Piráti čekají na výsledky voleb. Máme ambiciózní, ale reálné cíle, uvedl Bartoš

Cílem Pirátů je uspět v každém kraji a mít stovku krajských zastupitelů. Strana má ambiciózní, ale reálné cíle. Ve volebním štábu Pirátů to dnes při čekání na výsledky krajských a senátních voleb řekl ČTK předseda Pirátů Ivan Bartoš. S průběžnými výsledky je zatím spokojen. Pravděpodobná vyšší volební účast než před čtyřmi roky podle něj ukazuje, že se lidé o politiku zajímají a chtějí se vůči některým věcem vyhranit.

Ivan Bartoš
doporučujeme

"Oproti minulým krajským volbám, kdy jsme uspěli ve třech krajích, jsme řekli, že chceme uspět v každém kraji. Naše ambice je mít po těchto volbách stovku krajských zastupitelů," uvedl Bartoš. "Máme ambiciózní cíle a vždy se ukázaly jako reálné, tak já doufám, že to na konci dne dopadne," řekl. Podle něj bude těžké hlavně vyjednávání povolebních koalic.

Bartoš připomněl, že Piráti kandidovali téměř ve všech krajích samostatně, výjimku představuje Olomoucký kraj, kde jsou v koalici s hnutím STAN. "V tuto chvíli je to druhá nejúspěšnější kandidátka v tom kraji a celorepublikově si vedeme taky dobře, takže já doufám, že Piráti té mety, kterou jsme si vytyčili, dosáhnou a zasedneme i ve vedení řady krajů," dodal.

Spokojený je i s odhadovanou volební účastí, která po sečtení poloviny okrsků činila 36,5 procenta hlasů. Překvapením podle něj byly už minulé evropské volby, kde byla volební účast také vyšší, než se očekávalo. "Čím větší účast, tím víc je cítit, že se lidé o politiku zajímají, nebo se chtějí nějak vyhranit," řekl.

V posledních krajských volbách před čtyřmi roky získali Piráti pět mandátů z 675. Před letošním hlasováním analytici odhadovali, že letos by strana mohla zaznamenat na krajské úrovni jedno z největších posílení, a to díky propadu obliby levicových stran. V souběžných senátních volbách Piráti letos žádné místo neobhajují. Dosud mají jediného senátora, kterým je Lukáš Wagenknecht zvolený v roce 2018. Letos za stranu do Senátu kandidovalo po republice 13 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidovci chtějí vysvětlit důvody výměny hlavní hygieničky

09.03.2021 12:29 Lidovci chtějí po vládě, aby vysvětlila výměnu hlavní hygieničky. Podle předsedy KDU-ČSL Mariana…

TOP 09 chce odměny i pro dobrovolníky

09.03.2021 12:21 Opoziční TOP 09 chce prosadit nárok na odměny pro dobrovolníky, kteří pomáhají se zvládáním…

STAN chce, aby vláda představila plán očkování pro příští měsíce

09.03.2021 12:15 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) žádá, aby vláda představila poslancům i veřejnosti svou…

Žalobci žádali trest za příspěvek o prezidentovi, u NS neuspěli

09.03.2021 09:56 Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání žalobců, kteří trvali na potrestání bývalého radního Jesenice u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama