Otevřít hranice je riskantní, ne nepřijatelné, řekl prezident Zeman

Otevřít hranice je kvůli přetrvávající koronavirové pandemii ve světě sice riskantní, ale ne natolik, aby to bylo nepřijatelné. Českému rozhlasu Radiožurnálu to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Cesty do ciziny mohou zvýšit riziko druhé vlny epidemie v Česku, místní ekonomice by navíc pomohlo, kdyby Češi trávili dovolenou v rámci republiky, míní Zeman.

Miloš Zeman, ilustrační foto
doporučujeme

V rozhovoru ocenil vládu, která podle něj vyvedla ČR z největší moderní krize s výjimkou války. Selhala naopak opozice a média, dodala hlava státu.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o víkendu řekl, že hranice Česka se sousedními státy by se měly plně otevřít od července. O prvním měsíci letních prázdnin by chtěl umožnit Čechům cestovat do Bulharska, Maďarska či pobaltských zemí, od srpna pak do Chorvatska, Řecka, Slovinska nebo na Maltu. "Je to riskantní, ale míra rizika není tak dramatická," řekl Zeman.

Pro setrvání turistů v Česku však podle něj mluví to, že by z rizikových zemí mohli přivézt nemoc covid-19. "A byla by tu druhá vlna," řekl Zeman. Proti výjezdům podle něj hovoří i to, že Česko potřebuje po rozvolnění opatření nastartovat ekonomiku. "Kdyby lidé rok nejeli do zahraničí, pomohlo by to domácímu cestovnímu ruchu," uvedl.

Zeman ocenil, jak krizi zvládla vláda ANO a ČSSD. "Vyvedla bez předchozí zkušenosti tuto zemi z asi největší krize, když nepočítám válečnou, kterou měla v moderní historii. Za to je třeba jí poděkovat. Selhala opozice a média," uvedl Zeman. Opoziční strany i média se podle něj omezily na "poštěkávání a obviňování z chaotičnosti".

Zeman v dubnu podepsal zákon, kterým se zvyšuje letošní schodek státního rozpočtu na 300 miliard korun. Vláda původně počítala se 40 miliardami, před posledním návrhem ho navýšila na 200 miliard. Zeman zatím nemá strop, který by už schodek přesáhnout neměl. "Jistě by takové číslo mohlo existovat, ale zatím ho ještě paní ministryně nenavrhla," uvedl. Zopakoval, že rozpočtu by pomohlo zrušení některých daňových výjimek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovní debata o plánu EU se zvrtla ve spor o účast poslanců

09.07.2020 21:23 Aktualizováno Dnešní sněmovní debata o plánu Evropské unie na oživení evropské ekonomiky po koronavirové krizi…

Na nejvyšší ocenění Sněmovna navrhla Morávka, Balabána a Mašína

09.07.2020 19:13 Aktualizováno Na udělení nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva Sněmovna navrhla prezidentu Miloši…

KSČM žádá po hnutí ANO podporu prodloužení dovolené o týden

09.07.2020 18:35 Aktualizováno Komunisté žádají po hnutí ANO podporu pro svůj návrh na prodloužení zákonné dovolené pro…

EU pošle členským státům peníze. Investujme do budoucnosti, vyzývá…

09.07.2020 17:53 Evropská unie je připravena vyčlenit ze svého rozpočtu 750 miliard eur na záchranu ekonomik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy