Platy státních zaměstnanců? Maláčová začne vyjednávat s odbory, ty se neshodnou

O růstu platů ve veřejné správě a službách pro příští rok budou v úterý jednat ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a odboroví předáci. ČTK to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhuje přidání o tři procenta a pro učitele o deset procent.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Jana Maláčová už dřív řekla, že tříprocentní navýšení považuje za nedostatečné. Odborové centrály se na požadavku neshodnou. Větší ČMKOS žádá růst od osmi do 15 procent podle profesí, a to do základu příjmu, tedy do tarifů. Menší Asociace samostatných odborů (ASO) podle svého šéfa Bohumíra Dufka podporuje navýšení mezi třemi a osmi procenty.

"Je to první letošní jednání vlády s odbory o růstu platů. Jsme na ně připraveni a vyzývali jsme k němu. Je nám jen líto, že vláda na ně dosud nenašla prostor. Už mohlo být vše dohodnuto," řekl Středula.

ČMKOS trvá na svém požadavku, aby si učitelé od ledna přilepšili o 15 procent, zdravotníci a neučitelské profese o deset procent a ostatní o osm procent. Vše chtějí do tarifů, ne do odměn. Znovu žádají také zrušení nejnižší tabulky. Nejhůře odměňovaní by se tak posunuli do tabulky vyšší a měli by vyšší výdělek. Týkalo by se to třeba pracovníků v kultuře či sociálních službách.

"Ke kompromisu jsme připraveni. Požadavky můžeme modifikovat, až usedneme k jednacímu stolu. Problém ale je, že se teď rozdalo 18 miliard korun," podotkl Středula. Narážel tak na nedávné posílení rozpočtů jednotlivých resortů po jednání ministrů a ministryň se šéfkou státní pokladny.

Také podle Dufka se "rozdává plnými hrstmi". Předák ASO je ale přesvědčený o tom, že by požadavky na růst platů měly být rozumné a měly by brát ohled na vývoj ekonomiky. "Náš požadavek je někde mezi návrhem ministryně financí a mezi požadavkem ČMKOS. Uvidíme, s čím přijde paní ministryně Maláčová. Měla by předložit kompromisní návrh," řekl Dufek.

Schillerová v chystaném státním rozpočtu počítala původně s přidáním o dvě procenta. Před nedávnem řekla, že kvůli očekávané vyšší inflaci navrhuje tříprocentní růst. Maláčová uvedla, že sociální demokraté budou prosazovat vyšší než navrhované přidání.

Mluvčí ministerstva práce Kristýna Křupková potvrdila, že se jednání v úterý od 12:30 v sídle úřadu uskuteční. Bližší podrobnosti k němu ale nesdělila. Není tak jasné, zda se schůzky zúčastní také ministryně financí. Kdo všechno ze členů vlády by měl dorazit, nevědí z pozvánky ani odboráři.

Podle informací ČTK by na jednání měli být vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček a nový ministr kultury Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). ČMKOS už dřív sestavila šestičlenný vyjednávací tým. Vedle Středuly jsou v něm předáci úřednických, školských, zdravotnických a hasičských odborů a svazu pracovníků v kultuře. ASO bude zastupovat Dufek. Kvůli růstu platů by se měla mimořádně sejít také tripartita, a to 9. září. Zaměstnavatelé už před prázdninami návrh Schillerové na zvyšování výdělků ve veřejném sektoru podpořili.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek zruší projekt portálu Czechiana, dle ministra je megalomanský

27.02.2020 10:47 Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zruší projekt portálu Czechiana, podle něj je megalomanský…

Baláč odmítá pletichy při veřejné soutěži MPSV. Policie ho prý stíhá za…

27.02.2020 10:07 Obviněný náměstek ministerstva práce a sociálních věcí Jana Baláč je přesvědčený, že při veřejných…

Kauza Čapí hnízdo: Stíhání Babiše mladšího definitivně skončilo

27.02.2020 09:22 Aktualizováno Trestní stíhání premiérova syna Andreje Babiše mladšího v případu Čapí hnízdo definitivně skončilo.…

Babiš byl na nádraží v Náchodě vypískán, měnil program

26.02.2020 23:19 Aktualizováno Desítky lidí dnes vypískaly předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) při příjezdu do Náchoda. Premiér do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama