Polský prezident Duda přijel do Česka, na Hradě jedná se Zemanem

Prezident Miloš Zeman jedná na Pražském hradě s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Na twitteru to uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Tématem schůzky, o kterou požádala polská strana, by měly být především evropské záležitosti. Jednání by mělo trvat asi hodinu a půl. Vzhledem k epidemickým opatřením jde o jednu z mála letošních návštěv zahraničních představitelů v Česku.

Na Hrad přijel polský prezident Andrzej Duda
doporučujeme

Podle fotografií, které Ovčáček zveřejnil, se setkání z české strany účastní například kancléř Vratislav Mynář nebo ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák.

Polsko nyní předsedá zemím Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Setkání obou prezidentů se koná den před jednáním evropského summitu, který se bude zabývat unijním rozpočtem na příští rok. Polsku spolu s Maďarskem se nelíbí podmínka, aby čerpání peněz bylo spojeno s kvalitou právního státu přijímající země. Zeman s Dudou se tak nepochybně tomuto tématu budou věnovat.

Prezidenti by mohli mluvit i o dalších evropských tématech včetně aktuální pandemické situace, jednat by mohli i o bilaterálních záležitostech. Tématem by mohl být i summit hlav států Visegrádu, který se měl konat letos na podzim. Kvůli pandemii byl odložen na počátek příštího roku, uskutečnit by se mohl v únoru či v březnu.

Zeman se s polským prezidentem dnes setkal poprvé po jeho letním znovuzvolení do úřadu. V červenci mu v blahopřejném dopise napsal, že věří v rozvíjení česko-polské spolupráce na mezinárodní úrovni. Během Dudova předchozího volebního období se setkali několikrát. Naposledy se viděli loni v listopadu v Berlíně při oslavách pádu berlínské zdi. Loni v říjnu se také Duda zúčastnil schůzky prezidentů V4 na zámku v Lánech.

Kvůli pandemii jsou schůzky se zahraničními státníky letos velmi sporadické. Do České republiky tak letos například přijel jen slovenský premiér Igor Matovič, který do Prahy přicestoval na začátku června. Ve stejný měsíc Českou republiku navštívil i předseda slovenské Národní rady Boris Kollár. V srpnu se pak s předními českými politiky setkal americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Premiér Andrej Babiš (ANO) také jednal v Liberci s premiérem německé spolkové země Sasko Michaelem Kretschmerem a se svými protějšky se potkává i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Čeští politici v posledních měsících nejezdí ani na mnoho zahraničních cest. Nejvýraznější byla návštěva předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu, kterou doprovázela mimořádná epidemická opatření. Babiš navštěvuje unijní summity v Bruselu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za chaos s vakcínami může premiér Babiš. Vypracovaná studie hovoří jasně,…

24.01.2021 15:20 Lidovci jsou přesvědčeni, že premiér Andrej Babiš nemluví pravdu, když svádí vinu za pomalou…

Babiš by podle většiny lidí neměl být tváří očkování, ukázal průzkum

24.01.2021 14:28 Většina lidí se domnívá, že premiér Andrej Babiš (ANO) by neměl být hlavní postavou očkování proti…

Petříček a Hamáček odsoudili potlačení demonstrací na podporu Navalného v…

24.01.2021 14:25 Aktualizováno Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) odsoudil v souvislosti se zákroky proti demonstracím na…

Volný se po incidentu nedostaví na jednání sněmovního výboru, uvedl…

24.01.2021 13:20 Incident v Poslanecké sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný ve čtvrtek fyzicky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama