Podpora exportu. Petříček plánuje cestu s podnikateli na Blízký východ a sever Afriky

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce do konce roku uskutečnit s podnikateli cesty na Blízký východ a do severní Afriky. Je podle něj třeba věnovat se i evropským trhům a zemím jako například Francie, Portugalsko či Kosovo. Ministr to dnes řekl na Českém exportním fóru.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Kvůli pandemii koronaviru se většina letos plánovaných zahraničních podnikatelských misí musela odložit. Podle Petříčka se s jejich přípravami a uskutečním počítá na podzim. "Osobně plánuji do konce roku realizovat cesty s podnikateli do oblastí jako je Blízký východ a severní Afrika," řekl. Opětovně je podle něj třeba zaměřit pozornost také na evropské trhy. Podnikatelské mise by se tak mohly uskutečnit do Francie, Portugalska, Kosova, Srbska nebo do zemí severní Evropy.

Snahou českého ministerstva zahraničí podle Petříčka je udržet pozice tuzemských firem na zahraničních trzích, pomoci jim získat nové příležitosti a využít šancí, které nabídla současná krize. Nutné podle něj také je zvýšení přítomnosti českých firem na zahraničních trzích.

Většina českých vývozců obchoduje se zeměmi Evropské unie. Podíl exportu do těchto státu loni činil zhruba 84 procent, meziročně vzrostl o tři procenta na 4,1 bilionu korun. Nejvíce české firmy vyvážejí do Německa a na Slovensko. O tři procenta podle hlavního ekonoma ministerstva zahraničních věcí Marka Pyszka vzrostl také vývoz do Asie na přibližně 225 miliard korun. Do Ameriky export meziročně stoupl o 14 procent na 151 miliard korun. Do Afriky a Oceánie a Polární oblasti byl loňský nárůst vývozu o šest procent na 12,8 miliardy korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do krajských voleb bylo zaregistrováno 205 stran a hnutí

14.08.2020 18:37 Do krajských voleb bylo letos zaregistrováno 205 kandidátních listin stran, hnutí nebo jejich…

Předseda KSČM Filip se nechce omluvit Fajtovi. Kauzu bude řešit odvolací…

14.08.2020 16:03 Předseda KSČM Vojtěch Filip podal odvolání proti červnovému rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1,…

Pithart promluvil o možném zákazu komunistů v roce 1989. Proč k němu…

14.08.2020 13:55 Bývalý předseda vlády a aktivní reprezentant porevolučního Občanského fóra Petr Pithart upozornil,…

MPSV vyplatilo poradcům a advokátům 4,67 milionu korun, v týmu už není…

14.08.2020 13:21 Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyplatilo v prvním pololetí letošního roku externím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama