Poslance čeká na poslední schůzi před volbami výrazně méně bodů

Program řádné zářijové schůze Sněmovny, poslední řádné schůze před říjnovými volbami, bude zřejmě podstatně stručnější než u předchozích schůzí. Poslanci by mohli mít na programu jen několik desítek bodů, zatímco ještě na červencové schůzi jich bylo přes 500.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Sněmovna by se neměla zabývat návrhy zákonů v prvním a druhém čtení ani mezinárodními smlouvami v prvním čtení. Měla by projednat zákony vrácené ze Senátu, některé zákony ve třetím čtení a několik smluv ve druhém čtení. Novinářům to po dnešním jednání sněmovního organizačního výboru, který jednal o programu schůze, řekli místopředsedové Sněmovny Petr Fiala (ODS), Vojtěch Filip (KSČM) a Tomio Okamura (SPD).

Schůze má začít v úterý 14. září. Navržená je jako dvoutýdenní. Poslanci budou mít v jejím úvodu možnost navrhovat doplnění programu nebo naopak vypuštění některých bodů. Pokud by Senát některý ze schválených zákonů zamítl nebo vrátil, Sněmovna už se k jeho projednání nedostane. Takový návrh by spadl pod stůl a už by se o něm nejednalo.

"Organizační výbor dnes rozhodl o tom, že vyřadíme ze schůze všechny návrhy zákonů v prvním a druhém čtení. Budeme se zabývat zákony, které vrátil nebo zamítl Senát, a potom některými zákony ve třetím čtení, prioritně těmi, které mají šanci projít bez problémů Senátem. Zbytek domluvíme potom na politickém grémiu před začátkem jednání Sněmovny," řekl novinářům předseda ODS a místopředseda Sněmovny Fiala. "My už teď v podstatě žádnou prioritu nemáme, protože to není reálné. Ta schůze bude uprostřed volebního boje, v podstatě je jasné, že se nedá nic důležitého prosadit," konstatoval.

"Prioritou je prohlasovat ty zákony, které se nezadrhnou v Senátu," uvedl Okamura. Filip novinářům řekl, že na jednání výboru byla vůle projednat všech 12 zákonů vrácených ze Senátu nebo zamítnutých Senátem. "Je to priorita stejně jako třetí čtení zákonů, které pošleme do Senátu," řekl. Pro KSČM je podle Filipa prioritou novela zákoníku práce, která má přinést zaměstnancům pět týdnů dovolené.

Sněmovna by se tak neměla zabývat třeba volebními body. Jde především o volbu radních České televize. Kvůli nesouhlasnému postoji části opozičních stran se tuto volbu nepodařilo uskutečnit na několika předchozích schůzích. "Zároveň bylo navrženo, aby byly vyřazeny všechny volby do různých orgánů, protože se opět ukázalo, že tam není politická shoda," řekl předseda SPD Okamura. Za prioritu svého hnutí označil novelu jeho poslanců, která zpřísňuje výplatu dávek v hmotné nouzi.

Senát vrátil poslancům například novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Navrhuje v ní, aby o přiměřenosti podpory rozhodovala vláda nařízením, což je řešení, které předtím ve Sněmovně nenalezlo podporu. Další vrácenou předlohou je například návrh, který ukládá objíždět cyklisty ve vzdálenosti nejméně 1,5 metru. Chce v něm snížit navrhované pokuty. Senát vetoval novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, která má rozšířit jeho kontrolní působnost. Senát ale předtím neschválil novelu ústavy, která má pro toto rozšíření vytvořit prostor v ústavě. Osud novely je proto nejistý.

Za důležité označil Filip také projednání státního závěrečného účtu za loňský rok. To je podmínkou pro to, aby Sněmovna mohla projednávat rozpočet na příští rok, ke kterému se dostane až po volbách. Projednávat by se měla poslanecká novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Sněmovna by ji mohla schvalovat ve zrychleném režimu už v prvním čtení. Týká se dostavby částí dálnice D1. Vláda k ní v pondělí dala kladné stanovisko.

Neodstoupím a neodvoláte mě, vzkázal Mynář. Podle právníka se plete

19.10.2021 22:03 Aktualizováno Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář neodstoupí. V dnešním prohlášení uvedl, že…

Předsedkyní Sněmovny bude zřejmě Pekarová Adamová, místopředsedkyní…

19.10.2021 21:19 Aktualizováno Kandidátkou koalic Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) na post předsedkyně nové…

Místopředsedy poslaneckého klubu ANO bude kromě jiných Havlíček a Brabec

19.10.2021 20:19 Místopředsedy poslaneckého klubu hnutí ANO byli na jeho dnešním zasedání zvoleni vicepremiér Karel…

Vondráček nebude za ANO vyjednávat o složení orgánů Sněmovny

19.10.2021 19:50 Aktualizováno Ve vyjednávacím týmu hnutí ANO, který bude řešit složení orgánů nové Poslanecké sněmovny s…

Babišova vláda by podle Fialy už neměla dělat klíčová rozhodnutí

19.10.2021 19:42 Aktualizováno Dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO) by už neměla dělat klíčová rozhodnutí s vlivem na rozpočet,…

Babiš chce hodit odpovědnost na opozici, řekl Fiala k oslovení Válka

19.10.2021 19:36 Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš by měl zajistit, aby ministr zdravotnictví Adama Vojtěch (za…

Koalice už debatují o struktuře vlády, počty ministrů za strany zatím…

19.10.2021 19:19 Debata o struktuře vlády podle předsedy ODS a kandidáta koalice Spolu na premiéra Petra Fialy dnes…

Dění kolem Zemana komplikuje předání moci v Česku, píší zahraniční média

19.10.2021 17:30 Dění kolem hospitalizace českého prezidenta Miloše Zemana se i dnes věnují některá zahraniční média…

Lídři koalic Spolu a PirSTAN jednali o budoucí vládě

19.10.2021 16:38 Ve Sněmovně se dnes odpoledne sešli ke druhému jednání o budoucí vládě lídři koalic Spolu (ODS, KDU…

Senát připraví aktivaci článku 66. Poslanci se k němu staví kladně

19.10.2021 16:32 Aktualizováno Předsedové sněmovních stran včetně předsedy hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše se dnes odpoledne…

Související:

Právě se děje

reklama