Opozice vyzvala občany k odpovědnosti a vládu k ekonomické pomoci

Předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL dnes na společné tiskové konferenci vyzvali občany kvůli rostoucím počtům případu covidu-19 k odpovědnosti, solidaritě a sebezapření, vládu k práci na ekonomických kompenzacích a zveřejnění dat.

ODS, ilustrační foto
doporučujeme

Věří, že při disciplíně a solidaritě je možné ještě se vyhnout úplnému uzavření ekonomiky, jako tomu bylo na jaře. Je podle nich ale třeba okamžitě přijmout ekonomická opatření na podporu ohrožených oborů i rodin.

Předseda ODS Petr Fiala na novinářský dotaz uvedl, že není vhodný čas na pokus o odvolání vlády ODS a ČSSD. "Naším příspěvkem je to, že vyzýváme veřejnost, abychom jednali všichni odpovědně, aby opatření fungovala," uvedl. Zopakoval, že na hodnocení práce vlády čas teprve přijde.

"Na místě je v příštích dvou třech dnech uvažovat o dalších opatřeních, která by epidemii zastavila, pokud je to možné," uvedl předseda lidovců Marian Jurečka na dotaz, zda podle něj situace žádá takzvaný lockdown. Premiér Andrej Babiš (ANO) ho opakovaně nevyloučil.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že je třeba udělat všechno, aby se země lockdownu vyhnula, a přijmout ekonomická opatření na pomoc malým firmám, živnostníkům či kultuře. "Nemůžeme se tvářit, že jsou to volnočasové aktivity, 60 procent hrubého domácího produktu jsou služby. Pomožme lidem, aby situaci zvládli, jedině tak překonáme to údolí smrti, které máme před sebou," uvedla. Míní, že pokud lidé nemají jistotu, že se budou schopni uživit, nemusejí respektovat například výzvy k testování.

Zástupci opozice uvedli, že ve Sněmovně jsou připraveny jejich návrhy zákonů na pomoc ekonomice, například kompenzační zákon či návrhy na rozšíření ošetřovného, odložení odvodů na pojištění či silniční daně. Ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vyzvali k přímé pomoci umělcům, další ministry pak k přípravě programů pro jednotlivé ohrožené obory.

Babiš po pátečním víc než osmitisícovém nárůstu nemocných koronavirem opět nevyloučil, že se Česko lockdownu dostane. Jakékoli rozhodnutí podle něj bude na expertní skupině epidemiologů, premiér ho bude akceptovat. Definitivně by mohlo padnout příští týden, nejspíš už na jeho počátku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci navrhují zvýšit prodloužené ošetřovné až na 80 procent

21.10.2020 11:17 Poslanci navrhují zvýšit ošetřovné o deset, 15 nebo i o 20 procentních bodů až na 80 procent…

Sněmovní komise poděkovala BIS i Koudelkovi za odvedenou práci

21.10.2020 10:46 Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) poděkovala dnes v…

Jan Hamáček má koronavirus

21.10.2020 10:27 Aktualizováno Vicepremiér Jan Hamáček se nakazil koronavirem. Nechal se otestovat po setkání s ministrem…

Televize neměla komentář mimo záznam vysílat, rétorika Maláčové mě…

20.10.2020 22:21 Aktualizováno Výhrady má k oběma stranám. Lenka Vochocová z Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama