Poslanci začali volit ombudsmana, Foldyna rozpoutal ostrou debatu

Poslanci začali volit dnes odpoledne nového veřejného ochránce práv. Debata na plénu se rozhořela po vystoupení Jaroslava Foldyny (ČSSD), který mluvil o snahách ovlivnit volbu v neprospěch kandidáta Stanislava Křečka. Dalšími nominanty jsou právníci Vít Alexander Schorm a Jan Matys. Výsledky prvního kola tajné volby budou vyhlášeny ve 14:45. Pokud nebude nikdo zvolen, druhé kolo se uskuteční v podvečer.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Jaroslav Foldyna /ČSSD/
doporučujeme

Foldyna uvedl, že se dozvěděl o tom, že Šimon Pánek z organizace Člověk v tísni poslal předsedům stran krátké textové zprávy. V nich jim podle Foldyny "v podstatě vyhrožuje problémy", pokud budou volit Křečka. Jde podle Foldyny o výrazné ovlivňování volby. O organizaci navíc řekl, že "údajně pomáhá lidem". Vedoucí mediálního oddělení Člověka v tísni Tomáš Urban ČTK napsal, že Pánek s poslanci komunikuje, pokud o to stojí. "Ale žádné výhrůžné SMS nikdy neposílal," uvedl Urban.

Foldynova slova vyvolala rozhořčení části opozičních poslanců, nařkli ho ze lži a vyzývali k omluvě. Šéfové ODS, Pirátů, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN uvedli, že od Pánka žádnou zprávu nedostali. "Nelžete tady, je to trapné," řekl Foldynovi předseda Starostů Vít Rakušan. Marek Benda (ODS) vyzýval Foldynu, aby uvedl, kdo tedy zprávu obdržel. Řekl, že si nedokáže představit, že by Pánek někomu psal výhrůžnou sms.

Sociální demokracie se od Foldynova vyjádření o Člověku v tísni distancovala. Místopředseda Ondřej Veselý uvedl, že jde o Foldynův osobní názor, ne o názor ČSSD. "ČSSD si je plně vědoma toho, jakou práci odvádí Člověk v tísni v České republice i ve světě," řekl.

Foldyna na kritiku reagoval slovy, že se nemá za co omlouvat. Uvedl, že nezpochybňuje to, že Člověk v tísni je v některých případech prospěšný, v některých jiných se podle něho ale chová jako "hybridní politická organizace".

Poslanci Václav Klaus (Trikolóra) a Pavel Plzák (ANO) v diskusi zmínili oznámení spolku Milion chvilek, že v případě Křečkova zvolení uspořádá demonstraci. Podle Klause jde o útočení, vydírání a vyhrožování. "To nás ponouklo k tomu, že budeme volit pana doktora Křečka," řekl Klaus. Poslanci Trikolóry podle něho původně nechtěli volit nikoho, protože pokládají úřad ombudsmana za zbytečný a navrhli jeho zrušení. Plzák charakterizoval počínání spolku tak, že už nemá nic společného s demokracií.

Loading...
Vstupte do diskuze (47)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kancléřka Merkelová přijede do Prahy? Česko a Německo vyjednávají termín

21.02.2020 22:45 Aktualizováno Česko jedná s Německem o možné návštěvě kancléřky Angely Merkelové v Praze u příležitosti summitu…

Filip dva dny po infarktu opustil nemocnici. Bude obhajovat post šéfa KSČM?

21.02.2020 14:26 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu…

Babiš se dle soudu nemusí omlouvat Transparency International. Ta podá…

21.02.2020 11:43 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat za své výroky o neziskové organizaci Transparency…

Nejpopulárnější politici? Na Babiše se dotahuje Schillerová, polepšil si…

20.02.2020 21:53 Aktualizováno Ze členů vlády a šéfů parlamentních stran lidé nejlépe hodnotí premiéra Andreje Babiše (ANO), na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama