Petříček: Severní Makedonie má podporu Česka při snaze vstoupit do EU

Severní Makedonie může nadále počítat s podporou České republiky při snaze stát se členem Evropské unie. Na dnešní tiskové konferenci po jednání s ministrem zahraničí Severní Makedonie Bujarem Osmanim to řekl šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). Bulharsko v listopadu prakticky zablokovalo začátek jednání.

Tomáš Petříček

"Dnes jsme intenzivně hovořili o dalším postupu. V prosinci bohužel Rada pro všeobecné záležitosti neodsouhlasila rámec pro jednání a uskutečnění mezivládní konference. Nedošlo k tomu kvůli výhradám jednoho členského státu Evropské unie. Česká republika tohoto nedostatečného posunu lituje," řekl Petříček. Česko podle něj bude nadále podporovat co nejrychlejší praktické zahájení přístupových jednání, aby pomohlo makedonské vládě urychlit také zavádění potřebných reforem.

Bulharsko v polovině listopadu odmítlo schválit návrh rámce vstupních rozhovorů se Severní Makedonií, čímž prakticky zablokovalo začátek jednání o vstupu svého balkánského souseda do Evropské unie, uvedla tehdy agentura Reuters. Bulharská ministryně zahraničí Ekaterina Zacharievová odůvodnila rozhodnutí mimo jiné neshodami se Severní Makedonií v oblasti jazyka a dějin.

Podle severomakedonské vlády jedná Bulharsko v rozporu s Dohodou o přátelství z roku 2017. V článku, na nějž se Severní Makedonie odvolává, se obě strany zavázaly, že budou spolupracovat na budoucím vstupu země do EU.

"V tuto chvíli stále probíhají intenzivní jednání v rámci Evropské unie o tom, jak se pokusit do konce roku dosáhnout uvolnění ve vztahu k zahájení mezivládní konference se Severní Makedonií. Tento týden ještě prostor pro dosažení kompromisu je," řekl Petříček. Česko podle něj podporuje německé předsednictví ve snaze dosáhnout kompromisu i proto, aby Evropská unie zůstala důvěryhodným partnerem pro státy, které zavádějí reformy a plní svůj úkol.

Pokud se nepodaří dosáhnout řešení problému do konce roku, kdy skončí německé předsednictví v Radě EU, věc budou řešit Portugalsko a Slovinsko, tedy následující předsednické země.

Osmani poděkoval České republice za podporu. Ubezpečil Petříčka, že země dělá všechny určené kroky potřebné pro vstup do Evropské unie. S pomocí ČR chce Severní Makedonie pokračovat v reformních snahách, především co se týče soudnictví, práva či boje s korupcí, řekl.

ÚVN zodpovědně a s naléhavostí posuzuje žádost Senátu o informace k…

16.10.2021 11:39 Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) řeší se vší zodpovědností a naléhavostí senátní žádost, která se…

Babiš nevidí důvod deaktivovat krizový štáb, fungovat by měl dál

16.10.2021 09:55 Ústřední krizový štáb (ÚKŠ), který vláda obnovila kvůli koronavirové pandemii loni v září, by měl…

Koalice se shodují na minimálním důchodu či na elektronizaci zdravotnictví

16.10.2021 09:33 Koalice Spolu a Pirátů a Starostů a nezávislých (PirSTAN), které vyjednávají o vládě, se v řadě…

První dáma žádá pro prezidenta klid, ale Mynář jedná opačně. Hrad se k…

15.10.2021 21:57 Aktualizováno Hejtman Jihočeského kraje za ODS Martin Kuba, který deset let sloužil jako lékař na…

Babiš by odmítl nabídku sestavovat vládu. Předá ji oběma koalicím a jde do…

15.10.2021 20:51 Aktualizováno Dosavadní premiér a šéf ANO Andrej Babiš nepřijme pověření od prezidenta Miloše Zemana, aby jako…

Předsedou klubu STAN zvolili jeho členové opět Jana Farského

15.10.2021 19:05 Poslanecký klub hnutí Starostů a nezávislých povede stejně jako v předchozím volebním období…

Vystrčil hovořil o článku 66. Hrad nás o ničem neinformuje, obrátili jsme…

15.10.2021 18:26 Aktualizováno Do 8. listopadu není nutný žádný krok prezidenta Miloše Zemana k tomu, aby vše fungovalo standardně…

Vondráček by měl rezignovat, vyzvali lidovci po aféře s návštěvou Zemana

15.10.2021 17:55 Aktualizováno Lidovci vyzvali předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) k odstoupení. Nebudou hlasovat ani pro jeho…

Policie popřela, že předsedu Sněmovny Vondráčka doprovodila k Zemanovi

15.10.2021 14:55 Policie popřela, že předsedu Sněmovny Radka Vondráčka doprovodila do nemocničřního pokoje…

Vondráček Zemana navštívil na jeho přání, personál si ho všiml

15.10.2021 14:11 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že prezidenta Miloše Zemana navštívil v Ústřední…

Související:

Právě se děje

reklama