Podle Babiše chytrá karanténa funguje a vše je pod kontrolou. Situace svědčí o opaku

Premiér Andrej Babiš je přesvědčen, že chytrá karanténa funguje, hygienici trasování zvládají a v Česku chaos ohledně nových opatření nepanuje. Jak se ale stále více ukazuje, vše hovoří o naprostém opaku.

Andrej Babiš
doporučujeme

Andrej Babiš pro server Novinky uvedl, že například situace, kdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámí povinné roušky a až za pár hodin vysvětlí detaily, je v pořádku. 

"Není to chaos. Pan ministr Vojtěch na ráno svolal krizový štáb, oznámil chystaná opatření a pak dodal detaily. Situace se prostě mění a my na ni musíme reagovat. Vzpomeňte si, že při první vlně jsme zasedali i dvakrát denně a také jsme měnili opatření podle toho, jak to bylo třeba," míní Babiš.

Reakce z řad veřejnosti, ale i politiků, přitom hovoří spíše o opaku. Ostatně například konec srpna byl chaotický už jen proto, že se nařízení hned několikrát změnila. "Čísla nakažených rostou, chytrá karanténa nefunguje, hygieny nestíhají trasovat, kvalitní ochranné prostředky pro seniory jsou zatím jen slib. Co dělá vláda? Nic, čím by katastrofickému scénáři zamezila, jen pokračuje v chaosu," napsala například na sociální síti předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Stejný názor má i předseda STAN Vít Rakušan. "Nevidíte, že veškeré zmatky a nejednoznačnosti v tom, co nám vláda říká a přikazuje, vedou v důsledku k jednomu: lidé nedodržují ani smysluplná opatření, nemoc v podstatě popírají, sociální distancing se zanedbává, stejně jako důkladná hygiena," míní.

Podle Babiše není problém ani s trasováním nakažených osob a jejich kontaktů. "Novináři psali, že pražská hygiena nestíhá trasovat, přitom jsem jasně říkal, že nestíhá trasovat do hodiny, jak by si to paní Jágrová představovala," uvedl.

Sama Jágrová se přitom dokonce omlouvala za to, že hygiena situaci nezvládá. "Zatím se nestalo, že bychom tím opožděným trasováním zavinili nějaký velký výskyt, ale máme velké trauma z toho, že nestíháme tak, jak bychom chtěli, v čase, ve kterém bychom chtěli. My se velmi omlouváme, nás to hrozně mrzí, ale v dané situaci to nejsme schopni zvládat," uvedla na tiskové konferenci.

Dodala, že zaměstnanci mají vyčerpané všechny přesčasové hodiny a pracují sedm dní v týdnu. O problémech svědčí i to, že vedle armádních mediků začali na dálku pražské hygieně pomáhat i zaměstnanci hygien dalších krajů.

Babiš se také domnívá, že chytrá karanténa je funkční. "Chytrá karanténa funguje, naopak došlo k propojení systémů a teď jde o to, aby všechny krajské hygieny důsledně používaly systém evidence kontaktů, ne jen některé z nich," uvedl.

To už ale dávno vyvrátili další politici. "Znovuzavedení plošných opatření je bohužel dalším fatálním selháním vlády. Za 6 měsíců jsme se nikam neposunuli, chytrá karanténa nefunguje, země není připravena na druhou vlnu koronaviru," uvedl například na facebooku předseda ODS Petr Fiala.

Podobný názor má podle České televize i člen výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS). "Kromě roušek nemáme vůbec nic, čím bychom mohli šíření zpomalit, protože chytrá karanténa nefunguje," řekl. I podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je situace katastrofická.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovu stížnost ve sporu o Ošťádalovu profesuru zamítl soud

15.01.2021 16:13 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost prezidenta Miloše Zemana proti verdiktu, podle kterého…

Operátoři o ověřovacích SMS k očkování nevěděli, tvrdí asociace

15.01.2021 11:23 Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti nemoci…

Registrace k očkování je fiasko. Babišova vláda za půl roku neudělala…

15.01.2021 10:46 Aktualizováno Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s…

Babišova vláda zase selhala. Opozice kritizuje nedostatek dat o očkovaných…

14.01.2021 21:33 Aktualizováno Vláda se snaží klíčová data o koronavirové pandemii i přes výzvy opozice a expertů dlouhodobě tajit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama