Pokus o uplácení Kremlíka? Policie začala kauzu prošetřovat

Policie začala s podezřením na podplácení prověřovat trestní oznámení, které podal bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) kvůli údajné nabídce úplatku 1,5 milionu korun za ovlivnění zakázky na auditora mýtného systému. Případu se ujali kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), řekl dnes ČTK šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Lan Lelek.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vladimír Kremlík
doporučujeme

"Policie dnes zahájila úkony trestního řízení pro zločin podplacení," uvedl Lelek. Státní zastupitelství se začalo podle něj zabývat kauzou na základě informací z médií a Kremlíkova trestního oznámení. Podání, o kterém v úterý informoval také poslanec Lukáš Černohorský (Piráti), zatím žalobci z Prahy 1 nemají.

Kremlík v pondělí podle serveru SeznamZprávy.cz uvedl, že se kvůli nabídce v polovině ledna, kdy byl ještě ve funkci, obrátil na Bezpečnostní informační službu (BIS). Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej v úterý Radiožurnálu řekl, že BIS a policisté na případu spolupracují.

Kremlík podle serveru SeznamZprávy nabídku dostal před Vánocemi od právníka Martina Janouška, jehož advokátní kancelář zastupuje mimo jiné společnost CGI, která zakázku na mýtného auditora získala. Janoušek uplácení popřel a ohlásil, že podá trestní oznámení pro křivé obvinění.

Při další schůzce s Janouškem se Kremlík na nabídku 1,5 milionu z prosince zeptal. Janoušek na zvukovém záznamu rozhovoru, na který se server odvolává, říká, že nemá o věci nejmenší tušení. Kremlík pak v pondělí popřel, že v souvislosti s uplácením někoho jmenoval.

Bývalý ministr dopravy na svém facebookovém profilu dnes uvedl, že kvůli informacím o vlivech zájmových skupin na jeho úřad navrhl, aby si některé činnosti zajišťovalo ministerstvo samo. Následovalo podle něj "nestandardní jednání ze strany určité osoby". Kremlík se ale ohradil proti tvrzení médií, že oznámil nabídku úplatku řediteli BIS Michalu Koudelkovi textovou zprávou. "Stalo se tak na osobním jednání," uvedl.

Nad Kremlíkovým postupem se dnes pozastavil premiér Andrej Babiš (ANO). Babiš uvedl, že dříve ho o údajném úplatku bývalý ministr neinformoval, a podivil se nad tím, že místo policie se obrátil na novináře.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Náměstí před ruskou ambasádou v Praze dostalo nové jméno po Němcovovi

27.02.2020 16:08 Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes společně s dcerou někdejšího ruského vicepremiéra Borise Němcova…

Do Prahy přijel eurokomisař Várhelyi. V4 zopakovala, že podporuje…

27.02.2020 16:04 Ministři zahraničí visegrádské čtyřky (V4), kterou tvoří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, dnes…

Stát má potravinové rezervy jen na 1,3 dne. Rozdělovaly by se v nouzi

27.02.2020 15:46 Státní rezervy požadovanou zásobu jídla na tři dny nesplňují, mají ho na 1,3 dne, sdělil ČTK…

Ústavní činitelé se sejdou 11. března, projednají i čínský dopis

27.02.2020 15:41 Stanovisko k dopisu čínského velvyslanectví, ve kterém varovalo před misí předsedy Senátu na Tchaj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama