Opozice zavření obchodů kvůli koronaviru vesměs podporuje

Noční rozhodnutí vlády o uzavření většiny obchodů od dnešního rána jako dalšího opatření k omezení šíření nového koronaviru je podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy v její pravomoci. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ale soudí, že kabinet by měl opatření vydávat s větším předstihem. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je uzavření části prodejen a všech restaurací rozumné, podporuje je také předseda KDU-ČSL Marian Jurečka nebo lídr SPD Tomio Okamura. Vyplynulo to z ankety ČTK. Problémem je podle opozičních předáků nedostatek respirátorů.

Petr Fiala

"Je nyní v kompetenci vlády, aby takovýto krok provedla. Sama musí vyhodnotit informace a odborná stanoviska a určit 'kdy a jak'. Ona za to nese zodpovědnost," uvedl Fiala.

Pekarová Adamová vyzvala vládu, aby se přestala "řídit selským rozumem" a rozhodovala s předstihem delším než několik hodin. "Zavření obchodních center jsme vám doporučovali už v týdnu. Ovšem malé obchody v každém menším městě mohly zůstat otevřené. Jejich vliv na šíření viru je minimální a opatření pro jejich provozovatele může být naprosto likvidační," míní Pekarová.

"Je potřeba přijmout veškerá opatření navržená odborníky v zájmu ochranu lidí," uvedl Okamura. Na úterní schůzce vedení Sněmovny s premiérem Andrejem Babišem (ANO) chce projednat roli dolní komory ohledně urychlené pomoci podnikatelům na zmírnění dopadů restrikcí.

Rakušan míní, že proti šíření koronaviru je lepší udělat víc a příliš brzy než málo a příliš pozdě. "V rozumných opatřeních jsme připraveni vládu podporovat," uvedl. Jurečka vyzval obyvatele, aby vládní opatření proti šíření koronaviru respektovali.

Za mnohem vážnější považuje Fiala vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), že v Česku chybí až milion respirátorů. "Adam Vojtěch svým laxním přístupem ohrozil funkčnost českého zdravotnictví v kritické situaci. Toto není ze strany vlády profesionální krizové řízení," prohlásil šéf ODS. Rovněž podle Rakušana vláda v případě ochranných pomůcek pro zdravotníky selhala. "Bez jejich ochrany jsou ostatní opatření skoro zbytečná. Uvítal bych od vlády méně tiskových konferencí a větší starost o ty, kteří zachraňují zdraví a životy," dodal.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že situace je tíživá zejména pro lékaře a další zdravotníky, kteří jsou "v první linii". "V opatřeních administrativní a restriktivní povahy pravděpodobně vláda jedná správně, ovšem v čemkoliv, co má složitější management od zjištění materiálu, výroby či logistiky včetně sdílení informaci a jejich toku do regionu, naprosto selhává," sdělil. O nedostatku respirátorů a roušek kabinet podle Bartoše věděl měsíce. "Mrzí mě, že vláda není schopna veřejnosti jasně deklarovat, jaký je skutečný stav," dodal.

Na nedostatek respirátorů a roušek pro zdravotníky nebo pracovníky v sociálních službách upozornil i Jurečka. "To, co dnes v noci rozvezli, je cca pět procent akutní potřeby," uvedl. Okamura bude chtít vysvětlit situaci s respirátory od Vojtěcha.

Vojtěch uvedl, že je nyní závazně objednáno 1,7 milionu respirátorů, dorazit by měly v příštím týdnu. Stát by jich podle něho mohl získat ještě víc. V noci na dnešek bylo do klíčových nemocnic a zdravotnických záchranných služeb rozvezeno 50.000 respirátorů.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama