Podle experta na justici není vhodné vyznamenávat aktivní soudce

Prezidenti by neměli podle experta udělovat státní vyznamenání aktivním soudcům a soudci by řády související s jejich činností neměli přijímat, dokud jsou v taláru a aktivně rozhodují. V reakci na dění kolem Řádu Tomáše Garrigua Masaryka pro předsedu Ústavního soudu (ÚS) Pavla Rychetského to ČTK řekl David Kosař, vedoucí Ústavu pro otázky soudnictví Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Vyznamenání aktivního soudce není standardní a vyvolává etické otázky.

Předávání státních vyznamenání (28. říjen 2019)
doporučujeme

Pražský hrad loni 28. října zveřejnil seznam osobností, které se Zeman rozhodl vyznamenat. Byl mezi nimi i Rychetský. Řád TGM se uděluje osobnostem, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv.

Ve středu mluvčí Hradu Jiří Ovčáček oznámil, že prezident změnil názor a řád Rychetskému neudělí kvůli verdiktu ÚS o zrušení části volebního zákona. Rychetský podle mluvčího poškodil Českou republiku.

Loni 28. října se Rychetského ocenění bralo jako hotová věc. Když už se prezident rozhodl předsedu ÚS ocenit, nebylo podle Kosaře šťastné, že byl Rychetský připraven řád přijmout, dokud je aktivním soudcem ÚS. Pokud je neudělení řádu bičem, jeho udělení bylo cukrem, míní Kosař.

Dokáže si prý představit výjimečné případy, kdy soudce například dostane vyznamenání za to, že jako dobrovolný hasič nebo člen horolezecké výpravy někoho zachrání. "I tak by ale možná bylo lepší počkat, až mu mandát skončí," uvedl Kosař. Rozhodně by pak soudci neměli přijímat od politiků ocenění za svou profesní, státnickou či společenskou činnost.

Připomněl, že například soudce Vojtěch Šimíček před deseti lety dokonce odmítl i profesní ocenění Právník roku v kategorii správního práva. Nechtěl, aby to vypadalo tak, že ocenění dostal "za odměnu" jako předseda senátu, který rozpustil extremistickou Dělnickou stranu. Podobné otazníky vyvolává i oceňování aktivního soudce státním vyznamenáním.

Aktuální dění kolem řádu pro Rychetského by mělo být podle Kosaře pro soudce ponaučením. "Může to být i podnět pro Soudcovskou unii, aby se nad tím zamyslela a vytvořila nějaké vodítko," uvedl Kosař a doplnil, že vyznamenávání aktivních soudců nyní neupravuje žádná právní ani etická norma.

Rychetský prezidentovo poslední rozhodnutí nekomentoval, jen poděkoval lidem, kteří mu vyjádřili podporu. Politologové hodnotí Zemanův postup kriticky, zejména kvůli tomu, že "potrestal" Rychetského, přestože zrušení části volebního zákona bylo kolektivním rozhodnutím většiny pléna ÚS.

Ústavní právník Jan Wintr ČTK řekl, že udělení státních vyznamenání nabývá platnosti až ve chvíli, kdy oceněný převezme řád a příslušnou listinu. Zeman podle dostupných informací jen avizoval svůj úmysl tak učinit, vyznamenání ale předáno nebylo, uvedl Wintr.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zadržela poslance Lubomíra Volného, už je opět na svobodě

07.03.2021 22:00 Aktualizováno Nezařazený poslanec Lubomír Volný byl po dnešní demonstraci na Václavském náměstí zadržen policií.…

Maturity podle Babiše nejsou nutné, protože je nevyžadují zaměstnavatelé

07.03.2021 18:53 Premiér Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že nahrazení tradiční maturitní zkoušky úřední formou pomůže…

Povinné testy by podle Havlíčka měly platit i pro malé firmy a úřady

07.03.2021 15:28 Aktualizováno Povinné testování zaměstnanců by mělo brzy platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady.…

Stát podle Schillerové připravuje souhrnný kompenzační program

07.03.2021 15:05 Aktualizováno Stát připravuje pro podnikatele souhrnný kompenzační program COVID 21, postaven by měl být na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama