Petříček: Prodloužení trestu pro ruského historika je skandální

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil za skandální prodloužení trestu pro ruského historika Jurije Dmitrijeva, známého odhalováním zločinů z éry komunistického diktátora Josifa Stalina. Petříček to na twitteru označil za důkaz, že Rusko politizuje historii a nedokáže se vyrovnat se svou minulostí.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Odvolací soud v Petrozavodsku na severozápadě Ruska v úterý výrazně zpřísnil trest pro Dmitrijeva. Historik byl v první instanci odsouzen za sexuální násilí ke 3,5 roku odnětí svobody, dnes odešel od soudu s 13 lety vězení, informovala ruská média. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla.

"Považuji prodloužení už tak nespravedlivého trestu vězení pro Jurije Dmitrijeva za skandální. Díky jeho odvaze byly objeveny hroby tisíce obětí stalinismu, včetně Čechoslováků," napsal Petříček. "Je to důkaz, že Rusko politizuje historii a nedokázalo se vyrovnat se svou minulostí," doplnil.

Petříček už v červenci odsoudil prvoinstanční verdikt nad Dmitrijevem. Označil ho tehdy za nespravedlivý a uvedl, že chce v Evropské unii jednat o možnosti, jak historikovi pomoci.

Čtyřiašedesátiletý Dmitrijev během 30 let sestavil seznam 40.000 lidí popravených a deportovaných z Karélie za Stalinova teroru. Objevil také jedno z největších popravišť v oblasti, kde bylo zastřeleno na 9000 lidí.

Tyto historikovy objevy podle agentury AFP nezapadají do současných snah o rehabilitaci Stalinova režimu. Jedna z provládních organizací o pohřebišti obětí čistek například tvrdila, že jde o ostatky sovětských vojáků, popravených Finy za druhé světové války.

Valná část Karélie bývala součástí Finska, než se jí po takzvané zimní válce na přelomu let 1939 a 1940 zmocnil Sovětský svaz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obce trvají na náhradách od státu za výpadky svých příjmů

30.10.2020 10:16 Obce budou dál apelovat na vládu, aby stát nahradil výpadky v jejich příjmech, které zapříčinila…

Piráti připravili balík opatření ohledně koronaviru, vláda má víc…

30.10.2020 09:37 Vláda by podle Pirátů měla vést evidenci průměrné doby trasování kontaktů. Apelují také na důsledné…

Europoslanec pomáhá v první linii, krmí i myje pacienty. Se smrtí se…

29.10.2020 22:05 Aktualizováno Odložil perfektně střižené sako a vkusnou košili s kravatou a navlékl se do ochranného obleku, aby…

KOMENTÁŘ: Po vyjukaném Vojtěchovi, rozkazovačném plukovníkovi přichází…

29.10.2020 22:03 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Vzbuzuje naději i důvěru. Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný by do resortu, který se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama