či respirátory k dispozici zdarma při vstupu do obchodů, škol či nemocnic. "Toto má zaplatit vláda. Toto je to, co pomůže občanům, aby se chránili," vysvětlil.

Mluvčí Pirátů Karolína Sadílková ČTK napsala, že strana s vládou řeší povinné testování a nošení respirátorů ve firmách. "Fakt, že je ale podobné opatření vyhlášeno opět zmatečně a takto narychlo, bohužel však opět jen podporuje už tak nízkou důvěru lidí v kroky vlády. Druhou věcí je, že pokud vláda nařídí respirátory, měla by je i lidem kompenzovat," uvedla.

Kabinet se rozhodl všechny obchody neotevřít. "Vláda se musí připravit na to, jak za přísných hygienických opatření malé obchody otevřít. Zmatky vlády ohledně otevření-neotevření obchodů se mi už ani nechtějí komentovat. Je to stále dokola, nejvíc tím bohužel trpí lidé, kteří jsou krizí zasažení. Je to k nim neuctivé a nefér," sdělil ČTK předseda ODS Petr Fiala. Kabinet by podle něj měl říct jasná kritéria, za jakých podmínek obchody otevře a nevzbuzovat v jejich provozovatelích opakovaně falešné naděje.

Podle Válka by pro provoz malých i velkých obchodů měla platit stejná pravidla. "Pokud je situace malých prodejců katastrofální a pokud z dat od řady odborníků nemám jasné stanovisko, že otevření těch obchodů nějak zásadně zhorší situaci, tak třeba hned," řekl k případnému termínu otevření obchodů Válek. Okamura pokračující uzavření provozů kritizoval. Drobní podnikatelé a živnostníci dostávají do velkých ekonomických potíží a mají nerovné postavení s otevřenými hypermarkety, podotkl.

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že je pravomocí a odpovědností vlády o příslušných záležitostech rozhodnout. "Po schválení pandemického zákona a hlasování ODS a Pirátů o tom, že se stav nouze ukončuje až 28. února, také těchto nových koalic," napsal Filip ČTK.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé by neměli počítat s rozvolněním, řekl Babiš

04.03.2021 18:34 Aktualizováno Lidé by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neměli počítat s rozvolněním protiepidemických opatření…

Cílem aukce nebyl čtvrtý operátor, ale snížení cen, uvedl Babiš

04.03.2021 17:47 Cílem loňské aukce na kmitočty pro chytré mobilní sítě 5G nebyl příchod čtvrtého velkého operátora…

ČT musí zaplatit Vitáskové 80.000 korun za nepravdivý výrok

04.03.2021 17:02 Aktualizováno Česká televize (ČT) musí uhradit bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové 80…

Sněmovna podpořila lidoveckou novelu volebního zákona

04.03.2021 16:28 Sněmovna v prvním kole podpořila v souladu s dohodami klubů odkládanou volební novelu KDU-ČSL,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama