Policie prověřuje vedení Plzeňského kraje, zda nešířilo covid-19. Dle hejtmana jde o politický boj

Policie prověřuje plzeňského hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) a další lidi z kraje, zda se nedopustili trestného činu šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti. Dostala několik oznámení, že Bernard se pohyboval mezi lidmi, ač měl být v karanténě. Podle ředitele krajské hygienické stanice Michala Bartoše hejtman žádný zákon neporušil.

Přidejte svůj názor

krimi
doporučujeme

"Prověřujeme, zda nemohlo dojít ke spáchání trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti ve vztahu k neznámému pachateli," řekla ČTK policejní mluvčí Martina Korandová.

Bernard za tím vidí politický boj proti sobě. Podle něj jde o kampaň "známých firem", kteří proti němu dlouhodobě vystupují a snaží se o změnu ve vedení kraje.

Hejtman už nebude v krajských volbách kandidovat za ČSSD, s níž se rozešel. ČTK dnes řekl, že se zatím nerozhodl, jestli do nich půjde a za jaký subjekt. "Nikdy bych nevěřil, že někdo zneužije tuto situaci k politickému boji proti mně. Připadá mi to jako špinavá kampaň," řekl ČTK Bernard. Dodal, že se vždy přísně řídil pokyny hygieny a nic neporušil.

Hetjman dodal, že podstoupil čtyři testy na koronavirus. První a třetí byly negativní a druhý pozitivní a na výsledky čtvrtého čeká. První test absolvoval poté, co členka krajské rady Radka Trylčová (ODS) 26. března oznámila, že byla pozitivně testovaná na covid-19. O tři dny později oznámil nákazu náměstek hejtmana Zdeněk Honz (ČSSD). Radní společně jednali naposledy 16. března.

Hejtman uvedl, že mu první test 29. března vyšel negativně a další 3. dubna pozitivně. "Hned jsem si proto nechal udělat další test a včera (v neděli) mi bylo sděleno, že je opět negativní. Proto jsem podstoupil ještě jeden test a na jeho výsledky teď čekám," řekl. Druhý testy si nechal provést, protože po ukončení karantény 29. března měl mírnou svalovou horečku a zvýšenou teplotu 37 stupňů Celsia.

"Z doby, kdy byl (hejtman) v kontaktu s někým, kdo byl posléze prokázán jako pozitivní (Trylčová), tak dodržoval karanténu, lhůty byly v pořádku. Mezitím byl testován a výsledky byly negativní. To, co bylo potom, s tím vůbec nesouvisí," řekl Bartoš. Podle něj se 14 dní karantény počítá od posledního kontaktu s nakaženým člověkem, v tomto případě od 16. března. Hejtman se 29. března dozvěděl, že je negativní a ve stejný den mu podle Bartoše shodou okolností končila regulérní karanténa. "Obrátila se na nás policie. My jí samozřejmě sdělíme veškeré informace. Upřímně řečeno, máme teď ale na starosti úplně jiné věci," řekl.

Po skončení karantény podle Bartoše mohl hejtman vycházet s rouškou nebo s respirátorem. "Jestliže měl pak nějaké problémy a nechal se nabrat znovu a vyšlo to pozitivní, tak od té doby je v karanténě znovu, což je logické," uvedl.

Hejtman uvedl, že byl kvůli jednomu kontaktu s nakaženým člověkem už čtyřikrát na odběru, výsledek čtvrtého by měl znát dnes odpoledne. "A teď se do mě navážejí lidí (z vedení kraje), kteří byli jen jednou," řekl.

Dodal, že se vždy přísně řídil pokyny hygieny a nic neporušil. "Hned, když zjistili, že jsem byl v kontaktu s pozitivním (26. března), tak jsme zalezl do karantény. Pak mě nabrali a byl jsem negativní a 31. března mi znovu povolili nastoupit do práce," uvedl. Poté, co se 3. dubna dozvěděl výsledek pozitivního testu, opět zůstal doma. Tři dny předtím, kdy nebyl v karanténě, řídil úřad. Setkal se zhruba s 12 úředníky, s ředitelem domu pro seniory na Klatovsku a dvěma lidmi z firmy WPA Plzeň.

"Předal jsem to právníkovi, který mi zpracuje další postup, tedy jestli jsou některé věci na veřejnou omluvu. Ale vím, že v politické funkci musím strpět daleko více než běžná osoba," uvedl. Podle hejtmana stejně jako on postupovali všichni radní, kteří se viděli s Radkou Trylčovou.

Neumí si vysvětlit, že během deseti dnů absolvoval tři odběry, z nichž první a třetí jsou negativní a druhý pozitivní. "S pravděpodobností hraničící s jistotou se stala chyba," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se poprvé od epidemie sešli na ústních interpelacích

28.05.2020 18:57 Poprvé od vypuknutí epidemie nového koronaviru se dnes poslanci sešli ve Sněmovně na pravidelných…

Hejtmanka Jermanová (ANO) žádá policii, aby opět posoudila oznámení v…

28.05.2020 17:42 Aktualizováno Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se minulý týden obrátila na policii, aby…

Zeman podepsal zákony: 500 korun i pro společníky malých s.r.o., strážníci…

28.05.2020 16:00 Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila…

Druhá vlna covidu-19? Piráti chtějí zavést čtyři stupně pandemické…

28.05.2020 14:11 Ministerstvo zdravotnictví by mělo podle Pirátů do konce června zpracovat systém pandemických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy