Opozice vesměs nepodpoří prodloužení nouzového stavu, vládní materiál má za špatný vtip

Poslanci TOP 09 dnes vůbec nepodpoří prodloužení nouzového stavu. ODS pravděpodobně také ne, ale ještě bude jednat poslanecký klub. KDU-ČSL případné částečné prodloužení podmiňuje navýšením kompenzačního bonusu pro živnostníky na 20.000 korun měsíčně, lidovci ale nebudou hlasovat pro nouzový stav na dalších 30 dní, jak žádá vláda.

Předsedové opozičních stran na tiskové konferenci.
doporučujeme

Vláda bude dnes ve Sněmovně usilovat o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19 o dalších 30 dní. Trval by tak do 11. ledna. Stav nouze zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 12. prosince.

"Určitě nepřistoupíme na to podpořit prodloužení stavu nouze o 30 dnů," řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. Kratší prodloužení by strana zvážila při prodloužení kompenzačního bonusu do konce ledna a jeho navýšení na 20.000 korun měsíčně. Bonus pro živnostníky činí v současnosti 500 korun denně za omezení jejich podnikání kvůli koronavirové krizi.

"Za TOP 09 můžu říct, že rozhodně není ve hře prodloužení nouzového stavu," poznamenala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Materiál, který vláda Sněmovně poskytuje při opakovaných žádostech o prodloužení, považuje za špatný vtip. Podle Jurečky kabinet neřeší systémově příčiny, trasování nebo systém testování, ale pouze důsledky.

"Jednání poslaneckého klubu je před námi a v demokratické straně se máme pobavit navzájem mezi sebou a přijít s nějakým řešením, ale jsem přesvědčen, že ODS už prodloužení nouzového stavu nepodpoří," řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Podle pondělního vyjádření Pirátů a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vláda neplní to, k čemu ji v usneseních vyzvala dolní komora Parlamentu. S hlasy STAN pro další prodloužení stavu nouze počítat nemůže, řekl předseda hnutí Vít Rakušan. Piráti by mohli podpořit prodloužení v řádu dní, pokud se kabinet ANO a ČSSD zaváže k řešení některých problémů, poznamenal šéf strany Ivan Bartoš.

Sněmovna při podzimní vlně epidemie dostala od vlády už dvě žádosti. Koncem října souhlasila s prodloužením stavu nouze o 17 dnů a ve druhé polovině listopadu o 22 dnů. Kabinet chtěl vždy měsíc. Na jaře trval v Česku nouzový stav kvůli koronavirové krizi 66 dnů, nynější je zatím na 68 dnů. Sama vláda může rozhodnout jen o prvních až 30 dnech, pak už je nutný souhlas poslanců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

ČSSD vede debaty o spolupráci ve volbách, ANO mezi možnostmi není

23.01.2021 08:03 Sociální demokracie vede diskusi o spolupráci pro podzimní sněmovní volby se Zelenými, odboráři i…

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Vláda se zavedením povinných respirátorů vyčkává, sleduje okolní státy

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Vláda čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama