Pardubický kraj zřejmě povede staronová koalice, strany podepíšou memorandum

Čtyři politické subjekty, které se v sobotu předběžně dohodly na koaliční spolupráci ve vedení Pardubického kraje, dnes pokračovaly v dalším jednání. Uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj tvořené ČSSD a hnutím Společně pro kraj, ODS s TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj a STAN chtějí v pondělí podepsat společné memorandum, uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Martin Netolický
doporučujeme

Vznikne tak v podstatě staronová koalice, která vedla kraj předchozí čtyři roky. "Dohodu máme připravenou, nicméně její parametry musí schválit zastupitelské kluby všech koaličních stran, abychom případně v pondělí mohli návrh memoranda podepsat," řekl Netolický.

Definitivní koaliční smlouva by měla vzniknout do konce příštího týdne. Její přílohou bude i programová shoda, podle Netolického by to neměl být problém, protože účastníci koalice mají podobný program.

Volby v Pardubickém kraji vyhrálo hnutí ANO s 11 mandáty z 45. Podobně jako před čtyřmi lety však zůstane v opozici. Druhá skončila 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj s osmi mandáty, stejně tak třetí ODS a TOP 09 budou mít společně osm zastupitelů. Čtvrtá Koalice pro Pardubický kraj má sedm mandátů. Na pátém místě skončili Piráti se sedmi, na šestém STAN se čtyřmi zastupiteli.

V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu Královéhradeckého kraje mandát zastupitele z končícího volebního období obhájilo 20 lidí. Zbylých 25 zastupitelů bude nových. Tři z nich se do zastupitelstva po odmlce vracejí, a to starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD), starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil (KDU-ČSL) a současná ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Nejvíce zastupitelů je z Hradce Králové, a to 15. ČTK to zjistila z volebních výsledků na serveru www.volby.cz.

Z devíti radních kraje znovu zasedne do zastupitelských lavic šest lidí, a to Jiří Štěpán (ČSSD), Martin Červíček (ODS), Martina Berdychová (Východočeši), Rudolf Cogan (STAN), Václav Řehoř (ODS) a Pavel Hečko (ČSSD). Do zastupitelstva se kvůli takzvanému kroužkování nedostal náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09). Již nekandidovali radní Vladimír Derner a Karel Klíma (oba KDU-ČSL).

Úplnými nováčky v zastupitelstvu bude všech sedm zastupitelů Pirátů a oba dva zastupitelé z SPD. Za hnutí ANO pokračuje sedm zastupitelů, pět bude nových. Stejné to je u vítězné koalice ODS, STAN a Východočeši, kde také bude pět ze dvanácti zastupitelů nových. Ze čtyř zastupitelů koalice ČSSD-Zelení budou dva noví a dva ze čtyř budou noví i u lidovecké Koalice pro Královéhradecký kraj. Také u uskupení TOP 09, HDK a LES bude polovina ze čtyř zastupitelů nová.

Popularita starostů pomohla v jejich městech k nadprůměrnému výsledku jejich stran. Například koalice ČSSD-Zelení získala v Náchodě, který vede Birke, nadprůměrných 17 procent hlasů. Koalice ODS, STAN a Východočeši v Trutnově, který vede Adamec, dosáhla 30 procent hlasů. Ve Dvoře Králové, který vede Jarolím, získalo ANO nadprůměrných 29 procent hlasů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začal platit nový nouzový stav. Potrvá měsíc

27.02.2021 07:53 V Česku ode dneška platí nový nouzový stav, plynule navazující na předchozí. Kvůli epidemii nemoci…

Poslanci odmítli prodloužit nouzový stav. Vláda vyhlásila nový

26.02.2021 22:05 Aktualizováno Vláda na dnešním večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu kvůli koronavirové…

Sněmovna neschválila příspěvek lidem v karanténě. O postizích firem…

26.02.2021 21:28 Aktualizováno Sněmovna neschválila příspěvek až 370 korun denně lidem v nařízené karanténě. Pro jeho prosazení…

Hamáčka vyzvali, aby zveřejnil skutečného dodavatele testů

26.02.2021 18:57 Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby zveřejnil, kdo je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama