Piráti připravili změny k zákonu o volbách, jako celek má podporu

Piráti připravili tři pozměňovací návrhy k zákonu o hlasování v podzimních krajských a senátních volbách. Chtějí například, aby v zákoně bylo jasně definováno, že občan neporušuje karanténu či izolaci při cestě na takzvané drive-in volební stanoviště.

Vojtěch Pikal (Piráti)
doporučujeme

Na dnešní tiskové konferenci před mimořádnou schůzí Sněmovny to řekl místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal. Jako celek má předpis ve Poslanecké sněmovně podporu.

Zákon, který umožní lidem v karanténě hlasovat z auta či ve zvláštních okrskových a výjezdových komisích, dnes dolní komora projedná ve zrychleném režimu a ve stavu legislativní nouze. Novela obsahuje také návrh odměn pro členy speciálních volebních a sčítacích komisí a návrh na plošné zvednutí odměn členům všech komisí o 500 korun.

Možnost speciálního hlasování se bude podle návrhu zákona týkat pouze lidí, kteří budou mít v době voleb nařízenou karanténu či izolaci hygienou nebo lékařem. Ti, kteří budou v preventivním ochranném opatření, například po návratu z ciziny, na volebním právu omezeni nebudou, budou tedy moci přijít hlasovat ke komisi ve svém volebním okrsku.

Kromě toho, aby nemohl občan při hlasování být nařčen z porušení karantény či izolace, Piráti navrhují umožnit lidem volit i při předložení pasu, ne jen občanského průkazu. "Objevují se námitky, že je potřeba prokázat bydliště, nicméně to mají komisaři ve zvláštních hlasovacích místech k dispozici buď v seznamech voličů, nebo pokud tam není uveden, měli by si ho být schopni dohledat v základních registrech," řekl Pikal.

Poslední pozměňovací návrh se týká situace, kdy by někdo neověřitelným telefonátem objednal zvláštní hlasovací urnu pro voliče, který by zároveň dorazil do běžné okrskové volební místnosti. V té by mu pak v takovém případě nebylo umožněno hlasovat, aniž by třeba o objednání volební urny věděl. Ministerstvo vnitra podle Pikala uvedlo, že komisaři dostanou pokyny, jak situaci řešit. Místopředseda Pirátů ale míní, že by to mělo být jasně popsáno přímo v zákoně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna schválila dvouletý plán armádních misí v zahraničí

29.09.2020 19:56 Česká armáda bude moci vyslat do zahraničních misí příští rok až 851 vojáků a o rok později nejvýše…

V Praze stojí první stanoviště pro drive-in volby do Senátu z auta

29.09.2020 19:48 Vojáci dnes na pražské Letné a na Proseku postavili stany, ve kterých budou moci ve středu volit…

Nouzový stav neznamená karanténu pro celou zemi

29.09.2020 18:20 Vyhlášení nouzového stavu neznamená, že by šla celá země do karantény nebo se uzavřely hranice,…

Koná se schůzka nejvyšších ústavních činitelů. Zeman do Lán nepozval…

29.09.2020 16:12 V lánském zámku dnes odpoledne začala schůzka nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama