Politické půtky v Karlovarském kraji pokračují, vzniku koalice brání spor o hejtmana

Jednání o koalici v Karlovarském kraji momentálně skončilo kvůli sporu o funkci hejtmana. Trvá na něm koalice ODS a KDU-ČSL, která má v 45členném zastupitelstvu čtyři křesla. S blokem 21 zastupitelů za STAN, Piráty, Volby pro kraj, Místní a SNK1 se přitom na programových cílech shoduje. ODS s KDU-ČSL se tak může ještě vrátit k jednání o koalici s hnutím ANO.

Karlovy Vary
doporučujeme

Blok 21 zastupitelů a ODS s KDU-ČSL se chtěl na společné koalici dohodnout do čtvrtka, kdy bude pokračovat přerušené jednání nového krajského zastupitelstva. Bez dohody o personálním složení rady to ale není reálné.

ODS a KDU-ČSL trvají na místě hejtmana a minimálně jednoho dalšího radního. Blok 21 zastupitelů nabízí místo prvního náměstka, dalšího radního a možnost nominovat jednoho uvolněného zastupitele nebo předsedu komise či výboru.

Pohled na vyjednávání je z obou stran zcela odlišný. "Takový model, který obsazuje třetinu Rady pro ODS/KDU-ČSL je zcela v rozporu s volebním výsledkem a rozložením mandátů pro jednotlivé partnery," uvedl lídr kandidátky STAN Petr Kulhánek (KOA). "Je smutné, že vzniku většinové krajské koalice, ve které je shoda na programových prioritách i na koaliční smlouvě, brání nerealistický požadavek koalice ODS/KDU-ČSL na pozice v krajské exekutivě na úkor dalších partnerů," doplnil.

Lídr ODS a možný kandidát na funkci hejtmana za koalici ODS a KDU-ČSL Karel Jakobec to vidí jinak. "Naše požadavky na postavení v koalici jednoznačně vycházejí z významu a strategického postavení našich zastupitelů pro budoucí vládu Karlovarského kraje. S politováním musíme konstatovat, že zastupitelé z osmi politických uskupení okolo Petra Kulhánka nevyšli naší koalici nijak vstříc a svou nabídku nijak neupravili. A to přesto, že po pro programové stránce se nenalezl sporný bod," uvedl dnes Jakobec.

Právě rozpor mezi deklarovanou snahou postavit kraj na nohy a trváním na pozici hejtmana i přes programovou shodu je nepochopitelný i pro lídra kandidátky Místních Patrika Pizingera. Přitom třeba Místní získali ve volbách také čtyři mandáty. "Nechť ODS a KDU-ČSL vysvětlí svým voličům, že mohli být součástí funkční koalice, která se programově shodla, ale dali raději přednost funkcím," řekl dnes ČTK.

Při neshodě bloku 21 zastupitelů s ODS a KDU-ČSL se tak v názorově rozděleném zastupitelstvu jeví jako jedna z možností koalice ANO a ODS a KDU-ČSL s podporou například SPD nebo jednotlivců, kteří by hlasovali v rozporu se stanovisky stran, za něž byli zvoleni.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uzavření hranic pro vycestování bylo protiústavní, říká Rychetský.…

29.11.2020 21:33 Jarní uzavření hranic pro vycestování z České republiky, k němuž přistoupila vláda na začátku…

Opozice uvítala rozvolňování. Zároveň kritizuje vládu za chaos ohledně…

29.11.2020 17:11 Aktualizováno Předseda opoziční ODS Petr Fiala vítá plánované rozvolnění opatření proti koronaviru. Ocenil také,…

Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to…

29.11.2020 16:07 Aktualizováno Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a…

Lidovci chtějí, aby cestu Nejedlého do Ruska řešila Sněmovna. Postoj ANO…

29.11.2020 15:44 Lidovci budou usilovat o to, aby se cestou prezidentova poradce Martina Nejedlého do Ruska zabývala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama