Poslanci chtějí vycestovat například do Kazachstánu nebo Japonska

Poslanci plánují vycestovat v příštím roce například do Kazachstánu, Koreje a Japonska. Navštívit chtějí také Uzbekistán či Izrael. Záměry zahraničních cest na příští rok schválil v prosinci sněmovní organizační výbor, během roku bude schvalovat jednotlivé cesty.

Značná část záměrů jsou odložené cesty z letošního roku, které se neuskutečnily kvůli pandemii koronaviru. Někteří poslanci připouštějí, že se kvůli pandemii i kvůli blížícím se volbám některé cesty nemusí uskutečnit.

Na zahraniční aktivity má Sněmovna obdobně jako v předchozích letech 29,5 milionu korun. Na cesty výborů je vyčleněno 12,5 milionu korun. Všechny výbory letos vycestují jednou, pouze zahraniční výbor a výbor pro evropské záležitosti mají v plánu cesty dvě. Podklady má ČTK k dispozici.

Zemědělský výbor letos zrušil plánovanou cestu do Číny, která měla stát 750.000 korun. Chtěl se tam zabývat například možnostmi vývozu českého vepřového masa. Na příští rok schválil záměr vycestovat do Uzbekistánu, kam měl jet rovněž letos. Uzbecká strana se podle něj zajímá například o dovoz technologií zvyšujících produktivitu práce. Výbor ke zdůvodnění svého návrhu uvádí, že jde o zemi, kde jsou vývozní příležitosti navázané na politickou záštitu.

Výbor pro životní prostředí přesunul na příští rok cestu na Island. Chce se tam věnovat projevům klimatické změny a strategii boje proti ní nebo problematice udržitelného turismu. Na Island chtěl výbor vycestovat letos, jeho členové hodlali navštívit rovněž Grónsko, kde se chtěli zaměřit například na ochranu pižmoňů a dalších ohrožených druhů nebo záležitostmi kolem klimatické změny.

Kontrolní výbor měl letos vycestovat do Itálie, ale cestu přesunul na příští rok. V Itálii chce jednat se svým partnerským výborem hlavně o tom, jak se kontroluje vynakládání peněz ze státního rozpočtu. Setkat se mají i se zástupci ministerstva financí nebo tamního kontrolního úřadu.

Zahraniční výbor má v úmyslu vycestovat do Japonska a Moldavska. Poznamenává, že letos uplynulo 100 let od navázání diplomatických vztahů s touto zemí. "Japonsko je velmi významným investorem v ČR. Byla již zahájena jednání ve věci otevření přímého leteckého spojení mezi Prahou a Japonskem, což je velkým zájmem ČR, avšak dosud nebylo dojednáno," stojí ve zdůvodnění návrhu.

Do Kazachstánu chce vycestovat hospodářský výbor. Cesta čtyř poslanců má stát 400.000 korun a výbor ji zdůvodňuje například tím, že jde významného strategického partnera ze středoasijských zemí. Jednat tam chce například o energetice nebo o přístupu vlády a Parlamentu k řešení situací vyplývajících z poruch ekonomického cyklu.

Do Koreje chce vycestovat výbor pro obranu. Jeho členové chtějí podpořit spolupráci v obraně se zemí, kterou označují jako klíčového bezpečnostního partnera ČR v daném regionu. Debatovat tam chtějí například o zkušenostech s vojenskými akvizicemi nebo o spolupráci v kontrole zbrojení. Předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS) připouští, že kvůli celosvětové pandemii a souvisejícím opatřením se cesta uskutečnit nemusí.

Napětí v této oblasti souvisí hlavně se vztahy s Korejskou lidově demokratickou republikou. Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem mírové smlouvy. Jihokorejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) je jedním ze zájemců o výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany.

Organizační výbor schválil rovněž záměr rozpočtového výboru vycestovat do Číny. Předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) ale očekává, že z časových důvodů se cesta s nejvyšší pravděpodobností neuskuteční.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna diplomacie politici Česká republika Japonsko kazachstán

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 7 minutami

před 30 minutami

před 44 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 49 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy