Popeláři museli počkat. Šéf ODS klidně kráčel silnicí a reportéři jim zatarasili cestu

REPORTÁŽ - Ruku si dal do kapsy u kalhot, upravil si vzorně vyžehlené sako, pod nímž svítila bílá košile, a vykračoval si ležérním krokem po ulici. Převezl tak hrozen reportérů i televizních štábů, kteří čekali, že šéf ODS Petr Fiala přijede do volebního sídla strany v nablýskaném voze. Žurnalisté tolik prahli po jeho slovech, až zatarasili silnici. „Dámy a pánové, prosím, přejděme na chodník, abychom všichni byli v bezpečí,“ nabádal všechny tiskový mluvčí ODS Václav Smolka. Popeláři, kteří čekali až budou moci projet, se nezmohli ani na nadávání. Jen mlčky pozorovali, jak les mikrofonů skončil u úst stranického předsedy.

Petr Fiala

Je krátce po čtrnácté hodině. Právě se zavřely volební místnosti, v nichž se rozhodlo o budoucnosti v krajích i o tom, kdo má nakročeno do Senátu. V hlavním sídle ODS, které sídlí v pražské Truhlářské ulici, je zatím nuda. Vrcholní politici konzervativců tady ještě nejsou. Pohoda zde ale nepanuje. Ze všech místností řve volební studio České televize. Klid před bouří pojali novináři po svém. Jedni vyrazili ke stolu s občerstvením, aby uspokojili své chuťové buňky či uhasili žízeň, jiní testují, zda jim funguje internetové připojení a spojují se s redakcemi, jimž hlásí, kdy asi přijedou první známé tváře.

V pohotovosti jsou ale už fotografové. Společně s kameramany stepují před vstupem do sídla ODS, aby nepřišli o zajímavý snímek. „Pánové, nezapomeňte na dodržování dvoumetrového rozestupu,“ je aktivní ochranka, která šrumec pozoruje s nelibostí. Za chvíli ale své epidemiologické snažení vzdá. Brzy pochopí, že tlačící fotografy nemá cenu napomínat.

Konečně se dočkají prvního úlovku, kterým je I. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. „Zeptám se ho, co říká současným výsledkům. Hlavně se k němu musíme protlačit jako první,“ říká kameramanovi reportérka jedné televize. Zatímco se štáby na šéfa poslaneckého klubu mačkají, aby vyzvěděly jeho názory, pokojně kolem sídla prochází dvojice milenců. Hoch na chvíli opustí ruku, za kterou držel slečnu a nechápavě na mumraj zírá. „No jo, vlastně, vždyť byly volby. Ale mě politika nezajímá, stejně se nic nezmění, všichni si hrabou jen pro sebe,“ řekne, podívá se, zda jeho politologická moudra někdo slyšel, zaklesne se zase do slečny a svět opět patří jen jim.

Po Stanjurovi přijíždějí další a zpovídání prvotních dojmů politiků ODS se pozvolna stává rutinou. „Prosím tě, můžeš mně říci, co říkal Kupka? Píši rozhovor se Stanjurou a do toho dělám redakční on line, tak vůbec nestíhám, “ prosí jeden redaktor druhého kolegu, který mu ochotně vyhoví.

Třeba přijede Vondra a řekne, že Slavii vyjednal nový zápas

Čas pokročil a den se pozvolna přehoupl do pozdního odpoledne. Čekání na politiky je úmorné, nekonečné postávání před budouvou ODS už mnohé nudí. A tak prostor dostávají žertíky. „Třeba přijede europoslanec Alexandr Vondra a řekne, že fotbalové Slavii vybojoval opakování zápasu závěrečné kvalifikace Ligy mistrů s dánským Midtjyllandem,“ hlesne jeden z fotoreportérů a naráží tak na nešťastný večer pražské Slavie, kdy kvůli opakované penaltě přišla o základní skupinu Ligu mistrů, na což na sociální síti zareagoval europoslanec ODS Alexandr Vondra, když napsal: Slavie je mi dneska upřímně líto. Zařízl ji slovinský rozhodčí. Vždycky jsem říkal, že Slovinci dokážou být oportunistické svině. Viz například chování k turistům tranzitujícím do Chorvatska. Dneska se to zas potvrdilo…“ Vondra ale nepřijel a Slavii nic nevyjednal.

S přibývajícím časem ale na vtípky není čas. „Za hodinu jsou konečné výsledky voleb, tak už rozhovory směřujte na konkrétní dotazy o povolebním vyjednávání,“ volají editoři pokyny novinářům. Žurnalisté je na slovo poslouchají. Začíná boj o to, aby novináři měli rozhovory s politiky bez přítomnosti konkurence. A tak mediální tým ODS lítá z jednoho konce místnosti na druhý. „Prosím vás, paní Němcová má čas tak na tři otázky, pak musí odjet,“ vyřizuje tiskový mluvčí Václav Smolka vzkaz redaktorovi, který projevil zájem o soukromé povídání s Miroslavou Němcovou, která kráčí do Senátu.

Po osmnácté hodině všichni datlují do osobních počítačů. Přesto všichni vnímají zprávy i z okolních štábů. „Pánové, slyšeli jste to? Hejtmanka Jermanová neunesla prohru a odmítá se s kýmkoli bavit,“ je slyšet v tiskovém středisku. „Pan premiér nám to zase vysvětlí, jak se na to máme dívat,“ žertuje jiný na adresu hnutí ANO a jejich představitelů. Záhy se ozve hlas tiskového mluvčího ODS Václava Smolky. „Dámy a pánové, začíná oficiální tisková konference ODS. Po tomto upozornění i ti největší spisovatelé se zvedají a opouštějí monitor svého počítače.“ Po jejím skončení zase začíná hon na jednotlivé politiky. „Dobře, ale jen tři otázky,“ hlesne předseda Senátu Miloš Vystrčil a reportérovi vyhoví.

Je pozdní večer. Občerstvení je vyjedené, nablyštěné sklenice jsou po vypití nápojů upatlané, a tak číšníci i servírky vše uklízejí. Několik novinářů ještě dopisuje rozhovory, komentáře, glosy. Stres ze všech už ale opadá. Kolem desáté večerní tiskové středisko osiří a i poslední novinář opouští volební štáb ODS. Kolem něj znovu projíždějí popeláři. Už nemusejí čekat, pan profesor Fiala i smečka reportérů tu už není.  Třeba zase budou muset čekat, vždyť senátní volby jsou tu záhy a co když se ODS zase bude dařit? Tak páni popeláři zase v klidu posečkají.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

Výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů nezná ani TI

23.09.2021 15:32 Aktualizováno Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

23.09.2021 15:09 Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Exprezident Klaus je opět hospitalizován v nemocnici

23.09.2021 13:48 Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Do Ústřední vojenské nemocnice se dnes…

Piráti a Starostové by chtěli založit při vládě skupinu až 50 analytiků

23.09.2021 12:15 Piráti a Starostové plánují v případě, že se po říjnových sněmovních volbách dostanou do vlády,…

Státní zástupce Šaroch v Čapím hnízdě pochybil, tvrdí Bradáčová

23.09.2021 11:42 Aktualizováno Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Kulhánek v noci vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN

23.09.2021 11:07 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek vystoupí s projevem na 76. zasedání Valného shromáždění OSN…

Černošice rozhodly v řízení o střetu zájmů s Babišem

22.09.2021 18:53 Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s…

Pro Okamuru je pro jednání o vládě podmínkou zákon o referendu

22.09.2021 17:01 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura na dnešní schůzce v Lánech sdělil…

Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice, dostával infuze

22.09.2021 16:33 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

Česko žádá kvůli kauze Vrbětice o právní pomoc Rusko

22.09.2021 16:24 V souvislosti s vyšetřováním výbuchů ve Vrběticích požádala Česká republika o právní pomoc Ruskou…

Související:

Právě se děje

reklama