Poslanec Vrána (ANO) se vzdá mandátu, kandiduje do Senátu

Poslanec Petr Vrána z hnutí ANO se rozhodl vzdát se koncem července mandátu poslance. Důvodem je jeho kandidatura do Senátu, kterou dnes novinářům oznámil v Přerově. Poslanec je i neuvolněným přerovským radním a neuvolněným náměstkem hejtmana. Hnutí ANO dnes zároveň oznámilo, že v olomouckém obvodu nominovalo na senátora náměstka hejtmana Jana Zahradníčka.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

"K 31. červenci 2020 se vzdávám mandátu poslance parlamentu. I přesto, že jsem mohl počkat až na výsledky voleb a složit mandát poslance až v případě úspěchu volby do Senátu, činím tak už nyní. Považuj za fér se vzdát v momentě, kdy chci kandidovat do Senátu a chci soustředit svou práci právě na kandidaturu," uvedl Vrána. Podotkl, že Přerov o poslance nepřijde, na jeho místě jej vystřídá komunální politička Irena Blažková.

Vrána je přesvědčen, že bude jako senátor regionu prospěšnější.

"Senát se často stává místem, kde jsou z principu odmítány pracně vytvářené návrhy zákonů a to jen proto, že jsou z dílny vládnoucí koalice. Výčet zákonů, které Senát vrátil zpět, je opravdu obsáhlý a široký," uvedl. "Nechci, aby Senát v budoucnu účelově zdržoval nebo vracel takové důležité návrhy, jako je zákon o urychlení dopravní infrastruktury nebo novela zákona o podpoře sportu," dodal. Jako senátor se chce zaměřit na dopravu, která Přerov tíží nejvíce.

Vrána v roce 2012 vystoupil z ODS, později vstoupil do hnutí ANO. Z pozice lídra přivedl v přerovských komunálních volbách v roce 2014 vítězné hnutí do vedoucích funkcí na radnici. Tehdy však post primátora přepustil Společně pro Přerov a pozice náměstků svým kolegům; sám se stal radním. Funkci obhájil při dalších komunálních volbách, tehdy už i jako poslanec, kterým se stal v roce 2017. V prosinci 2018 se stal neuvolněným náměstkem olomouckého hejtmana, vystřídal prostějovského primátora Františka Juru (ANO), který rezignoval kvůli kumulaci funkcí. Před vstupem do vysoké politiky pracoval jako obchodní manažer v přerovské chemičce Precheza, která patří do holdingu Agrofert.

V přerovském obvodu mu bude konkurovat dosavadní lidovecká senátorka Jitka Seitlová. ODS v tomto obvodu nominovala lékaře a zastupitele Tomáše Kocourka, za ČSSD bude o funkci usilovat bývalý přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch. V přerovském obvodu ohlásili kandidáta také Piráti, nasadili manažera kultury Městského domu v Přerově Pavla Ondrůje. Komunisté zvolili za svého kandidáta Miroslava Raindla, který se pokoušel uspět již v roce 2014.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Okamura v projevu před členy SPD opět napadl Evropskou unii

11.07.2020 15:15 Aktualizováno Předseda SPD Tomio Okamura opět zaútočil na Evropskou unii. Na dnešním celostátním grémiu hnutí v…

Problémů je celá řada, přiznal Jindrák. Dostal na starosti vztahy s Ruskem

11.07.2020 15:10 Česko-ruské vztahy se v poslední době zhoršily a nyní by se měly začít znovu obnovovat. Novým…

Odebírání podvodně získaných titulů? Návrh Pirátů zřejmě u vlády neprojde

11.07.2020 14:12 Snaha opozičních Pirátů o snazší odebírání podvodně získaných vysokoškolských titulů u kabinetu ANO…

Kolik bude stát český pavilon na Expo v Dubaji? MZV chce rozpočet zvýšit

11.07.2020 10:34 Rozpočet českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 by se měl zvýšit o 25,2 milionu korun kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy