Petříčka čeká jednání se Saúdy, půjde i o Blízký východ

Především o situaci na Blízkém východě a o bilaterálních vztazích mezi Českem a Saúdskou Arábií bude jednat 10. ledna v Praze ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se saúdskoarabským státním ministrem pro zahraniční záležitosti Ádilem Džubajrem.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Jde o první návštěvu člena saúdské vlády po mnohaleté pauze, informovalo dnes české ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě. Konzervativní sunnitská monarchie je největším vývozcem ropy na světě.

V Saúdské Arábii nastávají v poslední době významné změny v politické, ekonomické i sociální oblasti, uvedlo ministerstvo. Jako příklad dalo uvolňování pravidel pro ženy, diverzifikaci ekonomiky či zavedení turistických víz, které otvírají příležitosti pro české firmy.

Saúdská Arábie je aktivním hráčem v mezinárodní politice. V prosinci loňského roku se ujala předsednictví G20.

Diplomatické vztahy mezi Českem a Saúdskou Arábií v poslední době negativně ovlivnila vražda opozičního novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu v říjnu 2018. Smrt kritika režimu Saúdské Arábie česká diplomacie odsoudila a označila za nepřijatelný zločin. Ministr zahraničí Petříček v říjnu 2018 hlásil, že Česko stáhne v reakci na vraždu jednoho diplomata z velvyslanectví v Rijádu.

Návštěva saúdskoarabského státního ministra pro zahraniční záležitosti Džubajra přichází v době zvýšeného napětí na Blízkém východě po smrti íránského generála Kásema Solejmáního. Velitel elitních íránských jednotek Solejmání zahynul v pátek při raketové střelbě z amerického bezpilotního letounu u bagdádského letiště.

Sunnitská Saúdská Arábie má se šíitským Íránem dlouhodobě napjaté vztahy. Oba státy soupeří o moc na Blízkém východě a podporují různé ozbrojené skupiny v konfliktech v Jemenu a v Sýrii.

Íránu byly také připisovány loňské zářijové útoky na saúdskoarabská ropná zařízení. Ty snížily denní těžbu v zemi zhruba o polovinu. Saúdská Arábie je přitom největším vývozcem ropy na světě a zároveň takzvaným dodavatelem poslední instance, na kterého v době nečekaného výpadku dodávek spoléhá více zemí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama