Piráti píšou vládě. Chtějí plán rozvolňování, zasazují se o záchranu malých obchodů

Před čtvrtečním hlasováním o prodloužení nouzového stavu požádali Piráti premiéra Andreje Babiše (ANO) otevřeným dopisem o informace ohledně plánu rozvolňování opatření proti šíření koronaviru a kompenzací malým obchodům. Vyzvali také vládu, aby umožnila rodinám svobodně se rozhodnout, zda budou děti chodit během koronavirové epidemie do školy fyzicky, nebo pokračovat v on-line výuce.

Ivan Bartoš

Piráti v dopise ocenili protiepidemický systém (PES), jak ho minulý týden představil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"Vidíme však v celém systému několik zcela zásadních nedostatků, které je třeba vyjasnit a dopracovat, aby občané přesně věděli, jak PES funguje a měli v něj důvěru. Podobně je tomu i u nouzového stavu - vláda opět nepředložila Sněmovně ani veřejnosti vyhodnocení dosavadních opatření a ani plán, jak hodlá proti nákaze dál bojovat a proč zvolila zrovna tento postup. To musí napravit," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Piráti podle něj také požadují informace, jakým způsobem bude do budoucna fungovat očkování nebo jak plánuje vláda zajistit bezpečnost vánočních nákupů.

"Žádáme také kabinet, aby zajistil lepší kompenzace pro maloobchod, kterému jinak hrozí kvůli výpadku příjmů z vánočních nákupů brzký krach. Chceme znát důvod, proč kabinet nenastavil stejná pravidla pro maloobchod a supermarkety, kdy drobní obchodníci museli zůstat zavření, ale supermarkety mohly například prodávat obuv a oblečení," uvedl.

Připomněl, že Sněmovna schválila usnesení, které vládu zavazuje předložit minimálně den před koncem nouzového stavu zprávu o navrhovaném dalším postupu a vyhodnocení dosavadních opatření ke koronaviru.

Vláda žádá Sněmovnu o možnost prodloužit nouzový stav o 30 dnů do 20. prosince. Nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 20. listopadu. Vláda i naposledy žádala poslance, aby umožnili prodloužení o 30 dnů, zákonodárci však připustili jen posun ze 3. na 20. listopad.

Na jaře platil kvůli šíření koronaviru nouzový stav v Česku 66 dní od 12. března do 17. května. Pokud by tentokrát platil do 20. prosince, jak žádá vláda, trval by nejméně o deset dnů více. Platnost nouzového stavu vyžaduje všech pět pásem opatření podle rizikového skóre v novém protiepidemickém systému PES. Už nyní je na jeho trvání navázána řada opatření proti šíření covidu-19.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje