Ošetřovatelské volno? ČSSD chce změny, Schillerová má výhrady

Zmírnění podmínek nároku na ošetřovatelské volno vláda před zákonodárci nepodpoří, ale ani neodmítne. Dohodla se na neutrálním postoji k předloze vytvořené poslanci koaliční sociální demokracie. V průběhu jednání kabinetu o tom informoval tiskový odbor Strakovy akademie. Novela o nemocenském pojištění se týká i změn v otcovské dovolené a v ošetřovném, podle autorů vycházejí z nedostatků zjištěných v praxi.

Vláda, ilustrační foto
doporučujeme

Proti navrhovaným změnám se postavilo v připomínkovém řízení ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové (za ANO), které upozornilo na jejich výrazné dopady na státní rozpočet, a to už i letošní. Předlohu naopak podpořilo ministerstvo práce a sociálních věcí, které řídí Jana Maláčová z ČSSD. Doporučilo ale posunout její účinnost, kterou předkladatelé navrhli na letošní červenec.

Ošetřovatelské volno na péči o příbuzné zavedl zákon od poloviny předloňského roku. Může trvat až 90 dnů, členové rodiny se na něm mohou střídat. Z nemocenského pojištění dostávají 60 procent základu svého příjmu. Nyní si mohou o volno požádat lidé s nemocenským pojištěním na péči o člověka, který strávil aspoň týden v nemocnici. Sociální demokraté chtějí tuto dobu zkrátit na čtyři dny. Podmínka hospitalizace by se navíc neuplatňovala v případě péče o lidi v konečném stadiu nevyléčitelné nemoci.

Nynější sedmidenní doba je podle autorů předlohy neúměrně dlouhá. Nové léčebné metody umožňují potřebnou dobu hospitalizace zkracovat a její průměrná doba klesá, napsali v důvodové zprávě.

U otcovské dovolené novela prodlužuje šestitýdenní období po narození dítěte, v němž mohou čerství otcové dávku čerpat, o dobu hospitalizace novorozence. Pomohlo by to podle předkladatelů naplnit účel tohoto volna, k nimž patří možnost otce podílet se na péči o dítě a na chodu domácnosti. Česko zavedlo otcovskou předloni v únoru. Otcové si mohou po narození potomka v šestinedělí vybrat sedm dní, pokud odvádějí nemocenské pojištění. Z něj pak dostávají 70 procent základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské.

V případě ošetřovného předloha rozšiřuje okruh pečujících lidí, u nichž se nevyžaduje soužití s ošetřovaným příbuzným v jedné domácnosti. Předkladatelé reagují podle důvodové zprávy na slábnoucí mezigenerační soužití.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 půjdou do sněmovních voleb společně

27.10.2020 15:25 Petr Fiala, Marian Jurečka a Markéta Pekarová Adamová dnes podepsali memorandum o spolupráci ODS,…

Prezident Zeman sundá ortézu v řádu týdnů, původně se mluvilo o 28. říjnu

27.10.2020 15:19 Prezident Miloš Zeman odloží ortézu z poraněné ruky v řádu několika týdnů. ČTK to dnes řekl jeho…

Primátor Hřib nastoupil do nemocnice jako dobrovolník, bude pracovat v …

27.10.2020 14:59 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes nastoupil jako dobrovolník do Fakultní nemocnice…

Opozice kritizuje, jak Babiš navrhuje zrušení superhrubé mzdy

27.10.2020 14:56 Aktualizováno Opoziční KDU-ČSL, hnutí Starostové a nezávislí (STAN) i TOP 09 kritizují způsob, jakým premiér…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama