Čeští politici komentují volby v USA: Výsledek bude těsnější, než se myslelo

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) věří, že bez ohledu na výsledky prezidentských voleb ve Spojených státech bude pokračovat pozitivní trend jednání na nejvyšších úrovních mezi představiteli České republiky a USA. Považuje je za důkaz velice intenzivních spojeneckých vztahů mezi oběma zeměmi. Podle Petříčka se zdá, že konečný výsledek bude možná těsnější, než uváděly volební průzkumy.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Souboj mezi demokratickým kandidátem Joem Bidenem a Trumpem je velmi těsný a není jasné, kdy bude znám definitivní výsledek.

"Jednání na nejvyšších úrovních mezi představiteli ČR a USA v posledních letech jsou důkazem velice intenzivních spojeneckých vztahů mezi oběma zeměmi. Věřím, že v tomto pozitivním trendu budeme dále pokračovat bez ohledu na výsledky amerických prezidentských voleb," uvedl Petříček. To, že bude konečný výsledek možná těsnější, než se jevilo podle volebních průzkumů, nepovažuje za úplné překvapení. Mnozí experti podle něj těsnou výhru jednoho z kandidátů odhadovali.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) jsou napínavé volby v USA zajímavé i pro debatu o možné korespondenční volbě v ČR. Vyjádřil na twitteru také soukromý odhad, že uspěje Biden.

Místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský (Piráti) uvedl, že oba kandidáti prozatím vystupují sebevědomě. "Jak ale řekl ve svém projevu Joe Biden, o výsledků nerozhoduje ani jeden z kandidátů, nýbrž voliči. Prohlášení Donalda Trumpa o snahách o 'ukradení voleb' a 'hlasování po uzavření volebních místností' bez předložení důkazů považujeme za pokus o zpochybnění volebních výsledků, které do demokratického státu nepatří," napsal ČTK.

Reagoval tak na dnešní Trumpův tweet: "Obrovsky se nám daří, ale oni se nám snaží ukrást volby. Nikdy jim to nedovolíme. Nelze hlasovat poté, co se uzavřou volební místnosti." Sociální síť vzápětí k jeho tweetu připojila poznámku, že jeho část nebo celý příspěvek může uvádět zavádějící informace o volebním procesu.

Kromě těsného výsledku se podle Lipavského dají čekat i soudní spory o průběh voleb. "Již nyní je jich evidováno přes 400," doplnil. Považuje také za důležité, aby prozatím klidné protesty klidnými zůstaly.

Předseda SPD Tomio Okamura přes jasné výhrady doufá, že Trump obhájí svůj mandát. "Vítězství Bidena by znamenalo zásadní ohrožení svobody, demokracie i míru ve světě. Šlo by o vítězství globalistů usilujících o globální světový řád. Biden také znamená podporu migrace a diktatury menšin," uvedl na twitteru.

Poslanec ODS Jan Skopeček na sociální síti poznamenal, že Trump bude hájit kapitalismus více než Biden, nepouští se do vojenských intervencí s nejistým koncem a má zahraničněpolitické úspěchy. "Bude brzdit radikálně levicové, progresivní šílení. A ví, kde je na mapě ČR," dodal.

Naopak lidovecký předseda Marian Jurečka v komentáři pro ČTK napsal, že by si pro ČR i Evropu přál, aby vyhrál Biden. "Má totiž potenciál sjednocovat rozdělenou americkou společnost, zmenšit sociální propast mezi lidmi - zreformovat oblasti jako školství, zdravotnictví nebo posílit ochranu životního prostředí. A na mezinárodní úrovni byt spolehlivým partnerem pro ČR i EU. Od toho se Trump se svým America First v minulých letech totiž bohužel vzdálil," poznamenal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Zeman nikam nejezdí. A když, je to pro ostudu." TOP 09 chce snížit…

01.12.2020 12:44 Opoziční TOP 09 navrhne zkrátit během debaty ve Sněmovně návrh rozpočtu kanceláře prezidenta na…

Otrava Bečvy: Hnutí STAN vyzvalo ministra Brabce, aby rezignoval

01.12.2020 12:17 Starostové a nezávislí (STAN) dnes ve Sněmovně vyzvali ministra životního prostředí Richarda Brabce…

Újezd u Brna řeší, co s bývalým starostou. Známý biskup Hradil nešetřil…

01.12.2020 08:29 K ostré výměně názorů došlo na jednom z letních zasedání zastupitelstva jihomoravského města Újezd…

Piráti a STAN chtějí předložit návrh koaliční smlouvy do Vánoc

30.11.2020 22:03 Konečný návrh koaliční smlouvy mezi Piráty a Starosty má být hotov do 23. prosince. Poté ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama