Poslanci řešili uznávání protilátek na koronavirus. Debatu přerušili

Sněmovna zatím nedořešila spor o uznávání testu na protilátky proti covidu-19 jako možnosti prokazování bezinfekčnosti. Debatu, kterou vyostřily osobní útoky mezi poslanci, dnes dolní komora po vymezené hodině přerušila na neurčito. Není zřejmé, zda se ji podaří do říjnových voleb dokončit.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie

Diskusi prosadila poslankyně Trikolóry Tereza Hyťhová, která požadovala především to, aby pozitivní testy na přítomnost protilátek proti nemoci covid-19 vláda postavila na úroveň potvrzení o očkování proti koronaviru nebo negativního PCR testu. Uznávání protilátek požaduje část poslanců napříč stranami, mezi zastánce patří také premiér Andrej Babiš (ANO) nebo exministr zdravotnictví a vakcinolog Roman Prymula.

Proti uznávání se staví část odborníků a ministerstvo zdravotnictví. Argumentují tím, že zatím nebyla stanovena univerzální hodnota hladiny protilátek, která by měla pro ochranu před nákazou stačit. I s protilátkami je podle nich vhodné se nechat očkovat. Argumentují tím, že zatím nebyla stanovená univerzální hodnota hladiny protilátek, která by měla pro ochranu před nákazou covidem-19 stačit.

"Metody nejsou dostatečně standardizované," citoval ze stanoviska ministerstva ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který zastupoval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), jenž se omluvil z vážných rodinných důvodů. Podle něj "nejlepší ochranu poskytuje prodělaná nemoc a očkování". Sněmovna by měla zvážit, zda její výzva k uznávání protilátek nebude vykoupena vyšší úmrtností na covid-19.

Předsedkyně sněmovního sociálního výboru Jana Pastuchová (ANO) vyčetla Hyťhové, že ani jednou nenavštívila jednání výboru, kde se problém řešil. "Věnujte se školství, to vám šlo fakt líp," řekla zdravotnice Pastuchová učitelce Hyťhové, která se proti tomu ostře ohradila. Uvedla, že se místo protiargumentů dočkala urážek a že informace pro požadavek na uznávání protilátek nemusí čerpat jen z jednání sněmovního výboru.

Hyťhová mimo jiné uvedla, že nutit lidi s protilátkami k očkování může ohrožovat jejich zdraví a život. Jako příklad uvedla premiérovu dceru Vivien, které lékař očkování nedoporučil právě kvůli protilátkám po prodělané nemoci. Podle poslankyně může být důvodem neuznávání protilátek to, že testy jsou drahé nebo že je vláda agentem výrobců očkovacích látek.

Vojtěch v pondělí uvedl, že odborníci se stále neshodli na uznávání testu na protilátky covidu-19 jako možnosti, jak prokázat bezinfekčnost kromě testu, nemoci v posledním půl roce či očkování. Lidé se změřenými protilátkami se podle ministra mohou nechat očkovat jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson. Nejefektivnější takzvaná hybridní imunita, která kombinuje prodělání nemoci a očkování, uvedl Vojtěch. Poukázal i na to, že testy na protilátky neuznávají v žádné zemi EU kromě Rakouska, které s tím také plánuje přestat.

Státní vyznamenání chce Zeman osobně předat v lednu

25.10.2021 19:50 Ceremoniál k předávání státních vyznamenání se uskuteční 1. ledna místo obvyklého 28. října. V…

Hamáček oznámil rezignaci, do čela ČSSD chce Maláčová

25.10.2021 19:44 Aktualizováno Dosluhující vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček oznámil na dnešním jednání předsednictva ČSSD…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích je i jinde bez další podpory, řekl…

25.10.2021 19:24 Kompenzace pro restaurace byly podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) velké,…

Vláda prodloužila do konce roku firmám Antivirus pro lidi v karanténě

25.10.2021 19:06 Aktualizováno Vláda dnes prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v…

Moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry

25.10.2021 18:55 Hladina moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry, což je víc, než se dosud…

Senát rozhodne o platech ústavních činitelů a klouzavém mandátu

25.10.2021 17:54 Senát rozhodne o návrhu zmrazit platy ústavních činitelů. Podle senátních výborů, které se…

O minimální mzdě se bude podle Schillerové rozhodovat na dalším jednání

25.10.2021 17:51 Končící vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden. Ministryně financí Alena Schillerová …

Ministryně Maláčová oznámila kandidaturu na předsedkyni ČSSD

25.10.2021 17:20 Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila na dnešním zasedání předsednictva…

Stav prezidenta Zemana by se měl řešit, až bude čas na přijetí demise…

25.10.2021 17:01 Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že situace kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana…

Válek (TOP 09) se odmítl zúčastnit rady vlády pro zdravotní rizika

25.10.2021 13:56 Aktualizováno Na dnešní jednání rady vlády pro zdravotní rizika dostal opět pozvánku i kandidát TOP 09 na…

Související:

Právě se děje

reklama