Poslanci chtějí osekat ÚOHS. Na veřejné zakázky by měl dohlížet nový úřad

Na veřejné zakázky by měl místo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dohlížet nově vytvořený Úřad pro dozor nad zadáváním veřejných zakázek. Sídlit by měl stejně jako ÚOHS v Brně. Dosavadní antimonopolní úřad by poté dohlížel pouze na hospodářskou soutěž, problematiku významné tržní síly a veřejnou podporu.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
doporučujeme

Vznik nového úřadu navrhly ve Sněmovně čtyři desítky poslanců z klubů Pirátů, ANO, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a ČSSD.

Předkladatelům vadí kromě jiného, že pod působnost ÚOHS sloučilo několik agend. Vadí jim také údajná nadměrná koncentrace předsedy úřadu, kdy předseda jmenuje, odvolává a úkoluje své tři místopředsedy. Současně s tím dává podle služebního zákona příkazy státnímu zaměstnanci. Za nedostatek současné právní úpravy považují poslanci také obecné nastavení přezkumu rozhodnutí úřadu. Uvádějí také, že členové rozkladové komise jsou jmenováni bez jasných pravidel nebo požadavků na odbornost, účastnici řízení je neznají a ÚOHS nemá ani zákonnou povinnost je zveřejňovat.

"Výsledkem je prostředí vzbuzující zbytečné pochybnosti o zákonném a nezávislém fungování ÚOHS, které nestačí adresovat prostou personální obměnou v klíčových funkcích. Funkce předsedy ÚOHS je z povahy věci pod neúměrným tlakem různých zájmových skupin, neboť k ovlivnění rozhodovací činnosti úřadu ve všech oblastech dozoru stačí působit pouze na jednu osobu," uvádějí předkladatelé v důvodové zprávě.

V čele nově navrhovaného úřadu má stát jeho předseda, s ním dva místopředsedové a rada úřadu. Předsedu má jmenovat vláda na základě výběrového řízení, místopředsedy má vláda jmenovat na návrh předsedy. Rada úřadu má mít 15 členů včetně předsedy a obou místopředsedů. Zbývajících 12 členů má jmenovat předseda se souhlasem Senátu. Za předpokladu celkového počtu 147 zaměstnanců by roční výdaje na chod nového úřadu neměly překročit 136,6 milionu korun, uvádějí předkladatelé.

Jejich návrh dostane nejprve k projednání vláda. Až se k němu vyjádří, budou se jim moci na některé schůzi v příštím roce zabývat poslanci. Není jisté, zda se k tomu do voleb dostanou.

V čele ÚOHS stál od roku 2009 bývalý poslanec ČSSD Petr Rafaj. Na funkci rezignoval letos sedm měsíců před koncem druhého funkčního období. Výzvy k jeho odchodu od vládní koalice i dalších stran ale zaznívaly nejméně poslední rok a půl. Rafaj byl nejdéle sloužícím předsedou ÚOHS, podle odborníků se ale za jeho jedenáctiletého působení úřad uzavřel a nedostatečně komunikoval s veřejností i odborníky. V čele ÚOHS nahradil Rafaje bývalý náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volný nerezignuje. Čeká ho disciplinární řízení, podle Vondráčka a…

21.01.2021 18:45 Aktualizováno Nezařazený poslanec Lubomír Volný nerezignuje po dnešní fyzické potyčce s dalšími zákonodárci na…

Poslanci se kvůli Volnému poprali ve Sněmovně

21.01.2021 17:37 Vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného (dříve SPD) vyústilo při dnešním jednání Sněmovny…

Feri počastoval Volného za vystoupení bez roušky vulgaritou

21.01.2021 14:57 Dnešní vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného (dříve SPD) ve Sněmovně, kde hovořil bez…

Babiš: ANO vzniklo proti tradičním stranám, nespojí se s nimi

21.01.2021 13:50 ANO vzniklo jako protikorupční hnutí proti tradičním stranám, určitě se s nimi tedy nebude spojovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama