Poslanci podpořili přijatá opatření proti epidemii koronaviru, vyzvali k dodržování

Sněmovna podpořila dosud přijatá opatření proti epidemii koronaviru a vyzvala k jejich dodržování. Rozhodla o tom dnes na návrh předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Zároveň poděkovala všem, kdo ke zvládnutí situace pomáhají. Požadavky a výzvy Pirátů dolní komora odmítla.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Zástupci opozice měli výhrady k tomu, že nikdo z vládního tábora nereagoval na jejich dotazy ohledně vývoje epidemie a přijímaných opatření. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) jednání poslanců opustil hned po svém úvodním projevu.

"Poslanecká sněmovna, vědoma si závažnosti současné epidemiologické situace a bez ohledu na politické rozdíly, podporuje přijatá protiepidemická opatření za účelem snížení výskytu nemoci covid-19 a vyzývá občany k jejich maximálnímu dodržování," stojí v usnesení. Hlasovalo pro něj 72 z 94 přítomných poslanců. Nepodpořila jej SPD a Trikolóra a s jednou výjimkou ani ODS a STAN.

Naopak jednomyslně Sněmovna vyjádřila poděkování všem zdravotníkům, pracovníkům v sociálních službách, hasičům, policistům, vojákům, hygienikům a dalším, kteří se starají o pacienty s nemocí covid-19 či jinak přispívají ke zvládání epidemie.

Sněmovna neschválila návrh Pirátů na uzákonění on-line schůzí Sněmovny během stavu nouze a na to, aby vláda prověřila, že maximum státních zaměstnanců v době nouze pracuje z domova. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová si postěžovaly, že vláda na dotazy opozice k epidemii nereagovala. Podle šéfky TOP 09 by si na to vládní představitelé měli vzpomenout při budoucích prohlášeních, "že máme táhnout na jeden provaz a že jsme všichni na jedné lodi".

Předseda STAN Vít Rakušan očekával, že Prymula oznámí v rámci očekávaného vývoje, zda a kdy Česko čeká lockdown, tedy opětovné uzavření. Prymula ve své úvodní řeči pouze uvedl, že vrchol nákazy podle současného vývoje očekává kolem 11. listopadu.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se dotazoval mimo jiné na právní odpovědnost zdravotnického personálu, který nemá specializaci k péči o pacienty s koronavirem. Dotazoval se také na spuštění linek na výrobu zdravotnického materiálu, které se rozhodl Česku věnovat Tchaj-wan.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

25.11.2020 21:10 Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci…

Schillerová: Po uvolnění omezení není důvod prodloužit Antivirus

25.11.2020 20:18 Kdyby se do konce roku uvolnila nařízená omezení podnikání, nebyl by důvod prodlužovat dál…

Schvalování daňového balíčku v Senátu může být 10. i 17. prosince

25.11.2020 20:05 Schvalování daňového balíčku v Senátu bude podle jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS) záležet na…

Schodek letošního rozpočtu je podle Babiše aktuálně 305 miliard

25.11.2020 19:29 Schodek státního rozpočtu k dnešku činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama