Poslanci chtějí vycestovat například do Kazachstánu nebo Japonska

Poslanci plánují vycestovat v příštím roce například do Kazachstánu, Koreje a Japonska. Navštívit chtějí také Uzbekistán či Izrael. Záměry zahraničních cest na příští rok schválil v prosinci sněmovní organizační výbor, během roku bude schvalovat jednotlivé cesty.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie

Značná část záměrů jsou odložené cesty z letošního roku, které se neuskutečnily kvůli pandemii koronaviru. Někteří poslanci připouštějí, že se kvůli pandemii i kvůli blížícím se volbám některé cesty nemusí uskutečnit.

Na zahraniční aktivity má Sněmovna obdobně jako v předchozích letech 29,5 milionu korun. Na cesty výborů je vyčleněno 12,5 milionu korun. Všechny výbory letos vycestují jednou, pouze zahraniční výbor a výbor pro evropské záležitosti mají v plánu cesty dvě. Podklady má ČTK k dispozici.

Zemědělský výbor letos zrušil plánovanou cestu do Číny, která měla stát 750.000 korun. Chtěl se tam zabývat například možnostmi vývozu českého vepřového masa. Na příští rok schválil záměr vycestovat do Uzbekistánu, kam měl jet rovněž letos. Uzbecká strana se podle něj zajímá například o dovoz technologií zvyšujících produktivitu práce. Výbor ke zdůvodnění svého návrhu uvádí, že jde o zemi, kde jsou vývozní příležitosti navázané na politickou záštitu.

Výbor pro životní prostředí přesunul na příští rok cestu na Island. Chce se tam věnovat projevům klimatické změny a strategii boje proti ní nebo problematice udržitelného turismu. Na Island chtěl výbor vycestovat letos, jeho členové hodlali navštívit rovněž Grónsko, kde se chtěli zaměřit například na ochranu pižmoňů a dalších ohrožených druhů nebo záležitostmi kolem klimatické změny.

Kontrolní výbor měl letos vycestovat do Itálie, ale cestu přesunul na příští rok. V Itálii chce jednat se svým partnerským výborem hlavně o tom, jak se kontroluje vynakládání peněz ze státního rozpočtu. Setkat se mají i se zástupci ministerstva financí nebo tamního kontrolního úřadu.

Zahraniční výbor má v úmyslu vycestovat do Japonska a Moldavska. Poznamenává, že letos uplynulo 100 let od navázání diplomatických vztahů s touto zemí. "Japonsko je velmi významným investorem v ČR. Byla již zahájena jednání ve věci otevření přímého leteckého spojení mezi Prahou a Japonskem, což je velkým zájmem ČR, avšak dosud nebylo dojednáno," stojí ve zdůvodnění návrhu.

Do Kazachstánu chce vycestovat hospodářský výbor. Cesta čtyř poslanců má stát 400.000 korun a výbor ji zdůvodňuje například tím, že jde významného strategického partnera ze středoasijských zemí. Jednat tam chce například o energetice nebo o přístupu vlády a Parlamentu k řešení situací vyplývajících z poruch ekonomického cyklu.

Do Koreje chce vycestovat výbor pro obranu. Jeho členové chtějí podpořit spolupráci v obraně se zemí, kterou označují jako klíčového bezpečnostního partnera ČR v daném regionu. Debatovat tam chtějí například o zkušenostech s vojenskými akvizicemi nebo o spolupráci v kontrole zbrojení. Předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS) připouští, že kvůli celosvětové pandemii a souvisejícím opatřením se cesta uskutečnit nemusí.

Napětí v této oblasti souvisí hlavně se vztahy s Korejskou lidově demokratickou republikou. Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem mírové smlouvy. Jihokorejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) je jedním ze zájemců o výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany.

Organizační výbor schválil rovněž záměr rozpočtového výboru vycestovat do Číny. Předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) ale očekává, že z časových důvodů se cesta s nejvyšší pravděpodobností neuskuteční.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zeman zítra opustí ÚVN, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Návrat do Česka se lidem z mnoha zemí ztíží

26.11.2021 22:02 Od pondělí se ztíží lidem neočkovaným proti covidu-19 návrat do České republiky z Francie,…

Hrad řeší, jak Zeman jmenuje Fialu premiérem. Osobně to dle Vojtěcha nelze

26.11.2021 17:03 Pražský hrad i nadále připravuje nedělní jmenování předsedy ODS Petra Fialy premiérem. Podobu…

Zeman v sobotu opustí nemocnici, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Fiala je připraven být jmenován. Se Zemanem chce jednat o dalším…

26.11.2021 12:33 Aktualizováno Předseda ODS Petr Fiala potvrdil plán na své jmenování premiérem v neděli. Předpokládá, že s…

Senát zatím převod prezidentských pravomocí nenavrhne

26.11.2021 12:22 Senát kvůli opětovné hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana a dvoudennímu odkladu jmenování Petra…

Sněmovní výbory už budou řídit noví předsedové, plénum je potvrdilo

26.11.2021 11:29 Aktualizováno Sněmovní výbory už budou řídit noví předsedové. Sněmovna je dnes ve funkcích potvrdila. Debatu k…

SPD neprosadila sněmovní debatu o zrušení nouzového stavu

26.11.2021 09:55 Poslanci hnutí SPD neprosadili sněmovní debatu o zrušení nouzového stavu, který vyhlásila končící…

Pražský primátor Hřib se pokusí příští rok ve volbách obhájit svůj post

26.11.2021 08:25 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se pokusí v příštím roce ve volbách obhájit svůj post. Ve…

Zeman je zpět v nemocnici, nakazil se koronavirem. Příznaky nemá

25.11.2021 22:05 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes večer převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) kvůli…

V Česku bude od půlnoci znovu platit nouzový stav. Další opatření se…

25.11.2021 22:03 Aktualizováno V Česku bude kvůli epidemii covidu-19 znovu platit nouzový stav. Vláda v demisi ho na dnešním…

SPD navrhne ve Sněmovně zrušení nouzového stavu

25.11.2021 19:45 Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) navrhne v pátek Sněmovně zrušení nouzového stavu,…

Související:

Právě se děje

reklama