Piráti podali trestní oznámení kvůli 11 e-shopům s rouškami

Pirátská strana podala trestní oznámení na 11 internetových prodejců roušek, respirátorů a dalšího zdravotnického materiálu. Jejich zákazníci podle strany například nedostali objednané zboží po více než měsíci, obchody také zveřejňovaly nepravdivé informace, fiktivní recenze či vyzývaly k platbě již zaplaceného zboží.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Česká pirátská strana, ilustrační foto
doporučujeme

Piráti uvedli, že prověřovali téměř 350 podnětů. Podněty straně zaslali vedle občanů doktoři, zdravotní sestry, sociální pracovníci či záchranáři, kteří kvůli nedostatku ochranných pomůcek museli také s nákupem riskovat. Kromě nedoručeného zboží podezřelí prodejci často komunikují skrze automat, prokázalo se i použití falešných dokumentů, uvedla v tiskové zprávě právnička a pirátská kandidátka do Senátu na Kladensku Adéla Šípová.

Prodejci objednané respirátory a roušky často buď neodeslali, nebo po velmi dlouhé době. Piráti zmiňují případ, kdy se lékaři domohli vrácení svých peněz po více než 30 urgencích nebo po hrozbě trestním oznámením. Z obchodů také chodily místo zboží upomínky s žádostí o úhradu již zaplaceného zboží. Další lidé po urgencích dostali jiný výrobek či menší množství.

Prodejci podle Pirátů začali své weby kvůli pátrání často upravovat. Strana uvedla, že původní podobu webů má ale zálohovanou. Šípová společně s první místopředsedkyní Pirátů Olgou Richterovou podaly Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli 11 webovým prodejcům, kteří podle nich mohli spáchat trestný čin podvodu. Některé z obchodů ovládají stejné osoby, upozornili Piráti.

Trestní oznámení míří na servery huglo.cz, rivalenti.cz, svetomat.cz, nenipostovne.cz, vsevakci.cz, kafar.cz, postovnezdarma.cz, postazdarma.cz, zizer.cz, Rouska-na-oblicej.com a Neonky Nely Slovákové. "V trestním oznámení jsme žádali kriminalisty o pečlivost, aby výsledkem případného trestního řízení byla i možnost uplatnění náhrady škody," uvedla Richterová.

První trestní oznámení ohledně obchodu svetomat.cz podali Piráti koncem března. Poškození se v tomto případě mají hlásit na policejním oddělení hospodářské kriminality v Semilech, uvedli Piráti.

První potvrzené případy nákazou covid-19 v Česku se objevily na začátku března, stát dal za nákup ochranných prostředků od začátku epidemie okolo 12 miliard korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (29)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr školství Robert Plaga musel nečekaně na operaci

24.05.2020 22:04 Aktualizováno Úraz levé ruky, který si ministr zdravotnictví přivodil, si vyžádal chirurgický zákrok. Za jakých…

Komentář: Zláme lidem vládní nařízení vaz? Některé restaurace neotevřou,…

24.05.2020 22:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Jako by dostali od vlády danajský dar, který způsobuje obdarovanému spíše potíže než…

Zeman nového předsedu NS vybral podle věku, tvrdí Benešová

24.05.2020 12:30 Prezident Miloš Zeman vybral za nového předsedu Nejvyššího soudu (NS) Petra Angyalossyho i kvůli…

Benešová: Vláda nepočítá s odškodňováním firem. Ať jdou k soudu

24.05.2020 12:18 Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která…

Související:

Právě se děje

Další zprávy