Poslanci se přeli kvůli kandidátům do Rady ČT, doporučení nepřijali

Více než hodinu strávili poslanci ze sněmovního volebního výboru debatou nad analýzou, týkající se způsobu navrhování a výběru volby členů Rady České televize, kterou jim přinesl senátor David Smoljak (STAN). Analýza se zabývá tím, zda organizace, které podle zákona navrhují kandidáty do Rady ČT, splňují zákonem stanovené podmínky.

Eurozpravy.cz

Podle analýzy, kterou zpracoval advokát David Kučera, některé z nich podmínky nesplňují. Výbor však žádné doporučení k analýze nepřijal, informaci senátorů pouze vzal na vědomí. Poslanci ANO kritizovali analýzu jako kádrování, což Kučera i senátoři odmítli. Debata se místy stočila k osobním útokům.

Volební výbor, který má v působnosti média, se tématem zabýval v souvislosti s březnovým usnesením Senátu, který vyzval Sněmovnu, aby odložila volbu čtyř nových členů Rady ČT. Zákon o ČT stanoví, že návrhy kandidátů na členy Rady předkládají Poslanecké sněmovně organizace a sdružení představující kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy. Z kandidátů pak vybírají nové radní poslanci.

Podle Senátu je nejprve třeba ověřit legitimitu a dodržování zákonných závazků organizací, které navrhly kandidáty na nové členy. Senátoři o tom rozhodli na popud své mediální komise. "Senát se usnesl na tom, že existují na základě analýz, na základě posouzení té situace, vážné pochybnosti o tom, že není naplňována, já to teď říkám vlastními slovy, litera nebo duch zákona. To je to oč tu běží. Čili Senát chce, abyste se zabývali tím, jestli ty organizace splňují zákonné podmínky," řekl poslancům senátor Marek Hilšer z klubu Starostů.

"U některých si myslím, že je ta nezpůsobilost evidentní,“ řekl poslancům advokát Kučera. Jako jeden z příkladů uvedl spolek Liga Libe, který podle něj usiluje o uzákonění práva nosit zbraň, což označil za silný politický zájem.

Patrik Nacher (ANO) se pozastavil nad tím, proč se taková analýza vypracovala až nyní a kladl otázku, kdo bude určovat, zdali je nějaká organizace způsobilá či nikoli. Jeho stranická kolegyně Barbora Kořanová řekla, že jí situace připomíná politický tlak na volební výbor i na aktuální volby do Rady ČT.

Senátora Smoljaka i analýzy se zastal Petr Dolínek (ČSSD). Pokud je odůvodněné podezření, že je porušován zákon, je zapotřebí se tím zabývat, uvedl.

Předseda výboru Stanislav Berkovec (ANO) citoval z analýzy sněmovního legislativního výboru, který uvedl, že podle jeho názoru subjekty většinou splňují požadavky zákona a u žádného z nich nejde o zcela zjevné vybočení z těchto požadavků.

Kořanová dala ke zvážení myšlenku, aby kandidáty navrhovaly přímo politické strany, aby byl proces transparentní. Berkovec poznamenal, že takto navrhují kandidáty strany do rady veřejnoprávní televize například ve Finsku.

Výbor pak přijal pouze jeden z návrhů, které předložil zpravodaj a iniciátor debaty Tomáš Martínek (Piráti), a to, že bere informace zástupců Senátu na vědomí. Neschválil už poté, že shledává informace za závažné nebo že revokuje své usnesení ohledně výběru kandidátů do rady pro volbu na plénu.

Témata: EZ

Volby by podle nejnovějšího průzkumu vyhrálo vládní hnutí ANO

24.06.2021 17:13 Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta,…

Ministerstvo nemělo podle NSS pravomoc plošně zavřít herny

24.06.2021 14:58 Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví na jaře nemělo pravomoc plošně…

Prezident Zeman bude v pondělí jednat v Lánech s vládou

24.06.2021 12:43 Prezident Miloš Zeman bude v pondělí jednat na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a…

Vztahy ČR a Ruska jsou na bodě mrazu. Musíme ale komunikovat, řekl Babiš

24.06.2021 12:08 České vztahy s Ruskem jsou v současnosti na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat…

Piráti a Starostové zveřejnili protikorupční balíček. Obsahuje změnu…

24.06.2021 11:36 Do sta dnů po volbách slibuje koalice Pirátů a Starostů předložit změnu trestního řádu tak, aby…

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

Vládní zmocněnkyně Válková vyzvala k prioritnímu prošetření incidentu v…

23.06.2021 19:47 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala k prioritnímu a objektivnímu prošetření…

Sněmovna dala šanci dodatečnému zvýšení důchodů o 300 korun od ledna

23.06.2021 16:40 Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou…

Kulhánek hovořil se zástupci parlamentních stran o vztazích s Ruskem

23.06.2021 16:33 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním prvním jednání se zástupci všech parlamentních…

Hamáček opět podpořil policisty v případu zásahu v Teplicích

23.06.2021 16:20 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu…

Související:

Právě se děje