Piráti usilují o zmrazení platů ústavních činitelů. Návrh podepsali i lidovci a šéf STAN

K návrhu Pirátů na zmrazení platů ústavních činitelů včetně soudců se přidali i poslanci KDU-ČSL a předseda Starostů Vít Rakušan. Návrh by měl státu ušetřit přes půl miliardy korun. Loni šlo na platy ústavních činitelů podle státního závěrečného účtu 5,3 miliardy korun, pro letošního rok to mělo být podle podle návrhu původního státního rozpočtu 5,8 miliardy korun.

Česká pirátská strana, ilustrační foto
doporučujeme

Návrh poslanců počítá se zmrazením i platů soudců. Platy všech ústavních činitelů, kterých se návrh týká, by měly zůstat i v příštím roce na letošní úrovni. Základní měsíční plat poslance a senátora by tak zůstal na letošní úrovni 90.800 korun, základní plat prezidenta by i nadále činil 302.700 korun hrubého a premiéra 243.800 korun. Podepsaní poslanci argumentují také tím, že vláda avizuje snížení daní z příjmů fyzických osob, takže čisté příjmy ústavních činitelů stejně vzrostou.

Do předlohy se ale dostala nesrovnalost. Liší se text navrhovaného znění zákona od textu v příloze, kde je uvedeno platné znění zákona s vyznačením navrhovaných změn. V něm je záměr uveden odlišně, a to tak, že by zmrazil pouze platy poslanců. Zjištění ČTK potvrdili poslanci Pirátů Lukáš Černohorský a Mikuláš Ferjenčík. "Neměl by to být problém, rozhodující je to paragrafové znění," řekl Ferjenčík. Dodal, že nyní čeká na vyjádření sněmovní legislativy, jak nesrovnalost odstranit.

Obdobný návrh zasahující do platů politiků připravuje i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Chce snížit odměny ústavních činitelů na čtyřnásobek minimální mzdy. To by se podle serveru Seznam Zprávy.cz významně dotklo také odměn soudců a státních zástupců. Zatímco zákonodárcům by ve srovnání s nynějším stavem klesly platy od příštího roku o necelou čtvrtinu, u soudců vychází propad zhruba o 32 procent, uvedl server.

Poslanecký návrh dostane k projednání vláda. Má na to čas 30 dní. Bez ohledu na její stanovisko by se jím měla zabývat Sněmovna. Předkladatelé chtějí, aby ho schválila již v prvním čtení. Není jisté, zda se tato předloha na pořad jednání do konce roku dostane.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Transparency International monitoruje volební kampaň, hodnocení zveřejní…

19.09.2020 11:59 V kampani před krajskými volbami využily strany on-line prostor, ale desítky milionů investovaly i…

Korupční kauza Stoka míří k soudu. Obžalováno 11 lidí, Švachulovi hrozí…

19.09.2020 10:56 Korupční kauza Stoka po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed míří ke krajskému soudu…

RVVI navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47 miliardy korun

19.09.2020 10:36 Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47…

Hamáček: Vývoj epidemie je vážný, nastal čas zrušit hromadné akce

19.09.2020 09:39 Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) míní, že vývoj epidemie koronaviru je tak vážný, že nastal čas…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama