Porušení Ústavy ČR? Způsob přijetí daňového balíčku napadli senátoři ze tří frakcí

Způsob přijetí daňového balíčku, který zrušil superhrubou mzdu, se rozhodlo napadnout u Ústavního soudu 19 senátorů z klubů Starostů, KDU-ČSL a frakce hnutí Senátor 21 a Pirátů. Oznámil to dnes senátor STAN David Smoljak. Návrh bude předložen Ústavnímu soudu ještě dnes, uvedl europoslanec STAN a advokát Stanislav Polčák, který bude senátory zastupovat.

David Smoljak
doporučujeme

"Nebyly splněny formální požadavky, které stanovuje ústava pro přijímání zákonů," zdůvodnil návrh Polčák. Senátoři napadli zejména to, že prezident Miloš Zeman zákon nepodepsal, ale vrátil Sněmovně, čímž jej podle návrhu patrně omylem vetoval, a dolní komora tak měla o balíčku hlasovat znovu. Hrad i vláda ale trvají na tom, že prezident zákon nevetoval, což Zeman potvrdil. Podle Polčáka bylo Zemanovo dodatečné potvrzení, že zákon nevetoval, irelevantní. Podle senátorů prezident republiky nemůže zákon nepodepsat, pokud jej nevrátil Sněmovně.

Senátorům proto vadí to, že zákon podepsali pouze premiér Andrej Babiš (ANO) a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) místo předsedy dolní komory Radka Vondráčka (ANO), který může být zastoupen pouze ze závažných důvodů. Balíčku senátoři vytýkají také to, že jeho změny podle nich Sněmovna řádně neprojednala.

"Tak významný zákon, podle něhož občané mají platit státu daně, nemůže být přijímán a vyhlašován jako v nějaké banánové republice. Toto ohýbání předepsaných ústavních pravidel musí skončit," uvedl Smoljak. Senátorům podle něj nejde o právní purismus či výklad paragrafů, ale chtějí se postavit "zjevnému pohrdání parlamentními procedurami". "Tato země je parlamentní demokracií a musí se řídit vládu práva, ne nějakým rozmarem oligarchy, který si myslí, že tento stát může řídit tak jako svoje firmy," prohlásil Smoljak.

Návrh spolu s 15 senátory z klubu Starostů podepsali Václav Láska a Přemysl Rabas (oba za hnutí Senátor 21), Lukáš Wagenknecht (za Piráty) a Lumír Kantor (za KDU-ČSL), uvedl Smoljak na dotaz ČTK. Pro podání ústavní stížnosti je třeba minimálně 17 členů horní komory.

Daňový balíček byl vyhlášen ve Sbírce zákonů loni na Silvestra a v účinnost vstoupil následující den. Zrušila se tak superhrubá mzda a místo ní začalo platit zdanění příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent. Zvýšila se také roční daňová sleva na poplatníka o 3000 korun a snížila se sazba spotřební daně z nafty o korunu na litr. Schválená a platná podoba daňového balíčku znamená pro státní rozpočet výpadek příjmů v letošním roce 87,5 miliardy korun. Státní rozpočet schválený se schodkem 320 miliard korun s tím ale nepočítá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

23.01.2021 22:08 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Zemřela pražská zastupitelka za ODS Jaroslava Janderová, bylo jí 70 let

23.01.2021 18:32 V Praze dnes dopoledne zemřela v 70 letech pražská zastupitelka a předsedkyně magistrátního…

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

ČSSD vede debaty o spolupráci ve volbách, ANO mezi možnostmi není

23.01.2021 08:03 Sociální demokracie vede diskusi o spolupráci pro podzimní sněmovní volby se Zelenými, odboráři i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama