Čeští politici komentují volby v USA: Výsledek bude těsnější, než se myslelo

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) věří, že bez ohledu na výsledky prezidentských voleb ve Spojených státech bude pokračovat pozitivní trend jednání na nejvyšších úrovních mezi představiteli České republiky a USA. Považuje je za důkaz velice intenzivních spojeneckých vztahů mezi oběma zeměmi. Podle Petříčka se zdá, že konečný výsledek bude možná těsnější, než uváděly volební průzkumy.

Tomáš Petříček

Souboj mezi demokratickým kandidátem Joem Bidenem a Trumpem je velmi těsný a není jasné, kdy bude znám definitivní výsledek.

"Jednání na nejvyšších úrovních mezi představiteli ČR a USA v posledních letech jsou důkazem velice intenzivních spojeneckých vztahů mezi oběma zeměmi. Věřím, že v tomto pozitivním trendu budeme dále pokračovat bez ohledu na výsledky amerických prezidentských voleb," uvedl Petříček. To, že bude konečný výsledek možná těsnější, než se jevilo podle volebních průzkumů, nepovažuje za úplné překvapení. Mnozí experti podle něj těsnou výhru jednoho z kandidátů odhadovali.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) jsou napínavé volby v USA zajímavé i pro debatu o možné korespondenční volbě v ČR. Vyjádřil na twitteru také soukromý odhad, že uspěje Biden.

Místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský (Piráti) uvedl, že oba kandidáti prozatím vystupují sebevědomě. "Jak ale řekl ve svém projevu Joe Biden, o výsledků nerozhoduje ani jeden z kandidátů, nýbrž voliči. Prohlášení Donalda Trumpa o snahách o 'ukradení voleb' a 'hlasování po uzavření volebních místností' bez předložení důkazů považujeme za pokus o zpochybnění volebních výsledků, které do demokratického státu nepatří," napsal ČTK.

Reagoval tak na dnešní Trumpův tweet: "Obrovsky se nám daří, ale oni se nám snaží ukrást volby. Nikdy jim to nedovolíme. Nelze hlasovat poté, co se uzavřou volební místnosti." Sociální síť vzápětí k jeho tweetu připojila poznámku, že jeho část nebo celý příspěvek může uvádět zavádějící informace o volebním procesu.

Kromě těsného výsledku se podle Lipavského dají čekat i soudní spory o průběh voleb. "Již nyní je jich evidováno přes 400," doplnil. Považuje také za důležité, aby prozatím klidné protesty klidnými zůstaly.

Předseda SPD Tomio Okamura přes jasné výhrady doufá, že Trump obhájí svůj mandát. "Vítězství Bidena by znamenalo zásadní ohrožení svobody, demokracie i míru ve světě. Šlo by o vítězství globalistů usilujících o globální světový řád. Biden také znamená podporu migrace a diktatury menšin," uvedl na twitteru.

Poslanec ODS Jan Skopeček na sociální síti poznamenal, že Trump bude hájit kapitalismus více než Biden, nepouští se do vojenských intervencí s nejistým koncem a má zahraničněpolitické úspěchy. "Bude brzdit radikálně levicové, progresivní šílení. A ví, kde je na mapě ČR," dodal.

Naopak lidovecký předseda Marian Jurečka v komentáři pro ČTK napsal, že by si pro ČR i Evropu přál, aby vyhrál Biden. "Má totiž potenciál sjednocovat rozdělenou americkou společnost, zmenšit sociální propast mezi lidmi - zreformovat oblasti jako školství, zdravotnictví nebo posílit ochranu životního prostředí. A na mezinárodní úrovni byt spolehlivým partnerem pro ČR i EU. Od toho se Trump se svým America First v minulých letech totiž bohužel vzdálil," poznamenal.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje