Petříček na konferenci Globsec: V4 je nástrojem na prohloubení vztahů

Uskupení čtyř středoevropských států visegrádská čtyřka (V4), do které patří Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, je nadále platformou na prohlubování a zlepšování vzájemných sousedských vztahů. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček to řekl na konferenci Globsec v Bratislavě v diskusním panelu věnovaném další spolupráci v rámci visegrádské skupiny.

Tomáš Petříček
doporučujeme

"Po dosažení klíčového cíle 90. let, a to integraci do euroatlantických institucí, je nyní cílem (V4) aktivně využívat členství v těchto institucích. Mnoho diskutujeme o evropských politikách. Je to platforma, jak sdílet naše zkušenosti s jinými částmi Evropy a světa," řekl Petříček v debatě s kolegy z Maďarska, Polska a Slovenska.

Visegrádskou skupinu označil Petříček za nástroj na posílení kontaktů mezi obyvateli a podporu občanské společnosti. "Naším zájmem není jen naše bezprostřední sousedství, ale i sousedství EU," dodal.

Podle šéfa maďarské diplomacie Pétera Szijjártóa jsou zmíněné čtyři středoevropské země největšími spojenci v rámci EU, které před koronavirovou krizí dosahovaly vyššího ekonomického růstu oproti evropskému průměru. "V4 považuji za nástroj, kterým mohou tyto země dosáhnout více než samostatně," řekl Szijjártó.

Zúčastnění ministři se v diskusním panelu nevyhnuli ani otázkám ohledně dodržování principů právního státu poté, co Evropská komise ve svém prvním ročním hodnocení vlády práva dala najevo největší výhrady k situaci v Maďarsku a v Polsku. Podle Szijjártóa je třeba hovořit o konkrétních výhradách, nejen obecně kritizovat na základě subjektivních kritérií.

"Žádný členský stát není perfektní. Všichni diskutujeme, jak můžeme v našich zemích zlepšit situaci ohledně vlády práva," řekl Petříček. Dodal, že vstupem do EU země souhlasily s tím, že jde o klub s pravidly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš navrhl další uvolnění pravidel pro sestavování rozpočtů

26.10.2020 17:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl společně se záměrem zrušit superhrubou mzdu i další rozvolnění…

Piráti vyzvali vládu, aby umožnila Polkám interrupce v Česku

26.10.2020 17:07 Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 16:50 Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Minář vytvořil spolek Pro ČR, sní o zemi s kvalitními politiky i aktivními…

26.10.2020 16:18 Aktualizováno Bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář vytvořil spolek Pro ČR. Spolek si klade za cíl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama