Poslance čeká další debata o státním rozpočtu, chtějí přesunout desítky miliard korun

Poslanci budou na nadcházející řádné schůzi schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok, který navrhla vláda se schodkem 320 miliard korun. Budou se také muset vypořádat s předlohami, které jim vrátil Senát. Patří k nim čtveřice zákonů nové odpadové legislativy, která má zejména posunout konec skládkování o šest let na rok 2030. Před schvalováním je ve Sněmovně například takzvaný nízkouhlíkový zákon, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Schůze dolní komory začne v úterý odpoledne. Plánovaná je na dva týdny. S týdenní přestávkou na jednání výborů by schůze měla skončit v pátek 18. prosince. Kromě úterního projednání zákonů vrácených Senátem by se měli poslanci vzhledem k epidemii covidu-19 nadále scházet v polovičním počtu. K případnému přehlasování senátních úprav předloh jsou nutné hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101 z nich.

Návrh rozpočtu bude jedním z nejsledovanějších bodů schůze. Poslance čeká ve středu jeho druhé čtení a o dva týdny později závěrečné schvalování. Ve druhém čtení dostanou poslanci příležitost vznášet své návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu, jeho základní paramenty včetně deficitu už měnit nemohou. Dosud se sešly požadavky na přesuny peněz řádově za desítky miliard korun.

Závěrečné schvalování rozpočtu zkomplikoval postoj rozpočtového výboru, jenž tento týden nepřijal příslušné doporučení pro plénum. Doporučení nezískalo podporu vládních sociálních demokratů ani komunistů, kteří v dolní komoře menšinový kabinet ANO a ČSSD tolerují. Poslancům KSČM se totiž nepodařilo prosadit ve výboru snížení armádních výdajů o deset miliard korun. Se svými požadavky na přesuny peněz neuspěli ani sociální demokraté.

V případě nového odpadového zákona chce Senát zejména odsunout jeho účinnost o rok. Podle senátorů nejsou dostatečně připraveny prováděcí předpisy, což by mohlo po konci letoška způsobit chaos v nakládání s odpady. Různé úpravy žádá horní komora v dalších souvisejících předlohách. Novelu, která má stanovit minimální počet sběrných míst na obaly, zcela odmítl. Podle kritiků by předloha fakticky zachovala monopol jedné z obalových společností. Senátoři poslancům vrátili k opětovnému projednání také třeba vodní novelu proti suchu, kterou by chtěli zjednodušit obnovu koryt malých toků.

Předloha související s Dukovany budí kritiku části opozice. Prosazuje například, smlouva o výkupu elektřiny respektovala české bezpečnostní zájmy, což míří proti možným dodavatelům stavby elektrárny z Ruska a z Číny. Před schvalováním je ve Sněmovně také například nová regulace zdravotnických prostředků a horní novela, která má odvrátit případné budoucí výdaje státu na odstraňování následků hornické činnosti v případě nezodpovědného hospodaření těžebních společností.

Návrh programu schůze Sněmovny čítá celkem více než 490 bodů. Stejně jako při minulých schůzích se nepředpokládá, že se poslanci stihnou vypořádat se všemi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna odmítla zpřísnit podmínky pro dotace, schválila zvýhodnění dárců…

19.01.2021 19:50 Senát narazil s návrhem, podle kterého by firmy s nesrovnalostmi v evidenci skutečných majitelů…

Miroslav Kalousek odchází ze Sněmovny, jako poslanec končí

19.01.2021 17:57 Aktualizováno Předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek dnes složil poslanecký mandát.…

Poslanec Volný odmítl kvůli konspiracím nosit ve Sněmovně roušku

19.01.2021 17:31 Nezařazený poslanec Lubomír Volný, původně zvolený za hnutí SPD, odmítá spolu se svým kolegou…

Prezident Zeman se nechá ve středu očkovat proti koronaviru

19.01.2021 17:07 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti koronaviru ve středu v Ústřední vojenské nemocnici v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama