Piráti píšou vládě. Chtějí plán rozvolňování, zasazují se o záchranu malých obchodů

Před čtvrtečním hlasováním o prodloužení nouzového stavu požádali Piráti premiéra Andreje Babiše (ANO) otevřeným dopisem o informace ohledně plánu rozvolňování opatření proti šíření koronaviru a kompenzací malým obchodům. Vyzvali také vládu, aby umožnila rodinám svobodně se rozhodnout, zda budou děti chodit během koronavirové epidemie do školy fyzicky, nebo pokračovat v on-line výuce.

Ivan Bartoš
doporučujeme

Piráti v dopise ocenili protiepidemický systém (PES), jak ho minulý týden představil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"Vidíme však v celém systému několik zcela zásadních nedostatků, které je třeba vyjasnit a dopracovat, aby občané přesně věděli, jak PES funguje a měli v něj důvěru. Podobně je tomu i u nouzového stavu - vláda opět nepředložila Sněmovně ani veřejnosti vyhodnocení dosavadních opatření a ani plán, jak hodlá proti nákaze dál bojovat a proč zvolila zrovna tento postup. To musí napravit," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Piráti podle něj také požadují informace, jakým způsobem bude do budoucna fungovat očkování nebo jak plánuje vláda zajistit bezpečnost vánočních nákupů.

"Žádáme také kabinet, aby zajistil lepší kompenzace pro maloobchod, kterému jinak hrozí kvůli výpadku příjmů z vánočních nákupů brzký krach. Chceme znát důvod, proč kabinet nenastavil stejná pravidla pro maloobchod a supermarkety, kdy drobní obchodníci museli zůstat zavření, ale supermarkety mohly například prodávat obuv a oblečení," uvedl.

Připomněl, že Sněmovna schválila usnesení, které vládu zavazuje předložit minimálně den před koncem nouzového stavu zprávu o navrhovaném dalším postupu a vyhodnocení dosavadních opatření ke koronaviru.

Vláda žádá Sněmovnu o možnost prodloužit nouzový stav o 30 dnů do 20. prosince. Nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 20. listopadu. Vláda i naposledy žádala poslance, aby umožnili prodloužení o 30 dnů, zákonodárci však připustili jen posun ze 3. na 20. listopad.

Na jaře platil kvůli šíření koronaviru nouzový stav v Česku 66 dní od 12. března do 17. května. Pokud by tentokrát platil do 20. prosince, jak žádá vláda, trval by nejméně o deset dnů více. Platnost nouzového stavu vyžaduje všech pět pásem opatření podle rizikového skóre v novém protiepidemickém systému PES. Už nyní je na jeho trvání navázána řada opatření proti šíření covidu-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman jmenoval 10 nových soudců. Nehrajte si na mediální hvězdy,…

02.12.2020 17:00 Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě deset nových soudců. Devět z nich bude působit ve…

Sněmovna opět jedná o rozpočtu. Poslanci se přou a navrhují přesuny peněz

02.12.2020 16:27 Sněmovna dnes odpoledne projednává návrh státního rozpočtu na příští rok. V dnešním druhém čtení…

Vláda chce prodloužit nouzový stav o 30 dní. Přírůstek nakažených je stále…

02.12.2020 16:13 Aktualizováno Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní, řekl dnes premiér Andrej…

Hamáček: Česko bude i o Vánocích ve třetím stupni PES, systém testování…

02.12.2020 16:01 Aktualizováno Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) považuje za pravděpodobné, že do Vánoc zůstane v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama