Opozice ve Sněmovně zkritizovala vládu: Vyvolává paniku, podcenila druhou vlnu koronaviru

Opozice ve Sněmovně vytkla vládě a zejména jejímu předsedovi Andreji Babišovi (ANO), že podcenila příchod druhé vlny epidemie koronaviru, nepřipravila se na ni a opatření přijímá zřejmě náhodně. Měla by je podložit daty a představit pandemický plán s jasnými opatřeními, doporučili dnes kabinetu předsedové SPD, TOP 09 či KDU-ČSL.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

Vyhlašování nouzového stavu, které vláda chystá, podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové "není nic jiného než přiznání absolutního selhání a podcenění situace".

Podle předsedy SPD Tomia Okamury chce vláda omezit životy občanů. Nouzový stav spojil Okamura s "vyvoláváním paniky" a prohlubováním "ekonomické a sociální frustrace" obyvatel. Mluvil také o možném zkreslování údajů o počtu nakažených a o jejich zneužívání vládou.

Za nouzový stav je zodpovědný Babiš, a to vzhledem ke svým nekompetentním piárovým populistickým rozhodnutím, prohlásil předseda klubu STAN Jan Farský. Připomněl rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) i poradce, epidemiologa Rastislava Maďara. "Ti, co nechybovali, skončili, ten, co chyboval, tady pořád je," podotkl Farský na Babišovu adresu.

Piráti mají podle předsedy své frakce Jakuba Michálka stejný zájem jako nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), tedy snížit rychlost šíření koronaviru a nevypínat společnost. Michálek v této souvislosti poukázal na dálkovou výuku na vysokých školách, která podle něho poškozuje studenty. I v této věci je nutné sledovat princip nevypínání společnosti, uvedl. Michálek se také třeba tázal, jak dlouho by měl nouzový stav trvat.

Opatření proti šíření koronaviru by podle předsedy lidovců Mariana Jurečky měla být systémová a promyšlená i tím, že vláda lidem vysvětlí jejich důvod a účel. "Podložte to těmi daty a řekněte: Proto to omezíme. V ten okamžik to bude smysluplné i věrohodné," uvedl. Těžko lze pochopit, že venkovní sportovní utkání mají být bez diváků, zatímco divadelní představení ve vnitřních prostorech mohou být s diváky, podotkl Jurečka.

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek opět naléhal na vládu, aby rozhodla o vyplacení zvláštních příspěvků 500 korun denně živnostníkům i za období od 9. června do konce srpna.

Pekarová Adamová jako příklad nepřipravenosti opatření zmínila nedělní výrok ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), který omezení počtu hostů na svatbách na 30 lidí stanovil na základě nabídky moderátorky televizní debaty.

Jurečka i Pekarová Adamová poukázali na to, že vláda zatím nepředstavila pomoc podnikatelům a živnostníkům, kteří kvůli omezením, například zkrácením provozní doby restaurací, přijdou o část příjmů. Podle předsedy lidovců by to mohlo být snížení příjmů o 15 až 40 procent. Podle šéfky TOP 09 by se vláda neměla tvářit, že už v minulosti pomohla dost. TOP 09 chce tento týden předložit odškodňovací zákon, který by stanovil jasná pravidla pro poskytování náhrad za nařízená opatření.

Okamura mluvil také o možném zkreslování údajů o počtu nakažených a o jejich zneužívání vládou. Okamura poukazoval také na to, že ačkoli na chřipku zemře ročně v Česku kolem 2000 lidí, žádná omezení se kvůli této nemoci nezavádí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kontaktů mezi lidmi je moc, vláda ráno mimořádně zasedne

20.10.2020 18:30 Ve středu v 08:00 mimořádně zasedne kabinet hnutí ANO a ČSSD. ČTK to sdělil úřad vlády. Ministr…

Piráti žádají Babiše, aby se omluvil za zářijové zlehčování koronaviru

20.10.2020 17:47 Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl podle Pirátů pomoci větší důvěře lidí v opatření proti koronaviru…

Organizace kritizují tendr na šéfa ÚOHS, prý je ušitý na míru

20.10.2020 17:02 Výběrové řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) není podle tří…

Televize neměla komentář mimo záznam vysílat, rétorika Maláčové mě…

20.10.2020 16:50 Výhrady má k oběma stranám. Lenka Vochocová z Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama