Poslanci navrhli pravidla náhradníků ve Sněmovně za členy vlády

Poslanci navrhli pravidla pro nastupování náhradníků za členy dolní komory, kteří nastoupí do vlády. Změny, které souvisí s plánovaným ústavním zavedením takzvaného klouzavého mandátu, mají platit pro novou Sněmovnu v povolebním složení. Pravidla předložila pětice poslanců z ANO, sociální demokracie, lidovců a Pirátů v čele s předsedkyní sněmovní ústavní komise Kateřinou Valachovou (ČSSD).

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Novely jednacího řádu Sněmovny a volebního zákona zachovává možnost být členem vlády i poslancem. Poslanec, který se nastoupí do ministerského kabinetu, by se svého postu ve Sněmovně mohl podle předlohy vzdát buď oznámením na schůzi dolní komory, nebo doručení notářského zápisu o tomto prohlášení do rukou jejího předsedy. Stejné formy už platí pro vzdání se poslaneckého mandátu.

Náhradník za člena vlády by se stal zastupujícím poslancem se všemi právy a povinnostmi běžného člena dolní komory. Byl by členem sněmovních výborů a komisí, což člen vlády být jako poslanec nemůže, a bude mít právo vystupovat a hlasovat. V roli zastupujícího poslance by podle novel neztratil postavení náhradníka pro případ nabytí plnohodnotného mandátu.

"Nebude možné vzdát se pozice 'zastupujícího poslance', avšak běžné náhradnictví si za účelem čekání na vlastní mandát bude možné zachovat," uvádí se v předloze. Ta ale také nově ukládá náhradníkům povinnost oznámit předsedovi Sněmovny, pokud na náhradnickou pozici budou rezignovat například kvůli zvolení do Senátu.

Zavedení klouzavého mandátu, které navrhovala už bývalá vláda, mělo ve svém volebním programu také vládní hnutí ANO. Vlastní návrh připravili opoziční Piráti, SPD, STAN a ANO, kabinet ANO a ČSSD se k němu loni v březnu postavil neutrálně. Sněmovna tuto ústavní úpravu teprve letos v únoru posunula do dalšího kola projednávání. Ústavní změnu musí ve stejném znění schválit jak Sněmovna, tak Senát.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nouzový stav není v nejbližších dnech na stole, řekl Hamáček. Vojtěch ho…

20.09.2020 21:04 Aktualizováno Vyhlášení nouzového stavu "není v nejbližších dnech na stole". Novinářům to dnes na Dnech NATO v…

Vedení Prahy chce zastoupení v Ústředním krizovém štábu

20.09.2020 20:30 Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v hlavním…

Babiš vystoupí s projevem v televizi. Chci říct něco důležitého, avizoval

20.09.2020 18:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí ve 20:00 vystoupí s televizním projevem. Řekl to dnes ve svém…

Jaké téma odlehčí vypjatá jednání? Tour a cyklistika jsou ideální, říká…

20.09.2020 17:30 ROZHOVOR - Sáhl po mobilu a okamžitě na něm vyťukal blahopřejnou zprávu svému slovinskému protějšku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama