Politici grilovali Českou televizi. Ta zareagovala

Poslanci dnes večer pokračovali v debatě o starších výročních zprávách České televize (ČT). Výtky části vládních i opozičních zákonodárců směřovaly k zejména k jejímu hospodaření, někteří zákonodárci mluvili také o údajném střetu zájmů ředitele Petra Dvořáka.

Přidejte svůj názor 114 komentářů

Česká televize
doporučujeme

Kritici i zastánci se shodovali se v tom, že veřejnoprávní televize by měla spadat pod kontrolní pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Televize na diskusi reagovala na sociální síti, uvedla například, že se možnosti prověrek NKÚ nebrání.

Komunistický poslanec Jiří Valenta mluvil o "dlouhodobě zakalených vodách České televize". Další poslanci poukazovali na to, že televize může mít v blízké budoucnosti ekonomické problémy. Například Milan Feranec (ANO) tvrdil, že ČT má rozpočet účetně vyrovnaný, fakticky ale nikoli. Šokovalo ho, jak uvedl, zjištění, že Rada ČT projednávala rozpočet o objemu 6,7 miliardy korun 25 minut.

"ČT žije na dluh, její majetek nějak mizí," podotkl nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní - alternativa pro patrioty, dříve SPD), který kvůli "podezřením z hospodářské kriminality" podal trestní oznámení. Televize na twitteru reagovala, že hodnota jejího dlouhodobého majetku vzrostla od roku 2011 do loňska o 430 milionů korun.

Za schválení zpráv se přimlouvala Alena Gajdůšková (ČSSD). "Nezávislá média veřejné služby prostě potřebujeme," řekla. Miroslava Němcová (ODS) vidí za zdlouhavým projednáváním televizních zpráv zákopovou válku a snahu držet ČT v šachu. Jde podle ní o jakýsi "klacek" na televizi, který jí má vzkázat, aby se chovala poslušně.

Volný a také třeba Miloslav Janulík (ANO) poukazovali na údajný střet zájmů ředitele ČT Dvořáka pro jeho angažmá ve společnosti Leica Gallery Prague. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ale upozornil na to, že jde o malou fotografickou galerii, která v minulosti uzavřela s televizí dvě smlouvy v celkové hodnotě 2500 korun. ČT tvrdí, že Dvořák podle kodexu televize ve střetu zájmů není, protože, protože nesmí rozhodovat ani jakkoli zasahovat do obsahu zpravodajství.

Sněmovna se dnes vrátila k debatě o výročních zprávách o činnosti a o hospodaření veřejnoprávní televize z roku 2016. Na programu jsou i dvojice zpráv z roku 2017 a také z loňského roku. Loňskou dvojici zpráv ale ještě neprojednal příslušný výbor.

Odkládané projednávání zpráv České televize je sledované zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává generálního ředitele.

Loading...
Vstupte do diskuze (114)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vlepil facku statisícům Čechů. Vysmál se Milionu chvilek a řekl, co…

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Výročí 17. listopadu se kromě jiného neslo i v duchu protestu proti premiérovi Andreji Babišovi.…

Kecy, lži! Dohra oslav 17. listopadu, Babišův projev rozpoutal bouři

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Projev premiéra Andreje Babiše k výročí 17. listopadu rozdělil Česko. Zatímco část lidí si váží…

Tajemství, o kterém roky nikdo nevěděl. Havel přiznal svou největší chybu.…

18.11.2019 23:01 Aktualizováno Česko má za sebou oslavy 30 let od revoluce, a při této příležitosti si připomnělo nejen…

Babiš chce pozvat do Prahy ukrajinského prezidenta Zelenského a Hončaruka

18.11.2019 20:59 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama