Poslanci navrhují odškodnit oběti násilí ze srpna 1969, proti je pouze KSČM

Skupina poslanců v čele s Vlastimilem Válkem (TOP 09) připravila návrh zákona na odškodnění obětí násilí při protikomunistických demonstracích v srpnu roku 1969. Pro předlohu získal podporu všech poslaneckých klubů s výjimkou KSČM, uvedla v dnešní tiskové zprávě TOP 09. Sněmovna by mohla návrh schválit ještě tento rok, hlasovat by o něm mohla zrychleně v prvním čtení.

Československo během vpádu vojsk Varšavské smlouvy v čele s armádou SSSR (21. srpna 1968).
doporučujeme

"Nápad na podání tohoto zákona vznikl už loni, kdy jsem si v Brně připomínal výročí úmrtí Danuše Muzikářové. Ta byla 21. srpna 1969 zastřelena během protikomunistických demonstrací při výročí okupace Československa. Na její počest byl v Brně loni pojmenován, do té doby bezejmenný, park. Mám však za to, že oběti komunistického režimu, respektive jejich pozůstalí, by měli být za tyto činy odškodněni. Na to se bohužel více než 50 let nemyslelo," uvedl Vlastimil Válek (TOP 09), který návrh zpracoval.

Zákonodárci navrhují odškodnění nejbližších příbuzných obětí. Připomněli, že český Parlament před 15 lety přijal zákon k odškodnění obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy. S dluhem vůči obětem represí z roku 1969 se ale podle poslanců stát vypořádat stále nedokázal.

"Zejména ve velkých městech došlo k řadě incidentů demonstrantů s bezpečnostními složkami, jejichž příslušníci protiprávně (tedy bez rozkazu či aniž by to bylo nutné k odvrácení přímého ohrožení jejich životů) použili střelné zbraně proti demonstrantům. Po těchto incidentech zůstalo několik mrtvých a na pět desítek zraněných občanů z řad demonstrantů či kolemjdoucích," uvedla TOP 09.

Podle strany oficiální statistiky z října 1969 hovoří o pěti mrtvých, pěti těžce zraněných a 26 lehce zraněných lidech. "Historikové ovšem předpokládají počty vyšší," poznamenala strana. Návrh zákona předpokládá náklady na státní rozpočet 2,5 až 4,5 milionu korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schillerová další sazby daně kvůli nepřehlednosti nechtěla. Teď otočila

11.08.2020 13:40 Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítla návrh komunistů, kteří tolerují současnou…

Pompeo v Česku. Babiš chce jednat hlavně o obchodu a boji s koronavirem

11.08.2020 13:34 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za prioritu svého středečního jednání s americkým ministrem…

Priority rozpočtu 2021: Růst důchodů, investice a konec superhrubé mzdy,…

11.08.2020 12:12 Aktualizováno Za priority rozpočtu na příští rok, o kterém dnes bude jednat s ministryní financí Alenou…

Fischer žádá reakci na čínský dopis Kuberovi. S Vystrčilem proto jede na…

11.08.2020 12:05 Šéf senátního zahraničního výboru Pavel Fischer se nechal slyšet, že zahraniční cesta předsedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama