Piráti chtějí po vládě efektivnější opatření proti epidemii

Piráti budou podle předsedy svých poslanců Jakuba Michálka ochotni podpořit prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru, pokud vláda bude chtít zefektivnit přijatá opatření včetně testování nebo podpory ekonomiky. Michálek to dnes řekl ve Sněmovně k žádosti vlády, která chce nouzový stav prodloužit o měsíc do 21. února.

Jakub Michálek
doporučujeme

"Pokud uvidíme, že vláda projeví dobrou vůli a začne řešit klíčové otázky, které jsou potřebné pro zvládnutí epidemie, z nichž některé se neposunuly ani o centimetr, tak podpoříme prodloužení nouzového stavu," uvedl Michálek.

Sněmovna by podle Michálka měla vyzvat k tomu, aby vláda motivovala zaměstnance s koronavirem k dodržování desetidenní karantény například zvýšením nemocenské na 80 procent mzdy. Měla by také vybídnout vládu k cíleným opatřením proti epidemii a zveřejňování dat o očkování proti koronaviru.

Česko je podle předsedy pirátských poslanců v počtu nakažených "tmavým flekem na mapě Evropy" a hůř či srovnatelně jsou na tom jen Británie a Portugalsko. V ČR je 700 případů nakažených na 100.000 obyvatel, zatímco na Slovensku je to 350 a v dalších okolních zemích ještě méně. Počet mrtvých s koronovirem činí v Česku 15 na 100.000 obyvatel, což je třikrát víc než Rakousku, dvakrát víc než v Polsku, uvedl Michálek.

Vláda by podle Pirátů měla přistoupit ke slevě na dani pro firmy na opatření proti šíření koronaviru včetně denního nebo každotýdenního testování. Přehodnotit je podle Michálka třeba plošná opatření včetně zákazu vycházení. "Všechna tahle přísná opatření vedou k tomu, že se snižuje míra jejich dodržování a míra toho, že je lidé berou vážně," řekl. Ocenil příslib zveřejňování dat o očkování, které by předešlo dohadům, proč některé kraje dostaly méně vakcín než jiné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povinné testy by podle Havlíčka měly platit i pro malé firmy a úřady

07.03.2021 15:28 Aktualizováno Povinné testování zaměstnanců by mělo brzy platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady.…

Stát podle Schillerové připravuje souhrnný kompenzační program

07.03.2021 15:05 Aktualizováno Stát připravuje pro podnikatele souhrnný kompenzační program COVID 21, postaven by měl být na…

Policie údajně zatkla poslance Lubomíra Volného

07.03.2021 14:54 Aktualizováno Nezařazený poslanec Lubomír Volný měl být po dnešní demonstraci na Václavském náměstí zatčen. Uvedl…

Schodek 500 miliard vydrží do poloviny roku, uvedla Schillerová

07.03.2021 12:39 Navýšený schodek státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun, který koncem února schválila Sněmovna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama