Piráti a Starostové chtějí zrychlit soudy díky statistikám soudců

Zrychlit soudní procesy prostřednictvím podrobných statistik práce jednotlivých soudců chce po volbách koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN). Nyní jsou statistiky nepřehledné, neúplné a špatně dostupné, řekl novinářům předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Jakub Michálek

Opoziční koalice dnes představila prototyp statistik, které by napřed měly sloužit pro účely ministerstva spravedlnosti a justice, posléze případně i veřejnosti.

Michálek uvedl, že pomalá civilní i trestní řízení znamenají odklad spravedlnosti a nahrávají kritikům justice. "Pokud chceme zachovat nezávislost justice, musíme vzít vítr z plachet jejím kritikům," doplnil. Piráti a STAN proto mimo jiné chtějí, aby se na všech soudech používaly elektronické spisy a vedle podrobných statistik práce soudců vznikly i analýzy náročných trestních případů. Z těch by mělo vyplynout, kde je nutné upravit trestní řád.

Statistiky soudců by měly pomoci v tom, aby lidé dostali v přiměřené době přiměřeně kvalitní rozhodnutí. Nejprve by byly dostupné jen pro ministerstvo spravedlnosti a jednotlivé soudy. Podle Michálka by v takovém případě pomohl ke zrychlení už pouhý sociální tlak mezi kolegy soudci, kteří by viděli, jak si ve srovnání s ostatními vedou. Jakmile se statistiky osvědčí, lze zvážit jejich zveřejnění.

Statistické údaje jsou podle Pirátů a STAN nyní nepřehledné, neúplné a špatně dostupné. Prototyp statistik soudce, který dnes koalice představila, obsahuje jeho profesní údaje a významná rozhodnutí. "Jedná se například o rozhodnutí potvrzená Ústavním soudem, zveřejněná ve sbírce rozhodnutí nebo rozhodnutí, která vyselektovala sama justice," vysvětlil Michálek.

Statistika by upozornila i na kauzy, ve kterých vyšší soudy opakovaně rušily rozhodnutí. Grafy by pak zachytily, jak rychle soudce řeší své případy, ale i to, jak je na tom ve srovnání se svým soudem. Analýza by se týkala i toho, kolik procent rozhodnutí daného soudce zrušily vyšší instance. Statistika by obsahovala rovněž informace o případných kárných řízeních, publikační činnosti soudce a jeho platu.

Zkušenosti čerpala opoziční koalice z Německa či USA, řekl Michálek. "Tento způsob přehledného zpracování dat na jednom místě tak, aby byly srovnatelné, dokáže přispět ke zrychlení justice," míní. Ministerstvo spravedlnosti podle něj dnes řeší délku řízení jen na základě podnětů v konkrétních případech, na proaktivní kontrolu a analýzy rezignovalo.

Vláda prodloužila do konce roku firmám Antivirus pro lidi v karanténě

25.10.2021 19:06 Aktualizováno Vláda dnes prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v…

Moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry

25.10.2021 18:55 Hladina moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry, což je víc, než se dosud…

Hamáček oznámil rezignaci, do čela ČSSD chce Maláčová

25.10.2021 18:46 Aktualizováno Dosluhující vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček oznámil na dnešním jednání předsednictva ČSSD…

Senát rozhodne o platech ústavních činitelů a klouzavém mandátu

25.10.2021 17:54 Senát rozhodne o návrhu zmrazit platy ústavních činitelů. Podle senátních výborů, které se…

O minimální mzdě se bude podle Schillerové rozhodovat na dalším jednání

25.10.2021 17:51 Končící vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden. Ministryně financí Alena Schillerová …

Ministryně Maláčová oznámila kandidaturu na předsedkyni ČSSD

25.10.2021 17:20 Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila na dnešním zasedání předsednictva…

Stav prezidenta Zemana by se měl řešit, až bude čas na přijetí demise…

25.10.2021 17:01 Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že situace kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana…

Válek (TOP 09) se odmítl zúčastnit rady vlády pro zdravotní rizika

25.10.2021 13:56 Aktualizováno Na dnešní jednání rady vlády pro zdravotní rizika dostal opět pozvánku i kandidát TOP 09 na…

Babiš se s kanceláří přestěhoval z Hrzánského paláce zpět do Strakovy…

25.10.2021 12:23 Premiér Andrej Babiš (ANO), který v posledních měsících úřadoval z Hrzánského paláce na pražských…

Nemocného Zemana navštívil v nemocnici ombudsman Křeček

25.10.2021 11:59 Hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana navštívil dnes dopoledne v pražské Ústřední vojenské…

Související:

Právě se děje

reklama