Poslanci cupují daňový balíček, vznesli desítky pozměňovacích návrhů

K vládnímu daňovému balíčku, který má především zvýšit spotřební daně z lihu a tabákových výrobků, předložili poslanci na šest desítek pozměňovacích návrhů. Chtějí mimo jiné zachovat současnou výši poplatku za vklad do katastru nemovitostí, zrušit superhrubou mzdu nebo zvyšovat daňové úlevy. Druhé čtení návrhu, kdy můžou své návrhy předkládat, měla Sněmovna na programu dnes, ale nedokončila ho.

Jan Skopeček (ODS)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) je připravena podpořit pozměňovací návrhy od ministerstva financí. Týkají se především procesních a technických věcí. "Jinak v tuto chvíli já nejsem připravena podpořit žádný z pozměňovacích návrhů, které tady zazněly," řekla novinářům.

Rozpočtový výbor chce z popudu svojí předsedkyně Miloslavy Vostré (KSČM) vyřadit z balíčku zrušení osvobození od energetické daně u plynu pro domovní kotelny. Plyn pro domovní kotelny je od energetické daně dosud osvobozený a vláda chce toto osvobození zrušit.

Odpůrci návrhu argumentují tím, že by zdražil vytápění stovkám tisíc domácností. Podle některých poslanců by zdanění plynu dopadlo i na domovy důchodců nebo dětské domovy. Vláda však uvádí, že tak chce srovnat podmínky pro domovní kotelny a velké dodavatele tepla, kteří si musí kupovat emisní povolenky. "Tady bude klíčové stanovisko ministra životního prostředí, protože díky němu se načetla tato úprava," řekla ministryně. Stanovisko by měla mít poté, se ministr Richard Brabec (ANO) vrátí ze zahraničí. Pokud by poslanci KSČM při závěrečném hlasování zdanění plynu nepodpořili, bude ministryně financí podle svých slov respektovat rozhodnutí Sněmovny.

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek navrhl balíček zamítnout. Kromě toho navrhuje zrušit zdanění superhrubé mzdy i solidární daňovou přirážku pro lidi s vysokými příjmy. Takzvaná superhrubá mzda znamená, že základem daně u zaměstnanců je hrubá mzda navýšená o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. Podléhá sazbě 15 procent, Kalousek navrhuje zdanění hrubé mzdy sazbou 19 procent.

Jan Skopeček (ODS) chce osvobodit od daně z přidané hodnoty jazykové kurzy a poplatky za jazykové zkoušky. Opět také navrhuje zvýšit roční základní daňovou slevu na poplatníka z nynějších 24.840 korun na 30.000 korun. Zaměstnancům by zůstalo měsíčně o 430 korun víc. Mikuláš Ferjenčík (Piráti) navrhuje stejnou částku i pro manželku poplatníka, pokud nemá vlastní příjmy. Jan Hrnčíř (SPD) chce roční slevu na poplatníka i na manželku bez vlastních příjmů navýšit na 27.400 korun.

Poslanec vládní ČSSD Václav Votava chce z balíčku vypustit navrhované zdanění výher nad 100.000 korun srážkovou daní. Argumentuje tím, že se tento návrh dostal do balíčku až při projednávání ve vládě a neprošel tedy připomínkovým řízením. Votava také chce mírnější nárůst daně u takzvaných živých her, tedy u karetních her nebo rulety. Vláda navrhuje nárůst z 23 procent na 30 procent, poslanec navrhuje sazbu 25 procent.

Lidovec Jan Bartošek chce zvýšit zdanění hracích automatů až na 40 procent a jedno procento z toho chce určit na protidrogovou politiku.

Vládní návrh také zdvojnásobuje na 2000 korun poplatek za vklad do katastru nemovitostí. Vláda argumentuje inflací i rostoucími náklady spojenými s vyšší právní ochranou nemovitostí před možnými podvody. Poslanci Věra Kovářová (STAN), Ferjenčík a Bartošek předložili společný návrh, kterým chtějí tuto část z návrhu vypustit. Stejný návrh má Vojtěch Munzar (ODS).

Úlevu podnikatelům by mohl přinést návrh Radka Kotena (SPD). Navrhuje zvýšit limit určující samostatné hmotné movité věci z nynějších 40.000 korun na 100.000 korun. Znamená to, že do tohoto limitu si může podnikatel při nákupu takové věci, třeba elektroniky, dát zaplacenou částku rovnou do nákladů, zatímco nad tuto částku už ji musí v průběhu let odepisovat. Koten uvádí, že dosavadní limit platí od roku 1998, tedy 21 let.

ODS chce opět zrušit daň z nabytí nemovitostí. Sněmovna přitom v úterý stejný návrh vzešlý ze Senátu odmítla. Votava označil snahu ODS zrušit daň za pokrytectví. Vyčetl pravici, že když byla u moci, zvýšila sazbu daně ze tří na čtyři procenta a nezrušila ji, i když na to měla sílu.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 21:17 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 15:15 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Omezení telemarketingu, objíždění cyklistů, vyloučení Ruska a Číny z…

27.09.2021 21:42 Aktualizováno Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Zeman oslavil narozeniny. Babiš řekl, jaký od něj dostal dárek

27.09.2021 21:14 Prezident Miloš Zeman dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) k úterním narozeninám lahev koňaku.…

Vláda schválila nákup protiraketového kompletu za 13,7 miliardy z Izraele

27.09.2021 20:30 Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového…

Vláda schválila návrh rozpočtu. ČSSD ho nepodpořila, chtěla vyšší platy

27.09.2021 17:08 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Zeman by měl vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu, navrhla vláda

27.09.2021 17:04 Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA.…

Politici neočekávají po německých volbách větší změny ve vztahu k ČR

27.09.2021 13:16 Aktualizováno Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Havlíček odmítá účast ve vládě, která prosazuje vystoupení z EU

26.09.2021 17:57 Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si nedovede představit, že by byl ve vládě, která by…

Spolek oslavující komunismus odhalil sochu pohraničníka. Zvrácenost, říká…

26.09.2021 15:05 Jsou znechucení adorací Pohraniční stráže, která na železné oponě připravila o život 282 lidí…

Spolu posiluje, dohání hnutí ANO, ukazuje průzkum

26.09.2021 14:18 Aktualizováno Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Související:

Právě se děje

reklama