Politici v čele s Vystrčilem uctili památku aktérů květnového povstání

Lidé, kteří před 76 lety bojovali za svobodu a vlast, byli podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) hrdinové a mohou být příkladem pro současníky. Vystrčil to dnes řekl novinářům při pietním aktu před pražským sídlem Českého rozhlasu, kde 5. května 1945 povstání proti nacismu v hlavním městě začalo.

Eurozpravy.cz

Památku jeho aktérů si přišli připomenout i předseda Sněmovny Radek Vondráček a vicepremiérka Alena Schillerová (oba za ANO).

Pietní akce se stejně jako loni uskutečnila kvůli koronavirové epidemii bez tradičního ceremoniálu, tedy bez projevů a kladení věnců za zvuků smutečního pochodu.

Předseda Senátu označil za potřebné "vzdát hold a úctu lidem, kteří mohou být pro nás příkladem". Připomenul, že během květnového povstání na českém území padlo na 3000 lidí. Podle šéfa horní komory je to doklad, že i mezi Čechy jsou hrdinové. "Dokázali bojovat o Prahu a o svoji vlast, hájili kromě jiného i svobodu médií," uvedl Vystrčil.

K sídlu rozhlasu přišel Vystrčil s místopředsedou Senátu Jiřím Růžičkou z klubu Starostů a předsedou výboru pro obranu a bezpečnost Pavlem Fischerem (nezávislý). Na rozdíl od zástupců vlády a Sněmovny věnec za horní komoru přinesli osobně a pohovořili i se dvěma přítomnými pamětníky.

Vondráček označil pietní místo u sídla veřejnoprávního rozhlasu za "velký symbol boje Pražanů". Podle něj je důležité, aby se každý ústavní činitel na tomto místě zastavil. Ocenil, že věnce poslali i prezident Miloš Zeman, ministerstva obrany a kultury, metropole nebo odbojářské organizace. Věnce hlídala dvoučlenná vojenská čestná stráž.

Schillerová připomenula, že před 76 lety tehdejší rozhlasový hlasatel Zdeněk Mančal česko-německým ohlášením "Je právě sechs hodin" vyburcoval sílící protinacistické nálady v české společnosti. Spojitost tehdejších událostí se současností vidí vicepremiérka v tom, že český národ se v krizových chvílích dokáže semknout.

Lidé dnes mohli vzdát poctu padlým při výročí Pražského povstání v roce 1945 prostřednictvím interaktivní mapy, kterou nechal zpracovat magistrát. Zapálit mohli buď virtuální svíčku, nebo se podle mapy vydat na konkrétní místo. V mapě je zaneseno na 800 míst a bude fungovat i po skončení vzpomínkových akcí.

Pražským povstáním vyvrcholil odboj proti německým okupantům, který vypukl spontánně 1. května 1945 v Přerově. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránit mnohonásobně většímu krveprolití a vyprovokovali i rychlejší zásah Rudé armády. Komunistický režim po převzetí moci v tehdejším Československu v únoru 1948 velitele povstání generála Karla Kutlvašra odsoudil k doživotnímu vězení, perzekvováni byli i další představitelé povstalců. Výročí povstání 5. května je významným dnem. O sobotním státním svátku si Česko společně s většinou evropských států připomene ukončení druhé světové války v Evropě.

Témata: EZ

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Piráti a STAN představili desítky expertů, které chtějí do vlády

22.06.2021 16:28 Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. Patří k…

Doporučení rozpočtové rady nejsou vhodná a udržitelná, míní Schillerová

22.06.2021 15:36 Aktualizováno Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády…

Sněmovna asi vydá Lubomíra Volného ke stíhání

22.06.2021 14:32 Sněmovna asi vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání.…

Kritické hodnocení veřejných financí rozpočtovou radou je oprávněné, míní…

22.06.2021 14:27 Kritické hodnocení stavu veřejných financí Národní rozpočtovou radou odpovídá aktuální situaci a je…

Češko řeší jen to, kolik to bude stát. Experti a ekonomové kritizují…

22.06.2021 12:50 Ekonomové, investoři a další osobnosti kritizují plánovaný rozpočet na předsednictví České…

Soud propustil z vězení Kottovou z Rathovy korupční kauzy

22.06.2021 12:48 Soud propustil z vězení bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si…

Babiš stejně jako Zeman nepovažuje stažení vojsk z Afghánistánu za správné

22.06.2021 12:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) stejně jako prezident Miloš Zeman nepovažuje stažení spojeneckých vojsk…

Milion chvilek chystá kontaktní kampaň na podporu koalic proti hnutí ANO

22.06.2021 11:30 Spolek Milion chvilek chystá kontaktní kampaň mezi voliči namířenou na podporu koalic, které mají…

Premiér Babiš ke koronaviru: Nesmíme zopakovat chyby z loňského léta

22.06.2021 09:56 I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na…

Související:

Právě se děje