Piráti mají nové heslo do voleb, v Senátu chtějí klub. Bartoš představil lídry

Piráti budou ve všech krajích kromě Olomouckého v podzimních krajských volbách kandidovat samostatně. V Olomouckém budou spolupracovat s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Na dnešním představení lídrů kandidátek to řekl předseda strany Ivan Bartoš. Už v lednu na celostátním fóru v Ostravě řekl, že chce zdesetinásobit počet pirátských krajských zastupitelů. Nyní jich mají Piráti devět.

Přidejte svůj názor 68 komentářů

Ivan Bartoš
doporučujeme

"Naší vizí je kraj nové generace, kde může každý svůj život prožít svobodně a naplno. Klíčem k prosperitě společnosti je otevřenost, transparentnost, svoboda informací, kvalitní veřejné služby, nové technologie a zapojení občanů do rozhodování. S Piráty nabízíme alternativu kraje bez korupce, nesmyslných dotací, politických trafik a klientelismu," řekl Bartoš.

"Budeme usilovat o dobře fungující a prosperující kraje, které svým obyvatelům poskytují kvalitní podmínky pro život a zároveň dbají na dlouhodobou udržitelnost a ohleduplnost k životnímu prostředí," dodal. Piráti jdou do voleb s heslem "Šance změnit budoucnost".

V Moravskoslezském kraji bude v čele kandidátky karvinská zastupitelka Zuzana Klusová, ve Zlínském kraji členka kroměřížského kontrolního výboru Hana Ančincová, v Jihomoravském kraji předseda Místního sdružení Znojemsko Lukáš Dubec, v kraji Vysočina telčská zastupitelka Hana Hajnová a v Královéhradeckém kraji zastupitel Pavel Bulíček.

V Pardubickém kraji kandidátku povede chrudimský zastupitel Daniel Lebduška, ve středních Čechách krajský předseda Pirátů Jiří Snížek. Jihočeským lídrem bude českobudějovický zastupitel a lékař Lukáš Mareš. V Plzeňském kraji povede Piráty do voleb domažlický zastupitel Rudolf Špoták, v Karlovarském krajský radní Josef Janů, v Ústeckém vedoucí charitního Domu svatého Materny a bývalý ústecký místostarosta Karel Karika a v Libereckém turnovský radní Zbyněk Miklík.

V Olomouckém kraji měl být původně v čele kandidátky Pirátů prostějovský zastupitel Petr Kapounek, nakonec ale strana kandiduje společně se STAN. Lídrem je zástupce STAN, olomoucký zastupitel a ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého Josef Suchánek. Druhé místo na kandidátce připadlo jedničce Pirátů Zdeňce Dvořákové Kocourkové ze Šumperka.

Mezi priority lídrů kandidátek patří průhledné hospodaření, transparentní zveřejňování informací, digitalizace, lepší dostupnost zdravotních i sociálních služeb, ochrana krajiny před suchem, fungující dopravní infrastruktura nebo dostupné a moderní vzdělání.

Piráti pošlou do senátních voleb 13 kandidátů, chtějí svůj klub

"Naši pirátskou posádku v Senátu bychom velice rádi posílili, a to minimálně tak, abychom sestavili vlastní senátní klub," uvedl Bartoš. K ustavení klubu je potřeba nejméně pět senátorů. Bartoš uvedl, že Piráti podporují sedm dalších nominantů, převážně kandidujících za uskupení Senátor 21 a STAN, například šéfa senátorského klubu Senátor 21 Václava Lásku, který bude obhajovat křeslo v Praze 5.

Piráti v centru Prahy nasadí zastupitele Roberta Veverku, který usiluje o legalizaci konopí. V Senátu se chce dále zaměřit na podporu seniorů a sociálně znevýhodněných, rozvoj kvalitního vzdělávání, efektivnější nakládání s odpady a ochranu vody a životního prostředí.

V Praze 1 se Veverka utká mimo jiné se společnou kandidátkou ODS, TOP 09 a hnutí STAN - poslankyní a dlouholetou členkou občanských demokratů Miroslavou Němcovou - a se současným senátorem a bývalým rektorem Karlovy univerzity Václavem Hamplem, který se o znovuzvolení uchází s podporou KDU-ČSL a Zelených, hnutí Senátor 21 a sdružení Praha Sobě.

Senátorským kandidátem Pirátů v obvodě číslo 72 v Ostravě bude místostarosta městského obvodu Poruba Martin Tomášek, který zároveň působí na Ostravské univerzitě. V Přerově se bude o senátorské křeslo ucházet manažer kultury místního Městského domu Pavel Ondrůj, v Hradci Králové městský zastupitel Pavel Vacek působící na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. V Chebu o post senátorky bude bojovat karlovarská krajská zastupitelka a jednatelka cestovní agentury Markéta Monsportová.

Kandidátem Pirátů v Plzni bude městský zastupitel Daniel Kůs, v Příbrami se o pozici bude ucházet pedagožka Simona Luftová, v obvodě číslo 60 Brno-město programátor a manažer Jiří Kadeřávek a v Karviné Radim Kravčík, který byl mimo jiné šest let kastelánem místního zámku Fryštát. V České Lípě bude kandidovat městský zastupitel a webový developer Petr Jeník, v Kolíně odborný referent pro oblast národnostních menšin středočeského krajského úřadu Cyril Koky.

V Kladně do voleb za Piráty půjde Alena Šípová, jež se v mezinárodní advokátní kanceláři zabývá právem veřejného zadávání. Ve Strakonicích bude kandidovat písecký zastupitel Michal Horák. Piráti původně v lednu na celostátním fóru v Ostravě představili jako kandidáta v Olomouci Zdeňka Žáka, mezi současnými kandidáty ale nefiguruje.

Loading...
Vstupte do diskuze (68)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonom kritizuje Schillerovou: Nevěřím jí nic, není důvěryhodná

01.07.2020 17:42 Aktualizováno Česká státní pokladna zažije letos nebývalý deficit, který bude kvůli koronakrizi činit 500 miliard…

Opozice kritizuje vládu kvůli rozpočtu. Šetřit se prý nepokusila ani…

01.07.2020 17:18 Vláda se ani symbolicky nepokusila uspořit na vlastním provozu. V návaznosti na rekordní červnový…

MZV chce do kalendáře zařadit Den Čechů v zahraničí, o datu můžete hlasovat

01.07.2020 15:29 Ministerstvo zahraničí chce zařadit mezi významné dny, které Česká republika slaví, Den Čechů v…

Prezident Zeman má od příštího týdne dovolenou. Kde ji bude trávit?

01.07.2020 14:06 Prezident Miloš Zeman příští týden zahájí dovolenou. Stráví ji v Lánech a na Vysočině, řekl ČTK…

Související:

Právě se děje

Další zprávy