Tváří komunistů je modelka z fotobanky. Straníky rozdělila na dva tábory

KSČM řeší skandál. V rámci své volební kampaně se totiž rozhodla využít fotografie mladé ženy, což z hlediska volební kampaně rozhodně nebyl špatný krok, kdyby se ale nejednalo o pětatřicetiletou Němku, která nemá ke komunistům žádný vztah.

Proti neprofesionalitě KSČM se ohradil nizozemský autor zmiňovaného portrétu, proto jí nezbylo, než jej raději stáhnout a zahájit stranickou debatu, která komunisty rozděluje. Jedni si myslí, že použití fotky modelky bylo správné, zatímco ostatní, že nikoliv.

Být komunistou je evidentně tak moc in, že mladí lidé stojí frontu, aby se mohli vyfotit na plakát KSČM. Určitě není potřeba brát fotky zdarma z fotobanky. pic.twitter.com/4A4mOHdPEV

— Jiří Burýšek (@jiriburysek) July 31, 2020

Podle expertů v oblasti politického marketingu by se v kampaních měly skutečně používat pouze fotky představitelů stran, případně jejich členů a podporovatelů. Informoval o tom server novinky.cz

Tak se k tomu alespoň v české polistopadové politice zpravidla přistupovalo. Výjimku tvořil například volební plakát ČSSD v roce 2010, kdy se usměvavý český expremiér Jiří Paroubek na pozadí šťastných anonymních mladých tváří dušoval, že bude bojovat za jejich důchody. Posléze se ale zjistilo, že šlo o vyobrazení Dánů stažených z fotobanky.

"Pokud je to sdělení, které má specifický, politický náboj, tak si myslím, že je rozumnější to vkládat do autentických úst. Zkrátka aby to říkal ten, kdo si to opravdu myslí a může si za tím stát. Když takové sdělení, a tohle je ten případ, kdy si vlastně pochválíte stranu, že je úžasná, a vložíte to do úst cizímu člověku, tak to nevyzní dostatečně poctivě,“ zlobil se komunista Jiří Dolejš. K fotobankám by se uchyloval pouze, pokud jde o ilustrační fotografie nebo neutrální sdělení.

"V politice by se fotobanky rozhodně využívat neměly, protože to vždy dopadne špatně. Ideální je používat reálné lidi, členy či podporovatele,“ souhlasil známý politický marketér Jakub Horák s tím, že je vždy kontroverzní využívat nečleny, kteří se jakoby staví za hodnoty strany, aniž by si toho byli sami vědomi.

Obdobný postoj zaujala i Markéta Pečenková, která je známá z kampaní TOP 09 a která se také podílela na prezidentské kampani francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. 

Jinak se k tomu ale staví člen KSČM Stanislav Grospič. "Využívá to celá škála politických subjektů, takže nevidím důvod, proč by to nemohla dělat KSČM,“ hájil postup své strany.

Vedoucí mediálního úseku KSČM Helena Grofová se nechala slyšet, že strana bude s využíváním fotobank za účelem politického marketingu pokračovat i nadále, jelikož je fotografování jednotlivých komunistů finančně zátěžové. 

Média se proto obrátila na poslankyni KSČM Květu Matušovskou a mladou komunistku z jižních Čech Annu Vaculíkovou, zda by jim v případě potřeby nečinilo problém se zapojit do focení pro politickou kampaň.

"Měl by tam být jeden z nás, ne nějaká paní z Německa," řekla Vaculíková. "Jsem komunistka a nestydím se za to,“ uvedla zase Matušovská s tím, že je ve straně řada dalších mladých žen, které by taktéž byly bývaly ochotné se nechat za tímto účelem vyfotografovat. 

"Spousta lidí má KSČM za stranu, kde jsou jen starší lidé a žádní mladí, ale ono to tak není. Mladí lidé tu opravdu jsou a věřím tomu, že kdyby je vedení oslovilo, tak by rádi dali svůj obličej k propagaci strany,“ podotkla mladá komunistka.

"Měl by tam být jeden z nás, ne nějaká paní z Německa, která s tou myšlenkou nemá absolutně nic společného,“ uzavřela. 

Související

Andrej Babiš Komentář

Babišovo odborářské chucpe. O bundu nejde, mnohem horší je něco jiného

Víte, co je to chucpe? Jde o specifický druh drzosti, nestoudnosti či opovážlivosti, tento výraz je ještě silnější než nehoráznost. Dost často se tenhle princip ilustruje na příkladu „člověka souzeného pro vraždu svých rodičů, žádajícího soud o shovívavost, protože je sirotek.“ Jedné takové nehoráznosti jsme byli ve středu svědky.  

Více souvisejících

KSČM politika Volby volební kampaň Jiří Dolejš

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

před 20 minutami

Aktualizováno před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 2 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 3 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy