Poslanci řeší kritizované dotace ve zdravotnictví. Úřady zjišťují, zda někdo nevyužil robota

Úřady se snaží zjistit, zda některý ze žadatelů o zdravotnické dotace nevyužil při podání projektu kvůli rychlosti robota. Ve Sněmovně to dnes uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Kritiku vyvolávalo to, že rozhodující pro přidělení peněz měl být čas zaslání žádosti po otevření výzvy.

Eurozpravy.cz

Podle šéfa poslanců TOP 09 Vlastimila Válka by se mělo prověřit, zda někdo nevyužil zařízení, které by ho zvýhodnilo. Z debaty vyplynulo, že využití robota bylo zakázané. Sněmovna vládu vyzvala, aby postup přihlašování zdravotnických zařízení prověřila.

"Požádali jsme Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost o stanovisko, protože pro nás je zásadní, zda lze odhalit to, že někdo použil robota," řekla Dostálová. Úřad podle ní na záležitosti pracuje. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura zopakoval, že není možné, aby byla rychlost podání projektu rozhodující. "Pokud někdo robota použil, tak jen proto, že byl tlačen podmínkami," míní.

Poslanec Pirátů Ondřej Profant označil zvolený způsob zasílání žádostí pomocí "dvojkliku" za extrémně nešťastný. Nelze podle něj spoléhat na to, že úřad pro kybernetickou bezpečnost odhalí, jak to ve skutečnosti bylo. Problémem podle Profanta je to, že žadatelé si pro podání žádosti mohou najmout firmu a i pro ministerstvo projekty administruje externí společnost. Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) poukazoval na podezření, že někteří žadatelé byli s administrující firmou ve spojení. "V krajích u žadatelů, kteří se měsíce zabývali přípravou projektů, pachuť z prvního kola je," řekl.

Dostálová zopakovala, že pokračuje hodnocení projektů podle 23 kritérií a rychlost podání není ani jedním z nich. Vyhodnocení by mělo být hotovo do poloviny července. Ministryně nastínila, že by mohlo být zavedeno až desetiprocentní spolufinancování a mohl by se snížit finanční limit na jeden projekt, aby peníze dostalo co nejvíce žadatelů.

Na kritizovanou výzvu je určeno 7,9 miliardy korun, putovat měly hlavně do nemocnic. Podáno bylo 112 žádostí za 18,7 miliardy korun. Dostálová uvedla, že 11 projektů nedoložilo potřebné stanovisko přístrojové komise. Připomněla, že výzva by mohla být posílena skoro o šest miliard korun.

Válek poznamenal, že peníze mají jít na posílení páteřní sítě zdravotnických zařízení. Problém podle něho je určit, která do tohoto vymezení spadají. Sněmovna vyzvala kabinet k tomu, aby páteřní síť zdravotnických zařízení zveřejnil a také aby sdělil kritéria hodnocení projektů. Navíc by měl řešit zásoby léku Regeneron proti covidu-19, když fakultní nemocnice v Praze-Motole a v Brně v něm mají podle Válka stamiliony korun a pro lék teď není využití.

Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) řekl, že chce ještě jednat s Dostálovou o zajištění dostatku peněz pro nemocnice, které chtějí investovat do akutních příjmů. Je to podle něj naprosto klíčové. Vojtěch podotkl, že právě proto, aby síť urgentních příjmů neexistovala jen na papíře, byl vymyšlen nástroj REACT-EU. Cílem je, aby nemocnice, které splňují podmínky a chtějí investovat do urgentních příjmů a na ně provázané provozy, jako jsou operační sály a jednotky intenzivní péče, na tyto peníze dosáhly, popsal ministr.

Česko může získat z programu REACT-EU 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací ministerstva na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a o seniory.

Témata: EZ

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Související:

Právě se děje