Poslance čeká na poslední schůzi před volbami výrazně méně bodů

Program řádné zářijové schůze Sněmovny, poslední řádné schůze před říjnovými volbami, bude zřejmě podstatně stručnější než u předchozích schůzí. Poslanci by mohli mít na programu jen několik desítek bodů, zatímco ještě na červencové schůzi jich bylo přes 500.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Sněmovna by se neměla zabývat návrhy zákonů v prvním a druhém čtení ani mezinárodními smlouvami v prvním čtení. Měla by projednat zákony vrácené ze Senátu, některé zákony ve třetím čtení a několik smluv ve druhém čtení. Novinářům to po dnešním jednání sněmovního organizačního výboru, který jednal o programu schůze, řekli místopředsedové Sněmovny Petr Fiala (ODS), Vojtěch Filip (KSČM) a Tomio Okamura (SPD).

Schůze má začít v úterý 14. září. Navržená je jako dvoutýdenní. Poslanci budou mít v jejím úvodu možnost navrhovat doplnění programu nebo naopak vypuštění některých bodů. Pokud by Senát některý ze schválených zákonů zamítl nebo vrátil, Sněmovna už se k jeho projednání nedostane. Takový návrh by spadl pod stůl a už by se o něm nejednalo.

"Organizační výbor dnes rozhodl o tom, že vyřadíme ze schůze všechny návrhy zákonů v prvním a druhém čtení. Budeme se zabývat zákony, které vrátil nebo zamítl Senát, a potom některými zákony ve třetím čtení, prioritně těmi, které mají šanci projít bez problémů Senátem. Zbytek domluvíme potom na politickém grémiu před začátkem jednání Sněmovny," řekl novinářům předseda ODS a místopředseda Sněmovny Fiala. "My už teď v podstatě žádnou prioritu nemáme, protože to není reálné. Ta schůze bude uprostřed volebního boje, v podstatě je jasné, že se nedá nic důležitého prosadit," konstatoval.

"Prioritou je prohlasovat ty zákony, které se nezadrhnou v Senátu," uvedl Okamura. Filip novinářům řekl, že na jednání výboru byla vůle projednat všech 12 zákonů vrácených ze Senátu nebo zamítnutých Senátem. "Je to priorita stejně jako třetí čtení zákonů, které pošleme do Senátu," řekl. Pro KSČM je podle Filipa prioritou novela zákoníku práce, která má přinést zaměstnancům pět týdnů dovolené.

Sněmovna by se tak neměla zabývat třeba volebními body. Jde především o volbu radních České televize. Kvůli nesouhlasnému postoji části opozičních stran se tuto volbu nepodařilo uskutečnit na několika předchozích schůzích. "Zároveň bylo navrženo, aby byly vyřazeny všechny volby do různých orgánů, protože se opět ukázalo, že tam není politická shoda," řekl předseda SPD Okamura. Za prioritu svého hnutí označil novelu jeho poslanců, která zpřísňuje výplatu dávek v hmotné nouzi.

Senát vrátil poslancům například novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Navrhuje v ní, aby o přiměřenosti podpory rozhodovala vláda nařízením, což je řešení, které předtím ve Sněmovně nenalezlo podporu. Další vrácenou předlohou je například návrh, který ukládá objíždět cyklisty ve vzdálenosti nejméně 1,5 metru. Chce v něm snížit navrhované pokuty. Senát vetoval novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, která má rozšířit jeho kontrolní působnost. Senát ale předtím neschválil novelu ústavy, která má pro toto rozšíření vytvořit prostor v ústavě. Osud novely je proto nejistý.

Za důležité označil Filip také projednání státního závěrečného účtu za loňský rok. To je podmínkou pro to, aby Sněmovna mohla projednávat rozpočet na příští rok, ke kterému se dostane až po volbách. Projednávat by se měla poslanecká novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Sněmovna by ji mohla schvalovat ve zrychleném režimu už v prvním čtení. Týká se dostavby částí dálnice D1. Vláda k ní v pondělí dala kladné stanovisko.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama