Korespondenční volba navzdory karanténě padla. V cizině by jí ale mohli uplatnit turisté

Korespondenčního hlasování se asi jen tak nedočkáme. Politické strany zastoupené v parlamentu se se šéfem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) zatím domluvily na třech možnostech hlasování z karantény během podzimních voleb do krajských zastupitelstev a Senátu, mezi nimiž ale korespondenční volba nefiguruje. I tak se ale ještě diskutuje o možnosti poštovního hlasování aspoň ze zahraničí.

Korespondenční volba ze zahraničí, s níž počítá návrh zákona o správě voleb z dílny resortu vnitra, počítá se stěsnáním doby, po níž mohou voliči přicházet k volebním urnám, do jednoho dne nebo se zrušením povinného doručování volebních lístků do domácností. S prvními změnami by mohli voliči počítat v českých parlamentních volbách 2021. 

Nová právní norma už prošla připomínkovým řízením a nyní jí má na stole vláda. Korespondenční volba ze zahraničí by se vztahovala na sněmovní, prezidentské a evropské volby. Týkala by se Čechů, kteří se dlouhodobě zdržují v zahraničí. Hlasování poštou by tím pádem bylo odepřeno turistům, kteří jsou v době voleb v cizině. 

Vláda s korespondenčním hlasováním počítá dokonce i ve svém programovém prohlášení. "Zjednodušíme volební pravidla tak, aby se občanům usnadnil přístup k volbám (včetně zavedení korespondenční volby, zrušení místní příslušnosti pro vydávání voličských průkazů). Prosadíme zefektivnění volby do Senátu zavedením jednokolového systému,” stojí v dokumentu. Nelze ale s jistotou říct, zda se jedná o korespondenční hlasování Čechů v zahraničí nebo doma, a o jaké volby jde.

Opozice by chtěla umožnit poštovní hlasování i turistům

S návrhem na dálkové hlasování v cizině přišla i opozice, respektive poslanci TOP 09, Pirátů, STAN a KDU ČSL. Vláda ale byla proti. Čeká se tedy, jak se k tomu postaví Sněmovna. S korespondenčním hlasováním se čeká u sněmovních a prezidentských voleb, ale ne u evropských a senátních. 

Jednat by se mělo i o české občany, kteří jsou v době hlasování v zahraničí, a to krátkodobě. "Turisté si dnes mohou opatřit voličský průkaz a být vyškrtnuti ze stálého seznamu voličů. A pak jít volit na ambasádě, takže by jim nic nebránilo obdobně se vyškrtnout ze seznamu voličů a volbu provést v zahraničí korespondenčně,” sdělil v interview pro CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny a jeden z předkladatelů návrhu Vojtěch Pikal (Piráti).

Současná praxe je taková, že Češi žijící v zahraničí musejí jít volit na ambasádu nebo konzulát a k volbě se s čtyřicetidenním předstihem registrovat. Čeští občané nacházející se krátkodobě v cizině, když se konají volby, si mohou vyřídit voličský průkaz a s ním pak uplatnit své právo na ambasádě nebo konzulátu. Možnosti voleb ze zahraničí je využíváno sporadicky. 

Související

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

Více souvisejících

Volby politika opozice Jan Hamáček zahraničí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy