Petříčkova prohra na sjezdu poskytla Hamáčkovi záminku k odvolání, míní politolog

Prohra Tomáše Petříčka (ČSSD) na stranickém sjezdu v boji o pozici předsedy strany poskytla vicepremiérovi a šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi záminku k jeho odvolání, k němuž měl i jiné důvody, včetně vstřícného gesta vůči prezidentu Miloši Zemanovi.

Tomáš Petříček

Na dotaz ČTK to dnes uvedl politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle ředitele Asociace pro mezinárodní otázky Víta Dostála byl Petříček otevřený novým tématům, jeho přístup k zahraniční politice se ale v některých bodech rozcházel s názory Hradu a komunistů, kteří vládu tolerují.

Prezident Zeman dnes Petříčka odvolal a zároveň pověřil Hamáčka řízením resortu. Nabídku na post ministra zahraničí dostal současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se rozhoduje. Pokud Zaorálek nabídku přijme, nahradí jej v čele ministerstva kultury poslanec ČSSD a náchodský starosta Jan Birke.

"To, že se Tomáš Petříček postavil jako vyzyvatel Janu Hamáčkovi a prohrál, je nesporně jedním z důvodů (odvolání). Jan Hamáček tak ale vlastně zabil dvě mouchy jednou ranou, zbavil se stranického oponenta a ještě se zalíbil na Hradě. Respektive mu Petříčkova porážka na sjezdu poskytla vhodnou záminku k odvolání, k němuž měl i jiné důvody včetně zmíněného vstřícného gesta vůči prezidentovi," poznamenal Mlejnek.

Jako politik byl podle něj Petříček trochu nevýrazný. Je otázkou, zda své straně přinášel body, neboť jeho prozápadní postoje oceňovali hlavně voliči středu a pravice, tedy lidé, kteří by kvůli ministru zahraničí ČSSD stejně nevolili, míní.

Podle Dostála se o Petříčkovi hovoří zejména ve smyslu, že držel prozápadní směr a prosazoval lidskoprávní rozměr zahraniční politiky. Zároveň si ale uvědomoval, že to je pro českou diplomacii důležitý základ, který sám o sobě nestačí.

"Zajímavé bylo, jak byl otevřený novým tématům: v rámci agendy zahraničních věcí se začaly více objevovat klimatické otázky, přemýšlel nad mimoevropskými vztahy se zeměmi Afriky nebo například Indií a záleželo mu na dobré přípravě českého předsednictví v Radě. Je zásadní, aby v těchto věcech pokračoval i jeho nástupce nebo nástupkyně," poznamenal Dostál.

V některých důležitých bodech se podle něj Petříčkův přístup k zahraniční politice rozcházel s názory Zemana a komunistů. "Odvolání ale lze chápat i jako přání předsedy ČSSD mít kolem sebe straníky, kteří plně věří jeho kurzu," dodal.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje